Sluchátka s potlačením okolního hluku JBL E65BTNC – recenze

Sluchátka s potlačením okolního hluku JBL E65BTNC – recenze

Často sedíte v dopravních prostředcích a chcete si zpříjemnit cestování hudbou? Já ano a aktivní potlačování okolního hluku považuji za nejužitečnější funci, která se dá do sluchátek zabudovat.
Konstrukce sluchátek
Bezdrátová sluchátka JBL E65BTNC Black s aktivním potlačením okolního hluku se vyrábí ve třech vyhotoveních - černé, bílé a modré. Mušle jsou z kvalitního plastu, přičemž hlavový most má elegantní textilní povrch. Mechanicky nejnamáhanější prvky - klouby jsou z kovu, což pomůže eliminovat případné poškození při častém  skládání do cestovní polohy. V této poloze sluchátka zabírají méně místa. 

Masivní náušníky jsou vyhotovené ze syntetické kůže a jsou velmi pohodlné. Obepínají celé uši, což je důležité pro dostatečnou zvukovou izolaci od okolí. Hmotnost 258 gramů je v této třídě normální hodotou. Jako dlouholetý uživatel velmi pohodlných sluchátek Beyerdynamic DT990Pro (znalci určitě znají) sem značně rozmazlený a málokterá sluchátka dokážu mít na uších dlouhodobě bez toho, aby mi vadila. JBL E65BTNC jsou po dlouhé době první sluchátka, která mi sedla. 

JBL E65BTNC

Ovládání a nabíjení

Ovládací tlačítka jsou na pravé mušli. Tlačítka jsou rozmístěna tak, aby se dala jednoduše nahmatat a aby si je uživatel vzájemně nezaměnil. Nastavení hlasitosti sem trefil v 99% případů správně, horší to bylo v případě talčítka na ovládání ANC (aktivní potlačení hluku), které sem pravidelně trefoval až na třetí pokus. 

Nepřehlédněte:
Kvalitní designovky na cesty
Na vnitřních stranách mušlí jsou velká písmena L a R, takže jsme se nemuseli stále zamýšlet nad polohou. Zapnutí sluchátek indikuje silná modrá LED, která je v noci trochu vyrušující, pokud sluchátka položíte vedle sebe na postel.

Výhodou těchto sluchátek je možnost spárování se dvěma zařízeními pomocí rozhraní Bluetooth. Hudbu tak můžete poslouchat bezdrátově, přičemž dosah je přibližně 10 metrů. Kromě Bluetooth můžet použít samozřejmě i analogový kabel s konektorem jack 3,5mm, který je součástí balení. To se bude hodit v případě spojení se staršími přehrávači bez BT a podobně. Přibalený kabel má textilní povrch a ovládací tlačítko, např. na přepínání skladeb. 

Na levé mušli je micro USB vstup na nabíjení. Po dobu nabíjení svítí červená LED a deaktivuje se BT přenos. Zůstává tedy jedině možnost poslouchání přes jack kabel. Plné nabití vyžaduje asi 2 hodiny nabíjení. V balení je pro JBL typický oranžový micro USB kabel na nabíjení. Uvítali bychom indikaci slabé baterie, například jemným pípnutím v půl hodinovém intervalu. Tak bychom řekněme 3 hodiny před koncem životnosti věděli, že je vhodné preventivně připojit nabíjení.  

JBL E65BTNC

Zvuk sluchátek JBL
První zvukový test sluchátek jsem zrealizoval při sledování filmu, který jsem vybral záměrně. Byl to film Gravitace se Sandrou Bullock. Film je specifický tím, že většina záběrů je z pozice hlavní osoby ze skafandru a všechno se odehrává ve vesmíru, kde není okolníh hluk, protože ve vesmíru se zvuk nešíří. Zvuk od ostatních lidí ve filmu zní velmi specificky, simuluje se přítomnost ve velmi malém prostoru (ve skafandru) se sluchátky na uších. Zkrátka ideální film pro tento účel. Výsledek byl fantastický, hlavně když sem si aktivoval na sluchátkách ANC. Cítil sem se opravdu jako ve vesmíru kde je dokonalé ticho a slyším jen svůj vlastní dech a ukecaného poručíka Matta Kowalskeho. Byl to opravdu výjimečný filmový zážitek.

Nepřehlédněte:
Recenze JBL E65BTNC – střední třída vrací úder
Hudební část testu byla taktéž v celku příjemným překvapením. Sluchátka mají totiž příjemný a dá se říci i neutrální zvukový projev, který vyhoví i náročnějším jedincům. U uzavřených sluchátek se často setkávám s problémem "kelímkového" efektu, a proto preferuji hlavně otevřená sluchátka. Avšak u tohoto modelu sem tento fenomén nezaznamenal a neměl jsem pocit žádného zvukového hendikepu. V porovnání s DT990Pro si všímám hlavně neutrálnějších výšek (DT990Pro jsou dost ostré), basy jsou stejně pevné a razantní. Sluchátka vyhovují i na náročnější hudební žánry a neunavují ani po dlouhé době poslouchání.  

JBL E65BTNC

Potlačení okolního hluku
Aktivní potlačení okolního hluku funguje na velmi jednoduchém principu. Na obou mušlích jsou zvenku umístěné šumové mikrofony, které snímají referenční signál. ANC tyto signály fázově otočí a pustí do uší, což způsobí odčítání vnějšího hluku. Čím je hluk monotónnější, tím lépe se ho daří potlačit. U těchto sluchátek však ANC fungoval ne jen při statickém, ale i při dynamickém hluku. Po aktivaci ANC dochází k mírnému zvýraznění krajních pásem, ale v 99% případů to znamenalo zlepšení reprodukce, jelikož tato ekvalizace je velmi jemná a nenarušuje tak základní barvu zvuku. Aktivace ANC s sebou přináší i určitý šum. Přirovnal bych to k šumu větru prodírajícího se stromy, který slyšíte, když v létě ležíte na louce. Šum se nezesiluje přidáním hlasitosti. Je jemný a v 90% případů jsem si ho ani neuvědomil, jelikož okolní hluk byl výrazně vyšší. Jediným případem, kdy sem si tohoto šumu všiml trochu víc byla noc a tiché poslouchání hudby. Tehdy ANC ani nemá opodstatnění a je lepší, když ho deaktivujete. 

Testování jsem zrealizoval v hlučné bratislavské tramvají. Bylo zajímavé sledovat, jak si ANC dokáže poradit s dunivým hlukem od podvozku. Za normálních okolností bych musel mít hudbu velmi nahlas, aby překřičela okolní hluk, ale v tomto případě bylo všechno přesně naopak. Velmi příjemný zážitek. 

Po zkušenosti z tramvaje sem se rozhodl se sluchátky absolvovat i 6 hodinovou cestu do Alp v 7 místném, ne právě ideálně odhlučněném, autě. Výsledek byl stejně dobrý jako při testu v tramvaji. Sluchátka mi pomohla hlavně na zpáteční cestě, jelikož jsem měl horečku a proto mi přišlo vhod to, že sem si mohl v klidu zdřímnout. Sluchátka mi nevadila ani po nepřetřžiteém 6 hodinovém nasazení na hlavě. 

Nepřehlédněte:
Elegantní a imageové špunty
Na ulici je ANC stejně dobrým společníkem jako v dopravním prostředku. Bratislavská dopravní špička právě vrcholila, ale Diana Krali v našich sluchátkách se tím vůbec nenechala rušit. Jediným hlukem, se kterým si ANC neporadilo na 100% byl v mém případě silný okolní nárazový vítr, který narážel do sluchátek a vlastní dupot, který se přenáší přes kosti. Ostatní hluky byly potlačené výborně. Zároveň jsem však slyšel sanitku či výstražné troubení auta, takže sem se necítil ohrožený. 

Výrobce neudává, zda jsou sluchátka odolná vůči stříkající vodě a proto jakmile začalo poprchávat, raději jsem sluchátka ukryl pod bundu. Jelikož v cestovní poloze na plocho jsou opravdu skladná, nebyl to žádný problém. 
Sluchátka jsem testoval i v hlučném open space. Zde se mi líbilo potlačení hluku, hlavně při delším konferenčním hovoru přes Skype přes PC. Hlučné kolegyně, které jsem měl za zády náhle přestaly být znervózňujícím prvkem a při hovoru sem si mohl konečně odběhnout do kuchyňky a podobně. S mým běžným headsetem Jabra se to nedá srovnat. 

Výdrž se na testovaném exempláři shodovala s údaji od výrobce, tedy 15 hodin poslechu přes BT s ANC, resp. 24 hodin bez ANC a BT. Je to dostatečná výdrž na každodenní použití bez výrazného omezování.  

JBL E65BTNC

Verdikt recenze
Sluchátka JBL E65BTNC se vyznačují příjemným designem, solidním zvukem a vynikající izolací vůči okolnímu hluku. Nadchla mě i pohodlím, za kterém stojí velké měkké náušníky a dobře tvarovaný skelet. Jediným prostorem pro určité zlepšení je ovládání, na které jsem si dokonale nezvykl ani po 2 týdnech testování a občas sem si je musel sundat, abych se přesvědčil, zda mačkám správné tlačítko.  

To je však individuální záležitost a otázka pravidelného tréninku.
comments powered by Disqus