Recenze JBL Tuner 2: Bezdrátový reproduktor s rádiem podruhé

Recenze JBL Tuner 2: Bezdrátový reproduktor s rádiem podruhé

První generaci bezdrátového reproduktoru s DAB rádiem JBL Tuner jsme tu měli zhruba před dvěma lety. V průběhu letošního roku se na trh dostal jeho nástupce, na kterého se detailněji podíváme v této recenzi.
JBL Tuner 2

Specifikace
O zvukovou reprodukci se v tomto případě stará dynamický měnič o velikosti 45 mm, disponující frekvenčním rozsahem 80 Hz – 20 kHz, citlivostí 80 dB a výkonem 5W. Integrovaná baterie o kapacitě 1 800 mAh vydrží zhruba 12 hodin přehrávání (v závislosti na způsobu využití) a její nabití do plna zabere 3-4 hodiny. O bezdrátovou komunikaci se smartphonem/tabletem reproduktor využívá protokol Bluetooth 4.2. Pro potřeby příjmu radiového signálu Tuner 2 podporuje jak FM (87,5-108 MHz), tak DAB (174,928-239,2 MHz). Samozřejmostí je IPx7 certifikace, na kterou jsme u bezdrátových reproduktorů od JBL již zvyklí. Reproduktor váží 540 gramů a je k dispozici jen v černém barevném provedení.

JBL Tuner 2

Provedení
Druhá generace bezdrátového reproduktoru Tuner je zcela plastová, přičemž velká část plastového šasi je pogumovaná. Designu vévodí panel displeje, který zabírá zhruba třetinu velikosti předního panelu. Jedná se o multifunkční, podsvícený monochromatický displej. Na horní straně reproduktoru se nachází ovládací prvky s anténou, na levém boku se nachází tlačítko pro vypnutí/zapnutí. Na zadní straně je USB-C konektor pro nabíjení a audio-in vstup. Spodní strana obsahuje dva protiskluzové panely, které napomáhají nepříliš dobré stabilitě reproduktoru.

JBL Tuner 2

Ovládání
Veškeré ovládací prvky reproduktoru se nachází na horním panelu. Najdeme zde velká tlačítka pro ovládání hlasitosti, párovací Bluetooth tlačítko, tlačítko pro sken rádiových frekvencí, tlačítko pro hledání, přepínač DAB/FM a pět přednastavených presetů pro oblíbené radiostanice. Ovládání je snadné, režim přehrávání je vždy zobrazen na doprovodném displeji, ať už v běžném režimu přehrávání nebo v případě radiového vysílání, kde je vidět název stanice a RDS informace. DAB skenování je poměrně rychlé a zabere jen několik sekund (Praha). Hledání na FM frekvencích by mohlo být o něco rychlejší.

Nepřehlédněte:
6 vánočních tipů od JBL
JBL Tuner 2

Zvuková kvalita
Po stránce zvukové kvality jde o takový lepší průměr. Vzhledem k ceně reproduktoru nejde logicky o žádný zázrak, ale Tuner 2 svým projevem neurazí. V případě FM/DAB vysílání je kvalita produkce limitována zdrojem, v případě streamování z Apple Music/Spotify je to lepší, celkově je však zvukový projev poměrně plochý a „nudný“.

JBL Tuner 2

Velkou částí se na tom podepisuje jen jeden relativně malý měnič s nízkým výkonem, zde je však nutné brát v potaz, že pokud vám jde primárně o zvukový zážitek, v nabídce bezdrátových reproduktorů od JBL se nachází několik vhodnějších kandidátů. JBL Tuner 2 se nejvíce líbí někde ve středních polohách hlasitosti, kde malý měnič ještě „stíhá“. V nižších hlasitostech je přednes opravdu jemný, v těch vyšších už se zvuk slévá dohromady a nenabízí nic moc zajímavého.

JBL Tuner 2

Závěr
JBL Tuner 2 je, a i v první generaci byl, velmi specifický produkt. Přítomnost rádia v bezdrátovém reproduktoru není pro každého a dá se tak nějak očekávat, že cílová skupina tohoto modelu primárně nevyhledává špičkové hudební vlastnosti a kopu funkcí navíc. Pokud funkci FM/DAB rádia pro svůj externí zvukový zdroj hledáte, Tuner 2 rozhodně stojí za zvážení. Pokud však funkcionalitu rádia nepotřebujete, takový JBL Flip 5 z posluchačského hlediska poslouží lépe.
comments powered by Disqus