Špuntový seriál 1. – špunty, štuple, pecky ....každá sluchátka někde začínají. Co je dobré vědět o sluchátkách do uší.

Špuntový seriál 1. – špunty, štuple, pecky ....každá sluchátka někde začínají. Co je dobré vědět o sluchátkách do uší.

Před mnoha lety sloužila hudba hlavně rituálním účelům souvisejícím se sociálním a náboženským kultem. V nové době se využívá hlavně pro zábavu. Ještě nedávno si naši rodiče zpívali u ohně na táborech za zvuku kytary, mladší generace vyměnila kytaru za sluchátka. Hudby zpříjemňuje mnohým lidem cestu autobusem do školy, či vlakem na výlet, taktéž zlepšuje náladu nebo jen krátí čás strávený na zastávce.
Do jednavacátého století patří samozřejmě mobilní telefony a smartphony. "Chytré telefony" se rychle dokázaly probojovat do popředí díky skvělým aplikacím, které mnohým z nás usnadňují práci s bankovním účtem, prohlížení pracovních emailů nebo učení do školy. Smartphony jsou však ve velkém využívány i pro poslouchání hudby a proto výrobce dodává svůj výrobek i se sluchátky. Většinou výrobci ke svému produktu posílají takzvané pecky. Sluchátka, která jsou v dnešní době jen jedním z mnoha různých modelů.

Byly to jedny z prvníh sluchátek, kterými tekla hudba i u discmenů. Výraz "pecky" je z češtiny, respektive zatím nebyl vymyslen žádný oficiální název na pojmenování sluchátek tohoto typu. Jejich tvar je velmi specifický. Malý reproduktro odděluje od ucha jen malý plíšek nebo plast s dírkami, který je někdy vložený do pěnového obalu. 

AKG K318

Pecky se od svých začátků velmi nezměnily a i proto se dnes posouvadí dopozadí. Jde o sluchátka, která potřebují velké ucho, což znamená, že pro ženy nebo děti jsou nevhodná. Kromě této nedokonalosti nemají právě nejkvalitnější zvuk a jelikož se dotýkají jen vyústění zvukovodu není dobrá ani izolace vůči okolnímu zvuku. Kvůli tomu si uživatelé dávají zvuk na maximální hodnotu, což může škodit sluchu. Pecky, nebo earbuds, rády vypadávají lidem z uší, a to hlavně v zimě, kdy kabel nevisí pod vašim tričkem, ale drží ho vrstva oblečení. Pokud jste vášnivý sportovec, rádi běháte a přemýšlíte, že si svoje cvičení zpestříte hudbou, na pecky rovnou zapomeňte.

Nepřehlédněte:
JBL Studio 230 a 290
Ale samozřejmě nemůžeme házet všechny pecky do jednoho pytle. Stále se najdou výrobci, kteří vyrábí kvalitní pecky. Jedním z nich je například AKG. Postupně však všichni výrobci přechází na špunty a pecky budou co nevidět jen raritou. Jak ale nahradit tata originální sluchátka něčím, co opravdu bude stát za tu cenu?

V poslední době ohromě vyletěla do popředí sluchátk, která se označují špunty, anglický název in-ear. Oproti zmiňovaným peckám mají hned několik základních výhod. V úvodě článku jsme zmínili, že pecky potřebují velké ucho. V případě špuntů máme na výběr ze tří různých velikostí, small - tedy malé, medium - střední a large - velké. Nástavce jsou standardně dodávané ke každým sluchátkám a jejich výměna je jednoduchá, přičemž zabere jen pár sekund. Dalším bodem byl nekvalitní zvuk. Jak může napovědět i anglický název, špunty se vkládají přímo do zvukovodu, čímž zabraňují okolním zvukům proniknout k vašim ušním bubínkům. Díky tomu hudba nemusí hrát velmi nahlas a výrobci se mohou více soustředit na kvalitu zvuku.

AKG K375

Vypadávání sluchátek by vám u špuntů nemělo dělat žádný velký problém. Vkládáte si je do uší, kde vám drží i v případě fyzické aktivity, jakou je například běh. Pozor ale na velikost špuntu, který si vyberete. V případě, že do menšího ucha zvolíte velký nástavec, může vás ucho po delším čase stráveném posloucháním hudby začít bolet. Tento problém ale velmi rychle vyřešíte a bez problémů přijdete na to, které špunty máte používat pro pohodlné cestování či sportování.

Ověření prodejci zastávají názor investovat přibližně 15% z ceny výrobku do sluchátek. To vám zaručí dosáhnutí výborné kvality a plnohodnotné využití obou přístrojů. Nezapomínejte na to, že pecky se hodí více pro dospělé muže, zatímco ženy a děti by se měly držet špuntových sluchátek. Pokud se vám článek líbil a byl pro vás užitečný, nezapomeňte se podívat i na další články našeho Špuntového seriálu. V nejbližší části vám osvětlíme problém s jacky. Na co si dávat pozor, čemu se vyvarovat a na čem si dát záležet.
comments powered by Disqus