Recenze: Harman/Kardon HK3770

Recenze: Harman/Kardon HK3770

Dnes se netradičně podíváme na zařízení spadající do Hi-Fi kategorie – stereo audio receiver Harman/Kardon HK3770. Společnost netřeba představovat, testovali jsme už několik produktů tohoto výrobce.
Výrobce má momentálně v portfóliu dvojici stereo receiverů HK3700 a HK3770. My jsme testovali druhý, vybavenější a o něco výkonnější model. V balení je krom samotného zařízení dálkový ovladač, napájecí kabel, AM a FM anténa. Receiver je dostupný v černé barvě, šasi je kovové s čelným panelem z plastu, rozděleného na dvě části. Spodní část má matný povrch a sahá asi do 2/5 výšky zařízení. V jejím středu je stříbrné logo výrobce. Zbylá část je z lesklého, částečně průsvitného plastu, za kterým je skrytý alfanumerický display. Ten umí zobrazit 2×16 znaků a je dobře čitelný i z větší vzdálenosti.

Harman/Kardon HK3770

Mezi oběma čásmi se nachází řada tenkých tlačítek, která přední panel opticky rozdělují. Kromě tlačítka a indikace zapnutého stavu jsou tu tlačítka pro volbu vstupu/zdroje signálu, spouštění/zastavování skladeb, ladění rozhlasových stanic, a posouvání se v menu. V pravém horním rohu je kruhový ovladač hlasitosti, který téměř nevystupuje z předního panelu. Je potažený matným nástřikem příjemným na dotyk bez „pamatování si“ otisků prstů. Okolo ovladače je stříbrný bíle podsvícený plastový prstenec, který určuje celkový design přístroje.

Harman/Kardon HK3770

Uživatelé, kteří mají pocit, že podsvícení ruší, mohou jeho jas snížit nebo úplně vypnout tlačítkem Dimm (zároveň se stmavuje/vypíná i display). I když jsou všechny části předního panelu z plastu, působí vizuálně i na dotyk kvalitním dojmem. Žádné vyčnívající či ostré hrany vyskytující se na plastových konstrukcích lavnějších přístrojů. Na levé straně ve spodní matné části je krytka pod kterou je ukrytý 6,3“ jack pro připojení sluchátek a USB konektor.

Nepřehlédněte:
Harman/Kardon HK 3700
Harman/Kardon HK3770

Téměř celá horní a spodní část skříňky je děrovaná pro dobré pasivní chlazení zesilovače i napájecího zdroje. Uvnitř skříňky je i ventilátor, který v případě potřeby ofukuje chladič zesilovače. Jeho start je teplotně závislý a při běžných poslechových hlasitostech se netočí. Neroztočil se ani při středně hlasitém poslechu v horkém dni, není tedy třeba se obavát jeho hlučnosti. Výrobce neudává spotřebu v zapnutém režimu při nečinnosti, receiver však poměrně dost hřeje. Ve stand-by klesne příkon pod 0,5W. Nevýhodou tohoto nízkopříkonového režimu je, že ení aktivní síťová část.

Harman/Kardon HK3770

Přístroj je na svou velikost velmi lehký – jeho hmotnost je 6 kg. To výrobce dosáhl použitím spínaného napájacího zdroje namísto konvenčního, využívajícího masivní síťový transformátor. Celkový design je jednoduchý až minimalistický, s typickým lifestyle nádychem ostatních Harman/Kardon komponentů. Přístroj se skvěle hodí do moderních interiérů. Dálkové ovládání působí trochu fádním až laciným dojmem. V ruce ale sedí dobře a je pevné konstrukce (při stlačení nevydává vrzavé zvuky jako mnoho běžných TV ovladačů). Je lehké si na něj zvyknout.

Harman/Kardon HK3770

Zadní panel nabízí poměrně širokou konektivitu. Nachází se tu pět univerzálních AUX vstupů (A1-A5), určených pro připojení analogových zdrojů zvuku, jeden vstup pro připojení gramofonu (Phono), jeden koaxiální digitální vstup a dva optické digitální vstupy. Dále jsou přítomné vstupy pro připojení externí AM a FM antény a Ethernet síťový konektor pro připojení k internetu a lokální (domácí) síti. Receiver nabízí jeden univerzální analogový výstup (REC) např. na připojení nahrávacího zařízení a jeden výstup pro připojení aktivního subwooferu. Pokud to připojený subwoofer podporuje, je možné na jeho zapínání/vypínání použít výstup Trigger out.

Harman/Kardon HK3770

Přístroj nabízí čtveřici konektorů pro připojení reproduktorů. Naráz lze mít připojené dva stereo páry. Minimální zatěžovací impedance je 8 Ω pro dva páry a 4 Ω pro jeden připojený pár reprosoustav. Na zadním panelu je ještě dvojice 3,5 mm jack konektorů s označením IR remote In a Out. Pomocí tohoto rozhraní je možné připojit externí infračervený přijímač dálkového ovládání, resp. další komponenty, které chceme ovládat jedním univerzálním ovladačem.

Nepřehlédněte:
Harman/Kardon HK 3770
Harman/Kardon HK3770

Připojené externí zvukové zařízení se dají zvolit pomocí dálkového ovladače trojicí tlačítek: Cable/sat, TV, a CD. Tato zařízení nemají na pevno přiřazené vstupní konektory, ale je možné je libovolně přiřadit tlačítkem AUX pro analogové, resp. DIGITAL pro digitální vstupy. Toto přiřazení si přístroj samozřejmě zapamatuje i při odpojení napájení. Dalšími tlačítky lze přímo volit vstup pro gramofon, FM/AM tuner, USB vstup, Bluetooth, V-tuner (internetové rádio) a připojení k lokální síti.

Harman/Kardon HK3770

Jelikož má receiver vestavěný Bluetooth modul, jednoduchým postupem spárování je možné ho použít jako bezdrátový zvukový systém pro mobilní zařízení jako jsou smartphony, tablety, či notebooky. Pokud je receiver připojený k routeru s Wi-Fi, má tato funkce konkurenci v podobě aplikace pro zařízení Android/iOS, pomocí které je možné nejen streamovat hudbu do zařízení, ale i používat mobilní zařízení jako DMR.

Harman/Kardon HK3770

Přítomnost eternetového rozhraní umožňuje připojení receiveru k domácí síti pro příjem internetových rádií a přehrávání obsahu z DLNA kompatibilních zařízení připojených k síti. Připojení je bezproblémové, zařízení je továrensky nastavené pro dynamické přidělení IP adresy a stačí ho připojit k routeru. Samozřejmě je tu možnost manuálního nastavení. Receiver nenabízí připojení přes Wi-Fi, což ale vzhledem k jeho charakteru nepovažujeme za nedostatek.

Harman/Kardon HK3770

Přehrávání audio souborů jsme testovali z PC, kde byl jako DLNA server nastavený Windows Media Player. Přehrávání je bezproblémové, což se bohužel nedá říct o druhé testované variantě, kde byl server vytvořený na pevném disku připojeném k routeru. Tu receiver sice server i soubory našel, ale přehrávání nebylo možné. Podpora přehrávaných audio souborů z připojeného USB úložiště a lokální sítě je podle výrobce zúžena na MP3 (32 kbps až 320 kbps) a WMA (ver 9.0, 32 kHz až 48 kHz, 40 kbps až 192 kbps) soubory. Při našem testu jsme však bez problémů přehráli i FLAC (44.1 kHz, 16 bit).

Nepřehlédněte:
Trio do sterea
Harman/Kardon HK3770

I když se v přístroji nachází kvalitní D/A převodník od Cirrus logic s podporou 24 bit/192 kHz, výrobce nenabízí podporu přehrávání zvuků ve vysokém rozlišení. Převodník tedy "naplno" využijeme jen při připojení zařízení přes digitální vstupy. USB vstup nabízí přehrávání hudebních souborů z externího úložiště, přičemž je kompatibilní s Apple zařízeními jako je iPod/iPhone. Hudební soubory tedy nejen rozpozná, ale lze ovládat i základní funkce přehrávání. Do paměti zařízení je možné uložit jak pro AM a FM tuner i pro V-tuner 30 libovolných staníc. Pro funkci internetového rádia nabízí výrobce na stránce vytvořit vlastní "Favourite list" prostřednictvím webu, stačí se registrovat.

Harman/Kardon HK3770

Jak bylo zmíněno, receiver kromě standardního DO lze ovládat i pomocí mobilní aplikace s názvem HK remote app. Aplikace slouží nejen jako náhrada DO (ovládání je trochu nepohodlnější), ale též jako digital media renderer a tedy umožňuje přehrávání podporovaného digitálního obsahu z libovolného zdroje připojeného v síti (PC, NAS, mobilní zařízení ...) na libovolném síťovém H/K zaříení (AVR, bezdrátové reproduktory ....).

Harman/Kardon HK3770

Bohužel, když je HK 3770 vypnutý, není ho v aplikaci vidět, tedy ho není možné s její pomocí zapnout. Dálkové ovládání tedy úplně odložit nelze. Po zapnutí přístupu do sítě se zobrazí dostupná zařízení v nichž je možné prohledávat obsah. Vyhledané skladby je možné okamžitě spustit, nebo je přidat do playlistu. Ovládání je poměrně plynulé, ale do značné míry je ovlivněné rychlostí připojeného zdroje.

Harman/Kardon HK3770

Za nedostatek považujeme neschopnost aplikace zapamatovat si místo posledního výběru skladby. V praxi to znamená, že pokud uživatel přidá skladbu do přehrávání a následně chce například změnit hlasitost a pokračovat v přidávání skladeb, je potřeba opět zvolit zařízení v sítě a projít celou cestu až k umístění daného zvukového souboru. I proto se jeví jako nejlepší ovládat funkce receiveru pomocí DO a aplikací ovládat jen přehrávání medií.

Harman/Kardon HK3770

Receiver jsme testovali s třípásmovými sloupovými reprosoustavami od Teufel audio. Po zvukové stránce v této cenové kategorii není co modelu vytknout. Zvuk je dostatečně překreslený, konkrétní a nechybí detaily. Zesilovač má i ve spodním pásmu dostatek energie a uhraje i "složitější" sestavy. Velmi dobré je i podání prostoru, receiver zvládá s přehledem hudbu i filmový zvuk.

Harman/Kardon HK3770

Výstupní výkon je víc než dostatečný a zesilovač kontrolovaně utáhne i větší a náročnější reproduktory. Integrovaný zesilovač je diskrétní a pracuje ve třídě AB. Podle měření dodá do impedance 8 Ω bez problémů 120 W na kanál a při 4 Ω o chlup překročí hranici 200 W (oba kanály zatěžované naráz). Kontrolovaný přednes spodního pásma a vysoký výkon i při nízké impedanci dosahuje výrobce použitím výkonného spínaného zdroje a velké kapacity filtračních kondenzátorů (Elna Audio). Výrobce udává příkon celého zařízení až 480 W!

Harman/Kardon HK3770

Přístroj celkově zanechal výborný dojem. Atraktivní design, v dané cenové kategorii (doporučená cena je 549 €) velmi dobrá reprodukce zvuku (jak hudby i filmu), výkon, univerzálnost a síťové funkce ho předurčují jako srdce kvalitního Hi-Fi řetězce pro ty, kdo neholdují multikanálovému zvuku, ale nechtějí slevit na kvalitě a vzdát se ostatních digitálních vymožeností. I přes minoritní nedostatky jako absence funkce zapnutí přes digitální zdroj zvuku nebo síť, nepodporování formátů zvuku ve vyšším rozlišení, či mírnou nešikovnost ovládání aplikací, můžeme tento produkt jen doporučit.

Hodnocení: 90%

Plusy
+ Bohatá konektivita
+ Věrná reprodukce
+ Zpracování a design
+ Výborný výstupní výkon
+ Množství integrovaných funkcí
+ Podpora DLNA

Mínusy
– Zpracování dálkového ovladače
– Absence podpory Hi-res formátů
comments powered by Disqus