Recenze reproduktoru JBL Xtreme

Recenze reproduktoru JBL Xtreme

Větší bratr vzbuzuje respekt hlavně díky své hmotnosti, která je při prvním potěžkání trochu vyšší, než by se mohlo zdát s ohledem na velikost. Zajímavý textilní potah s výraznou strukturou chrání reproduktor před stříkající vodou. Můžetesi ho tedy vzít k bazénu, do koupelny a nezastaví ho ani letní déšť. Pokud ho zašpiníte od bláta či písku na pláži, můžete ho osprchovat. Je však třeba vždy zavřít zip na zadní straně, pod kterým jsou všechny konektory. Reproduktor je zakázané ponořit do vody nebo jinak vistavit většímu vodnímu tlaku.
Namísto rukojeti na přenášení nám výrobce přibalil skuteně robustní odnímatelný popruh, za který ho můžete vzít i na hruď při procházce. My jsme ho používali i v rámci interiéru, protože je to praktická pomůcka na přenášení a nechtěli jsme rukama zašpinit textilní potah. Mimochodem, JBL nabízí ještě větší, těžší a výkonnější Boombox s odolností IPX7 a zabudovanou rukojetí místo popruhu.

JBL Xtreme

Hlavním rozhraním na spojení se zdrojem zvuku je Bluetooth. Umožňuje spárovat až 3 zařízení současně, přičemž prioritu má poslední zdroj signálu. Kromě toho je tu i obligátní analogový AUX vstup - běžný 3,5mm audio jack. Jsou tu též dva USB vstupy, pomocí kterých si můžete dobít svoje přenosné zařízení (1 × 2A nebo 2 × 1A). My jsme pomocí nich dobíjeli kompaktní fotoaparát Canon PowerShot G9X Mark II i notebook MacBook Pro.

JBL Xtreme sice neobsahuje žádný display, no na druhou stranu si s majitelem rád popovídá. Pokud například chcete zjistit verzi nainstalovaného firmware, stačí podržet na 3 sekundy tlačítka Volume – a z reproduktoru se ozve jemný ženský hlas “seven seven”. Zvukové notifikace se poměrně hlasitě ozývají i po zapnutí či vypnutí, ale i při párování a podobně. Notifikace se bohužel nedají deaktivovat, což trochu komplikuje tichý noční provoz.  Nu, Xtreme je optimalizovaný spíš na probuzení než usínání.

Vestavěné Bi-Amp zesilovače mají celkový výkon 2 × 20W (při napájení ze sítě) a pohání dva vysokotónové a dva středobasové měniče, které jsou umístěné na přední straně. Na bocích jsou velké hliníkové pasivní membrány, které zvýrazňují hloubky. Použití pasivních membrán vyžaduje dokonalé utěsnění ozvučnice a musíme podotknout, že v tomto případě se to podařilo. Po zatlačení jedné z membrán se ta na opačném konci vytlačí a zůstane tak až dokud tu první neuvolníte. Zkrátka ozvučnice je velmi dobře utěsněná, což se projevuje na reprodukci hloubek. Membrány jsou zapuštěné, přičemž po obvodu jsou jemné výběžky, které nejsou jen designovým prvkem. Výrobce se tím sice nechlubí, ale mezery mezi výběžky evidentně vytváří určitý prostor na únik tlaku v případě, kdy reproduktor položíte na výšku na rovný povrch. Bez tohoto malého detailu by reproduktor zřejmě poskakoval po stole, případně by docházelo ke zkreslování. Tomu říkáme smysl pro detail. Membrány bohužel nejsou zakryté ochrannou mřížkou, takže použití reproduktoru přeci jen bude vyžadovat určitou opatrnost.

JBL Xtreme


Výkon reproduktoru závisí na tom, zda jedete na akumulátor nebo na síťový adaptér. Při provozu na akumulátor je z důvodu úspory energie maximální dosažitelný výkon na basech o něco nižší (naměřili jsme 3dB rozdíl). Při  vyšší hlasitosti v obou případech začne zasahovat dynamický ekvalizér, který ve špičkách zeslabuje hloubky, aby nedošlo k poškození měničů. Naštěstí korekce není velmi agresivní a hlasitost "nedýchá", což se u podobných produktů občas bohužel stává. Výrobce udává 15 hodinovou výdrž akumulátoru, ale v praxi se nám dařilo dosáhnout 21 hodin. Reproduktor jsme používali střídavě na nižší i vyšší výkon, na filmy i hudbu. Dlouhodobě jsme však nejvyšší výkon nevyužívali, což zřejmě způsobilo výbornou výdrž. Výrobce udává určité průměr, jelikož neexistuje všeobecně používaná norma. Vybití vestavěného 37Wh Li-Poly akumulátoru indikuje LED blikající na červeno. Začne blikat zhruba hodinu před úplným vybitím. Stav nabití je indikovaný pěti LED. Při nabíjení svítí stále, ale jindy jen při stisknutí tlačítka Volume, což nám občas komplikovalo sledování stavu vybití. PLné nabití při úplně vybitém reproduktoru vyžaduje zhruba 3 hodinové nabíjení přibaleným AC adaptérem, který je podobný tomu, jako se běžné používá na notebooky. Reproduktor se nám podařilo dobít i pomocí výkonné powerbanky Bellaprox TM15 s výstupem na notebooky. Pokud se vydáte na párty, kde není 230V zásuvka, je tu i tato nouzová možnost nabití. Uživatelská výměna vestavěného akumulátoru bohužel není možná. 

Vestavaný mikrofon umožňuje nejen telefonovat po spárování s telefonem,a le i posílat příkazy pro hlasové asistenty Siri či Google Now.  JBL Xtreme můžete přes Bluetooth funkci JBL Connect spárovat s dalším stejným reproduktorem, případně s modelem Flip 3, Pulse 2, Charge 3, či dokonce s TV soundbary Boost TV či Cinema SB 450. Ke stažení je zdarma i mobilní aplikace JBL Connect pro další nastavení, jako například přejmenování reproduktoru, volbu stereo/party módu či update firmware. Stereo mód je k dispozíci jen pro dva identické reproduktory. V opačném případě budou po spárování hrát v režimu dual mono. Vzhledem k tomu, že druhý reproduktor do páru jsme k dispozici neměli, ke stereo režimu se vyjádřit nemůžeme. Aktuálně nastavená hlasitost bohužel není nijak indikovaná. Pokud však dosáhnete maximální úrovně nastavení tlačítkem Volume +, zazní zvuková notifikace, takže jste informování alespoň o krajní poloze.

Zvukový projev JBL Xtreme je většinou ze strany uživatelů hodnocený velmi kladně. Mnozí si pochvalují silné basy a reprodukci v exteriéru. Navrhnout reprosoustavu, která hraje subjektivně dobře v interiéru, exteriéru, na podlaze i na hrudi není zrovna jednoduchá úloha. Všechny tyto disciplíny vyžadují trochu jiné nastavení. V interiéru je většinou nutné myslet na vlyv dozvuku a akustických módů místnosti, venku zase můžou chybět výšky, které může doslova odfouknout silný vítr. Výšky stejně slábnou vybočením posluchače z přímé osy, což je při použití venku velmi pravděpodobný scénář. Při grilovačce či sběru hroznů je všem úplně jedno, zda jsou v přímé ose vyzařování reproduktoru. JBL Xtreme je teda přizpůsobený tak, že střední pásmo je poměrně vyrovnané a zhruba od 5 kHz se začíná křivka pozvolna lineárně zvedat. To potvrdilo i naše měření profesionálním kalibrovaným systémem Audiomatica. V interiéru tak může působit zvuk trochu “převýškovaně” hlavně pokud je posluchač zvyklý na neutrální zvuk velmi kvalitních reprosoustav s lineární odezvou. Venku a hlavně mimo osy na větší vzdálenost je zvuk tak akorát. Barva zvuku je tedy nastavená tak, aby JBL Xtreme vynikl a zaujal většinu lidí hned na první poslech. Místo testovacích audiofilských nahrávek z Linn Records teda do JBL Xtreme po chvílce posíláme pár letních hitů, které sedí této přenostné bestii nejvíc. Vyniknou i pop-rockové hity ale i hip-hop. Vzhledem k velikosti a přenositelnosti reproduktoru je jeho výkon a reprodukce basů příjemným překvapením. Při dlouhém blízkém poslouchání hudby se jeví projev trochu agresivnější, ale venku na větší vzdálensot se karta naopak obrací v jeho prospěch. Překreslení středního pásma je v zásadě v pořádku, akorát je trochu v pozadí na výškama. Výrobce udává frekvenční rozsah od 70Hz, což potvrdilo měření i poslechový test. Na zhruba 50 Hz je strmý dolnopropustný filtr, který všechno pod touto hranicí nekompromisně ořezává. Nad touto hranicí se začínají basy rychle probouzet k životu a dokonce i 60Hz už je slyšet dost intenzivně. Kopák v nahrávkách je nečakaně pevný a do rozumné hlasitosti i mohutný, hlavně pokud si najdete správnou poslechovou pozici. 

JBL Xtreme

Nevýhodou vůči klasickému stereo systému se dvěma oddělenými reproduktory je absence adekvátní stereo báze a ostré lokalizace hudebních nástrojů ve stereofónním obraze. Jednoduše rozestup mezi zabudovanými měniči je příliš malý. Je to daň za přenosnost a malé rozměry. Na druhé straně musíme ocenit, že se výrobce nesnažil tuto nevýhodu kompenzovat nějakým umělým 3D efektovým procesorem, který většinou bývá to najvětší zlo. Pokud chcete mít kvalitní stereo, jednoduše si obstarejte ještě jeden identický reproduktor. Harmonické zkreslení se drží i při vysoké hlasitosti překvapivě nízko - zhruba do 0,5% v téměř celém rozsahu, situace je trochu horší jedině na hloubkách pod úrovní kolem 150Hz, kde zkreslení trochu narůstá. Naštěstí  v praxi si toho nevšimnete, jelikož ucho není tak dokonalé jako měřící systém. Vzhledem k průměru středobasových měničů je toto chování pochopitelné a lepší jsou v tomto ohledu jen velké nepřenosné reprosoustavy, kde není nutné dosahovat velkého výkonu při malém objemu a velikosti. Měření ukázalo skupinové opoždění 6 ms, což je úplně v pořádku. Směrová charakteristika je poměrně široká, což můžete vidět na přiloženém grafu. V praxi je slyšet zvuk jasně a srozumitelně i mimo středvou osu, takže není třeba sedět přímo před reproduktorem. To se hodí hlavně při použití venku, kdy posloucháte hudbu při sportu a podobně. S dosahem Bluetooth jsme byli spokojeni, signál neslábnul ani při přechodu mezi dvěma místnostmi v cihlové bytovce.

JBL Xtreme je ideální volbou pro lidi, kteří žijí hudbou a chtějí si ji vychutnat i při skupinovém cvičení v parku či na pláži. Cenovka na první pohled není zrovna nízká, ale vzhledem k parametrům a přidané hodnotě zařízení ji považujeme za adekvátní.

Jak dosáhnout lepší výdrže akumulátoru? 
Zvukové systémy totiž nejsou jako například žárovka, která má při neměnném napětí stálou spotřebu energie. U reprosoustavy se odběr neustále mění v závislosti na zvukovém signálu a požadovaném výkonu, který je při reprodukci hudby velmi nestálý. Navíc nelze zapomenout, že na subjektivně dvojnásobnou hlasitost (dle uší) potřebujeme zvýšit výkon reprodukce přibliště desetinásobně. I malá změna nastavené hlasitosti nebo celkové dynamiky nahrávky se tak velmi zásadně projevuje na spotřebované energii a výdrží vestavěného akumulátora. Proto vám doporučujeme nehnat výkon na úplné maximum. Nejvíc výkonu je potřeba, když reproduktor hraje na volném prostranství a kolem není žádná odrazová plocha jako např. stěna. Pokud tedy přeci jen potřebujete dosáhnout co největší hlasitosti a máte možnost výběru, postavte reproduktor k nějaké odrazové ploše. Venku to může být vnější stěna budovy nebo sloup. V interiéru příčka, případně roh místnosti. Sice tím trochu zhoršíte některé zvukové vlastnosti, ale dosáhnete lepší výdrže. Tajným trikem je vypnutí DSP procesoru (Digital sound processing) na reproduktoru JBL Xtreme. Uděláte to tak, že podržíte na 12 sekund naráz tlačítka Bluetooth a Volume -. Uvidíte bliknout všechny LED a uslyšíte změnu charakteru zvuku. V tomto režimu sice nebudou zvýrazněné hloubky a výšky (viz naše měření, které vidíte na přiloženém grafu), ale výdrž na baterii se může výrazně prodloužit. Možná se vám to někdy bude hodit. Po vypnutí a opětovném zapnutí se DPS automaticky aktivuje.

Závěrečný verdikt techvia.sk

JBL Xtreme příjemně překvapil, ne jen kvalitním výkonem a přijemným zvukem, ale i kvalitou vyhotovení, výdrží akumulátoru a funkcí power banky. Originálním je též díky důvtipnému popruhu na hruď, díky kterému budete mít volné ruce. Výkonnější vodě odolný přenosný Bluetooth reproduktor do 300 eur na trhu zřejmě ani nenajdete.

JBL Xtreme
comments powered by Disqus