Silný zvuk hubených televizí

Silný zvuk hubených televizí

Ať žije éra plochých telek! Pri jejich koupi nás často víc jak kvalita obrazu zajímá pohled z boku. Když je tlustší než omítka na stěně, kroutíme nosem. Chtěli bychom raději takovou, která se tloušťkou blíží tapetě. Jak ale z rachitických těl našich plocháčů vyloudit zvuk jako z hrudního koše zápasníka sumo? Vždyť problémem je i umístění reproduktorů, o nějakém ozvučení kolem ani nemluvě.  Zde přichází na scénu výrobci televizí, ale i renomovaní výrobci audiotechniky. Nabízí řešení v podobě externích zvukových zařízení. Metu jejich snažení možná nejlépe vystihuje slogan jednoho z níže popsaných protagonistů: "Dejte sbohem zvuku vašich plochých telek!" Způsobů, jak na to, je několik. Nejlepším řešením je bezpochyby plnohodnotná sestava reprosoustav domácího kina, včetně AV receiveru. Ne každý však má na to prostorové či finanční možnosti, resp. až taková kvalita zvuku pro něho není podstatná. Může tak sáhnout po úspornějších vylepšovačích zvuku, např.:  po tzv. „TV Base (TV základnách“), nebo po soundbarech (zvukových panelech, lištách)
Základna je základ
Příchod „TV Base“ – „hrajících podstavců pod telku", jsem zaregistroval na trhu později než výskyt štíhlých soundbarů. Jde v podstatě o aktivní reprosoustavy plochého tvaru, jejichž horní podstava má dostatečné rozměry na to, aby se na její záda vešel podstavec plochého televizního přijímače (TVP). To však neznamená, že základnu nemůžete umístit někam mimo TVP, i když centrální poloha vůči obrazovce musí zůstat zachovaná. Aktivní reprosoustava znamená, že její součástí je vestavěný zesilovač, do kterého se přivádí zvuk ze zdroje prostřednictvím analogového a více digitálních vstupů. Zdrojem může být kromě telky samozřejmě i jakékoliv zařízení, např.: satelitní přijímač, set-top box, Blueray či DVD přehrávač atd. Aby bylo využití TV základen ješte univerzálnejší, umožňují zpravidla i připojení mobilních zařízení přes Bluetooth. Na ovládání TV Base je přiložený dálkový ovladač, ale mnohokrát ho můžete ovládat i ovladačem od vašeho televizního přijímače. Několik ovládacích prvků TV Base se obyčejně vyskytuje i na těla samotné základny. Komunikace uživatele se základnou probíhá buď přes display nebo jednoduše prostřednictvím zvuků či světelných signálů provázejících aktivaci jednotlivých funkcí. Většina základen poítá i s připojením aktivního subwooferu. Takovými základními vlastnostmi disponují i "hrající podstavce" pocházející z dílen renomovaných výrobců elektroniky, které jsou popsané níže. Shodou okolností se potkali čtyři soupeři z různých koutů světa, a to Německa, Anglie a USA. 

JBL Cinema™ Base
Americký výrobce reprosoustav JBL nabídl v kategorii "hrajících TV podstavců" nejmohutnějšího zástupce. S rozměry horní podstavy 600 mm x 402 mm a dovoleným zatížením až 68 (!) kg jakoby JBL počítal s tím, že se na tuto základnu budou umisťovat i stará CRT-čka. Ve skutečnosti počítá výrobce s podporou plochých televizí s úhlopříčkou až 60 palců (152 cm). Výška ozvučnice je 102 mm. Tloušťka jejích stěn je logicky též největší, což se projevilo na hmotnosti (8 kg). Větší rozměry přináší možnost osazení přední stěny čtveřicí měničů s většími průměry: 2 x 65 mm a 2 x 90 mm. Ozvučnice je otevřená – dva basreflexové nátrubky ústí v zadní části bočních stěn. Mohutnost Cinema™ Base zjemňuje oblá kovová mřížka a srazené boční hrany v lesklém provedení. Oproti konkurenci najdete na základně od JBL i HDMI vstup s ARC (Audio Return Channel) a dokonce i USB. Neradujte se ale dopředu– plní jen funkci servisního konektoru. Stream hudby přes USB se nekoná. Umožňuje však nabíjení mobilů a tabletů.

JBL Cinema Base

Výkon udávaný výrobcem (240 W) je opět „přestřelený“, ale z našeho kvarteta určitě nejvyšší. Důležitější než maximální hlasitost je kvalita zvuku. No a JBL Cinema™ Base hraje v rámci své kategorie skutečně výborně. Zvuk je velmi otevřený, čistý s dobře separovanými detaily. Výrobce sice počítá i s připojením externího subwooferu, ale mně rozhodně nechyběl. Basy jsou totiž nastavitelné v poměrně velkém rozsahu a už střední hodnota se mi zdála úplně dostatečná. Jelikož Cinema™ Base nemá display zvyšování úrovně basů či hlasitosti, přístroj oznamuje pípnutím postupně se zvyšujícím tónem. Zajímavostí je funkce vstupního signálu. Hodí se to zejména při neustále křičících televizních reklamách. Harman Display Surround vytváří nečekaně široký prostor dalece přesahující šířku systému. Při sledování filmů je to opravdu paráda, při poslouchání hudby jsem zůstal věrný klasickému stereu. 

Nepřehlédněte:
Co by nemělo chybět v domácnosti audio gurmánů? Soundbar z naší nabídky!
Soundbary – panely nejen do paneláků
Základní rozdíl mezi TV Base a soundbarem (zvukový panel, zvuková lišta) je v tvaru samotní aktivní reprosoustavy. Soundbary se svým tvarem snaží kopírovat šířku a někdy i hloubku plochých televizorů, aby působili i jako designový doplněk. Z toho zároveň vyplývá, že objem jejich ozvučnin nebývá největší a bez pomoci separátního aktivního subwooferu se neobejdou. To se samozřejmě projeví i na ceně systému. Nevýhodou je i to, že subwoofer ulehčuje jejich situování v poslechovém prostoru. Další "krabice" navíc má ale i svoje výhody. Samostatný subwoofer vypodukuje určitě hlubší tóny než TV základna. Vzhledem k větší šířce mají soundbary širší stereobázi a díky většímu počtu měniců i větší možnosti při vytváření různých virtuálních prostorových módů. Tu si často pomáhají i odrazy od stěn místnosti, proto bývá výsledek jejich snažení závislý na umístění. Renzovaná čtveřice soundbarů pochází z dílny dvou známých výrobců (nejen) TVP a dvou specialistů na autdiotechniku.

Harman/Kardon Sabre SB35
Soundbar amerického výrobce je složený ze soundbaru SB35CNTR a aktivního subwoofra SB35SUB. Je mimořádně úzký, tloušťka zvukového panelu je jen 32 mm a možná ještě více udiví tloušťka subwooferu 86 mm. Obě části je proto možné zavěsit na stěnu nebo i položit na stojánky z příslušenství. Soundbar má šířku  až 1150 mm, což přibližně odpovídá šířce TVP s uhlopříčkou 5 palců. Sabre komunikuje s uživatelem přes rozměrný, dobře čitelný display. Tím, že je schovaný za textilní mřížkou nepůsobí rušivě. Zapíná se jen při ovládání dálkovým ovladačem, čas podsvícení je nastavitelný. Soundbar může ovládat i dálkáč od vaší televize.

Harman/Kardon Sabre SB35

Ozvučnice soundbaru je z větší části z hliníkového odlitku, díky čemu je dostatečně tuhá. O zvuk se starají čtyři středové a čtyři výškové měniče s průměry 45 mm, resp. 25 mm. Osm koncových stupňů poskytuje výkony 4 x 20 W resp. 4 x 15 W. Příkon panelu je ale nižší. Basový reproduktor je osazený dvěma měniči s průměrem  112 mm, udávaný výkon zesilovače je 100 W. Plusem je nastavení dělící frekvence a možnost otočení fáze. I když má plastovou ozvučnici, nevydává při reprodukci žádné pazvuky. Dobrou zprávou je, že subwoofer je bezdrátový. Se soundbarem komunikuje přes Bluetooth. Stejnou konektivitu můžete využít i při komunikaci soundbaru s vašimi mobilními zařízeními.

K soundbaru se připojíte prostrednictvím až čtyr mikro HDMI konektorů, z toho jeden podporuje ARC. Kromě nic je k dispozici i digitální optický vstup a i analogový v podobě 3,5 mm konektoru. Jeden mikro HDMI/HDMI kabel, optický kabel a kabel 3,5mm jack/ 2 x CINCH jsou přiloženy. Z dekodérů nechybí DTS-HD Master Audio a Dolby TrueHD. Sabre SB35 je vybavený funkcí Harman Volume, vyrovnávající úrovně vstupních signálů. Z módů DSP je přítomný základní Music, Virtual a Wave ve kterém lze nastavovat tři rezimy podle velikosti místnosti.

Nepřehlédněte:
Výstava Audio, Video a Domácí kino 2015
Zvuk Sabre 35 je všeobecně považovaný ve své kategorii za ten lepší. Na tak štíhlé zařízení přináší výbornou dynamiku a barvu zvuku. Osobně mi nejlépe vyhovovala reprodukce stereo nahrávek v základním stereofonním módu Music. Při symetrickém umístění k bočním stěnám vytvářel Sabre 35 výrazný prostorový dojem se širokou scénou. Podrobnější popis Harman/Kardon Sabre 35 jsme uvedli v jarním čísle H&S tohoto roku. Cena je 24 990 Kč.

JBL Cinema SB400
JBL se může pyšnit více technickými prvenstvými, mezi nimi i ozvučením prvního kina v USA. Na ozvučení vašeho privátního kina nabízí klasický soundbar systém složený z dlouhého panelu určeného k telkám s úhlopříčkou minimálně 40 palců a bezdrátového subwooferu. Soundbar obsahuje dva středové měniče s průměrem 57 mm a po jednom 25 mm výškáči na kanál. Deklarovaný výkon soundbaru je 2 x 60 W. Tělo soundbaru je z lesklého černého plastu, zakryté vepředu textilní mřížkou lemovanou stříbrným páskem. Působí na mně velmi esteticky. Cinema SB 400 nabízí až tři HDMI vstupy a jeden výstup s ARC. Optický digitální vstup a analogový AUX s přiloženým kabelem jack 3,5 mm/2 x RCA je k dispozici též. Podpora Bluetooth je samozřejmostí. Týká se komunikace se subwoorefem i mobilními zařízeními. Podle umístění soundbaru (na stěně nebo na nábytku) si můžete zvolit příslušnou ekvalzační křivku. Ovládání je možné přes "kreditkový" dálkový ovladač, ale i ovladač vaší telky. Na ovládacích prvcích přímo na panelu si mohl dát výrobce více záležet, jejich chod je nepříjemný.  V praxi je ale nebudete často používat. Jako jediný v minitestu má soundbar OSD, tedy informace o nastavení soundbar systému můmžete sledovat přímo na televizi přes HDMI s ARC.

JBL SB400

Osobní uznání si zaslouží bezdrátový subwoofer na kterém se nešetřilo. V ničem nezaostává za běžnými subwoofery, které se prodávají separátně. V tuhém šasi (10,5 kg) je zabudovaný 200 mm měnič ústící do podlahy, basreflexový otvor v podobě lesklého plastového nátrubku je zapuštěný do čelní stěny. Výrobcem deklarovaný výkon je 100 W. Poctivá konstrukce se podepsala na přesnosti a konkrétnosti reprodukce basů. Na zadní stěně jsou ovládací prvky hlasitosti, dělící frekvence a přepínač fáze. To zároveň vyžaduje věnovat dostatečnou pozornost nastavení. Když se podaří, podává JBL Cinema pozoruhodný výkon. Zvuk soundbaru je velmi čistý, otevřený a plný detailů, jakoby se ani nejednalo o kategorii zvukových panelů. Bas je k němu třeba přesně naladit, aby zvuk nebyl příliš prezentní. Stereofonní mód Music radím používat pri poslouchání hudby, dokonce je v něm přítomná i patrná hloubka prostoru. Surround mód Movie zase exceluje při sledování filmů. Využívá samozřejmě koncernový koncernový Harman Display Surround, podobně jako Cinema™ Base. Šířka a hloubka scény je udivující. Pri koncertech jsem oba módy střídal podle konkrétní nahrávky.

Epilog
Popsaný vzorek soundbarů a TV Base tvoří jen maličký zlomek nabídky dostupné na trhu. Předešlé řádky jen naznačují typické vlastnosti a možnosti těchto zařízení. už z nich je jasné, že jsou kompromisním řešením, nepřekračujícím fyzikální zákony. Všechny však splní základní ideu a zvuk z TVP opravdu vylepší. Pokud se chystáte posunout zážitek při sledování televize na vyšší úroveň, mohou být soundbary a TV základny prvním krokem.

Nepřehlédněte:
LifeStyle obrázky novinek Harman/Kardon
Pro ty, kteří se nechtějí nechat obklíčit kompletním domácím kinem to může být řešením i konečným. O všem ať rozhodnou jen vaše osobní preference.
comments powered by Disqus