Špuntový seriál 2. – Co je důležité při výběru správného jacku

Špuntový seriál 2. – Co je důležité při výběru správného jacku

V minulé části jsme se věnovali vašemu pohodlí. Přiblížili jsme vám výběr sluchátek z hlediska druhu mušle. Teď už víte, na které faktory se zaměřit, pokud chcete sluchátka na poslouchání hudby, běh či cestování. To však není všechno, co potřebujete vědět pro komfortní vychutnání hudby.
Při výběru sluchátek pro váš milovaný smartphone musíte dbát na správný výběr jacku, který daná sluchátka mají. Výrobci smartphonů chtějí mít kromě tržeb na svých mobilních telefonech zisk i na sluchátcích a proto vymýšlejí různé způsoby, jak spárovat sluchátka se svým výrobkem. Ač na první pohled vypadají všechny jacky na sluchátcích stejně, pravda je trochu jiná. Výrobci jako Apple či Samsung používají "svůj" 3,5mm jack, který je ve skutečnosti o setiny milimetru jiný, než standardní 3,5 mm jack. To úplně stačí k mírné deformaci zvuku. Podobné řešení není zákaznicky právě přátelské a bylo donedávna vidět i u Sony. Spotřebitelům jdou vstříc specialisti na příslušenství a specialisti na produkci sluchátek, kteří kladou důraz na univerzálnost a kvalitu a jsou vítaným pomocníkem pro zákazníka, jako Vivanco, TnB, Yurbuds a AKG.

Kromě 3,5mm jacku, který se vyskytuje na převažné většině sluchátek, můžeme také narazit na 6,3mm jack. Ten se vyskytuje na HiFi sluchátcích, takže u špuntových sluchátek se toho bát nemusíte. Spíše potkáte jack velikosti 2,5mm, avšak i ten se většinou používá na „ear hook headsetech“. To jsou nejčastěji sluchátka používaná jako handsfree u telefonovaní v autě či pro moderátory v talkshow.

Jsou jacky, které mají více konektorů a jacky s méně konektory. Nejvíce jich mají iPhone sluchátka, aby dokázala využít trojtlačítkový ovladač a mikrofon. Objevují se už i Samsungy a jiné značky telefonů, které to umějí využít. Android má většinou jen jednotlačítkový ovladač. Samozřejmě se dají použít i sluchátka pro iPhone, ale ostatní dvě tlačítka nebudou fungovat. Na tuto skutečnost reagují někteří specialisti na výrobu sluchátek zvláštními modely (např. Yurbuds řada Inspire 300)

Nepřehlédněte:
JBL Studio 230 a 290
Jack konektory

Výrobci smartphonů však nepoužívají "svůj vlastní" jack na každý svůj výrobek, ale i mezi samotnými mobily od jednoho výrobce je rozdíl v jacku. Například jsme použili sluchátka ze Samsung Galaxy S5 na Samsung Galaxy S2 Mini a mohli jsme vidět obrovské problémy v kompatibilitě. Sluchátka mají zabudovaný čtyřkroužkový jack, což znamená, že mají přidaný čtvrtý kroužek s kontaktem na mikrofon a speciální funkce na ovladači, který je uložen na kabelu. Samsung S2 Mini však tuto možnost nemá a kvůli tomu byl zvuk nekvalitní, ale hlavně nevyrovnaný. Levé sluchátko hrálo přibližně dvakrát hlasitěji než pravé.

Výrobci sluchátek jsou připraveni vyřešit i tento problém. Při nákupu sluchátek s mikrofonem můžete na obalu produktu vidět nálepku nebo nápis „Universal“, v případě iPhone „iPhone compactible“. Sluchátka s mikrofonem mají většinou zabudované na kabelu tlačítka s ovládáním, například na ztišení hudby či přijetí hovoru.

Teď už víte, jako vybrat správný jack pro svůj mobilní telefon. Na které prvky je potřeba dát pozor a jaké jacky vyhledávat. To je na toto téma vše. V nejbližším dílu se dozvíte, jaké výhody a nevýhody má plochý a okrouhlý kabel, který se více zamotává a který je lepší z hlediska kvality přenosu hudby od jacku až do vašich uší.
comments powered by Disqus