Recenze JBL GO

Recenze JBL GO

Kapesní reproduktor JBL GO patří podle našich zjištění mezi bestsellery. Byli jsme proto zvědaví, co stojí za jeho popularitou.
JBL GO je primárně určen k propojení s mobilním zařízením pomocí Bluetooth. Je skutečně miniaturní, vejde se do zadní kapsy kalhot nebo do naprsní kapsy na košili. Na výběr je osm barevných variant. Oceňujeme i strohost a zároveň důmyslnost konstrukce. Někomu se může zdát příli hranatý, ale je to praktické nejen z důvodu úspory místa, ale i z hlediska stability při položení na nerovný či měkký povrch. Zkrátka v jednoduchosti je krása.

Je vyrobený z plastu, přičemž jeho povrch má pogumovanou vrstvu, která umožní integraci spínačů pod povrch rtak, aby se k nim nedostal zničující prach a vlhkost. Tyto spínače jsou umístěné na horní straně a umožňují zapínání, vypínání, párování přes BT, ovládání hlasitosti a přijetí hovoru. Ano, reproduktor v ceně 750 Kč (30 eur) umožňuje i telefonování. Kvalita reprodukce při hovoru je v pořádku, i když druhá strana si občas postěžovala na výpadky našeho hlasu a problémy se srozumitelností, i když jsme měli reproduktor na stole rovnou u nás. Zkoušeli jsme telefonovat přes mobil ale i přes Skype v PC se stejným výsledkem. Na občasné vyřízení krátkého telefonátu, který přeruší zábavu to však stačí.

Nejpoužívanější tlačítka, tedy ta na změnu hlasitosti, mají na povrchu vroubkování, takže je můžete hmatem identifikovat, pokud máte reproduktor v kapse bundy, případně po tmě. Ideální by bylo podsvícení, ale vdané ceně je mechanické označení dostačující. Odezva tlačítek je příjemná a jednoznačná, takže jsme přesně věděli kdy jsme tlačítko stiskli a nedocházelo k náhodným překlikům. Jsme rádi, že výrobce nezvolil například dotyková tlačítka a podobně.

Nepřehlédněte:
JBL GO – malý zázrak mezi bezdrátovými reproduktory
V rámci kompatibility je tu i běžný 3,5mm AUX vstup na připojení zařízení, ve kterém absentuje Bluethooth, jako např. MP3 přehrávače a podobně. Kabel si musíte dokoupit samostatně (vzhledem k ceně nám to až tak nevadí). Kromě AUX vstupu nacházíme na pravé straně mikrofon a micro USB konektor na nabíjení. Kabel je součástí dodávky. 

JBL GO

Na přední straně je kovová mřížka na ochranu jediného 4 cm měniče, přes kterou prosvítá dvoubarevná LED. Ta svítí nebo bliká na modro, případně na červeno (pokud je vybitý akumulátor). Při nabíjení svítí obě barvy, takže až do plného nabití svítí LED fialově. Nad měničem je i miniaturní bassreflex. Reproduktor vydává krátké notifikační zvuky při zapnutí, vypnutí ale i při spárování či ztrátě signálu přes Bluetooth. Při ztrátě signálu se po určitém čase automaticky uspí, čímž šetří energii. Výrobce udává výdrž na jedno nabití 5 hodin. Někteří uživatelé si stěžovali na krátkou výdrž, ale nám při testech vydržel hrát na jedno nabití více než 12 hodin! Ne, dovozce nám neposlal k testu upravený exemplář se zabudovaným miniaturním jaderným reaktorem :)! Jednoduše jsme reproduktor nepoužívali na velkou hlasitost. Více detailů o úspoře energie se dozvíte s samostatné části článku. Vlevo je ucho na uchycení cestovního poutka na zápěstí (nutné dokoupit). Ocenili bychom možná nějaký jednoduchý cestovní obal, ale výrobce ho zatím nenabízí. 

Kvalita reprodukce zvuku je vzhledem k velikosti, výkonu (3W) a ceně reproduktoru velmi dobrá. Za pochvalu stojí hlavně absence šumu a schopnost přizpůsobit se přicházejícímu signálu a hlasitosti. Zabudovaný DSP se stará o to, aby reproduktor nezkresloval, a tedy když začne jít "do tuhého" omezí výkon, hlavně ve spodním pásmu. Pokud se budete držet s hlasitostí při zemi, můžete si v přehrávači nebo v PC trochu pohrát s basy, ale za cenu zvýšené spotřeby energie. Bez ekvalizéru je spodní hranice frekvenčního rozsahu zhruba na úrovni 150Hz, což není kdo ví jak nízko, ale vzhledem k rozměrům je to pochopitelné. Všímáme si mírného zdvihu na vysokých frekvencích, ale i v oblasti okolo 300 Hz. Tento postřeh potvrdilo i měření. Výrobce totiž musel myslet i na ty, co budou od reproduktoru trochu dál a mimo jeho osy, což způsobuje hlavně úbytek výšek. O to víc, pokud jsme v exteriéru a fouká vítr, kerý má tendenci výšky doslova odfouknout. I přes to není zvuk ukřičený či znervózňující, ale poslouchá se příjemně a dlouhodobě.

JBL GO nejlépe zvládá reprodukci hudby, která je určena k přímé konzumaci - tedy hity z rádia,YouTube a podobně. Reprodukce náročnějšího žánru, např. jazzu či bigbítu si žádá reproduktor s větší dynamikou a vyrovnanější frekvenční charakteristikou. To ale od kapesního reproduktoru nikdo neočekává. Měření ukázalo skupinové opoždění 20 ms, což je běžné a ještě stále úplně v pořádku při sledování filmů a podobně. Směrová charakteristika je taktéž v pořádku, což je u takové jednoduché konstrukce pochopitelné.

Nepřehlédněte:
Vývoj nezastavíš: porovnání dvou mini Bluetooth reproduktorů
V ceně těsně pod 750 Kč (30 eur) získáte šikovný reproduktor s příjemným zvukem, který vám zvedne náladu ať budete kdekoliv.

JBL GO
comments powered by Disqus