Recenze JBL Reflect Mini BT: bezdrátová sportovní sluchátka pro budoucí majitele iPhonu 7

Recenze JBL Reflect Mini BT: bezdrátová sportovní sluchátka pro budoucí majitele iPhonu 7

Od začátku roku se říká, že iPhone 7 příjde o 3.5mm jack a lidé budou muset začít používat nová sluchátka s Lightning konektorem nebo Bluetooth. Vzhledem k cenovým rozdílům se dá čekat, že většina lidí si vybere cestu bezdrátových sluchátek, která se dají už dnes sehnat za přijatelné ceny. Jenže, když mají mít svou vlastní baterii a přitom jsou tak drobné, co od nich můžeme čekat? Kolik vydrží a jaká je vlastně kvalita zvuku? Odpověď na to by nám mohly dát sportovní sluchátka JBL Reflect Mini BT, která mohou zaujmout sportovce a budoucí majitele iPhonu 7 už teď.
Unboxing
Už ze samotného balení sluchátek je vám jasné, že Reflect Mini nejsou určena na relax, ale pro sport. JBL to totiž zdůrazňuje už samotným balením, respektive grfikou na něm. Ta vás totiž přímo motivuje ke sportu. Uvnitř se kromě sluchátek nachází celkem čtyři olivy ("špunty"), z čehož dvě nabízí tradiční design a dvě nabízí sportovní, ergonomický tvar. Taktéž je součástí balení micro-USB kabel, který je však celkem krátký, což může někomu překážet. Osobně jsem ocenil, že už samotné balení slouží jako návod na nasazení sluchátek s atypickými sportovními olivami.

Design
Neznamená to ale, že jsem se díky tomu zbavil problémů. I přes to, že jsem používal správnou velikost sluchátek, mě levé sluchátko mírně tlačilo, což nebylo velmi příjemné. Úchytky ve vrchní čáti špuntů však mají svoje výhody a to z důvodu, že vám sluchátka lépe drží v uchu a nevypadnou při jakémkoliv pohybu. Po designové stránce potom samotná sluchátka říkají, že "sport" je klíčové slovo. Namísto kovu či dřeva se tu setkáváme s pogumovaným plastem, který je na dotyk příjemný, ale snadno se zapráší.

JBL Reflect Mini BT

Pokud jde o váhu, byl jsem překvapený tím, že jsou sluchátka lehčí než jsem si myslel. Extrémně nízká váha má však i svoje nevýhody - pokud je vložíte do kapsy a máte v ní hodně věcí, můžete později znejistět, zda jste je někde nezapomněli. Špunty mají i jednu nespornou výhodu a to že byly navržené tak, aby se daly velmi rychle čistit. To je jedna z výhod splu s odolností vůči vodě IPX4, která zajišťuje, že se sluchátkům nic nestane, pokud se jich dotkne voda. Nesmí v ní však být dlouho.

Nepřehlédněte:
JBL – Reflect Response, Reflect Mini BT & Everest 100
Dnes už je téměř samozřejmostí ovladač, který tu má však více funkcí, než jen ovládání hlasitosti. Kromě ní totiž můžete ovládat Siri a zapínáte jím i samotná sluchátka, jako i aktivujete režim párování přes Bluetooth. Ze strany se tu pod plastovým krytem ukrývá micro USB port, který slouží k nabíjení sluchátek. Jakmile připojíte sluchátka k nabíječce, proces je vyjádřen červenou LED-kou a jak už tušíte, vzhledem k rozměrům nebude nabíjení trvat dlouho. A je to pravda, jen je potřeba použít vhodnou nabíječku. Například pokud jsem je nabíjel nabíječkou od  Lumie 735, trvalo to asi 20-25 minut. Ale když jsem je zapojil do nabíječky od iPhonu (a použil přibalený microUSB kabel), nabíjení bylo viditelně kratší, jen přibližně 15 minut.

JBL Reflect Mini BT

Baterie
Jelikož jsme už načali to nabíjení, je čas podívat se i na baterii. Zmiňované nabíjení by vám mělo zajistit až 8 hodin výdrže baterie. V mém případě však sluchátka vydržela 6,5 hodiny s tím, že stav baterie bylo možné sledovat i v notifikačním centru iPhonu. Je ale celkem pravděpodobné, že za to může vysoká hlasitost, kterou jsem měl nastavenou.

Zvuk
Osobně jsem totiž zvyklý na vyšší hlasitostní standard, což mi sluchátka, která používám téměř každý den, splňují. JBL jsou na maximální hlasitosti méně hlasité a mají velmi blízko ke klasickým EarPodům, které vám Apple přibalí k iPhonu. No vlastně i po zvukové stránce jsou na to obě sluchátka velmi podobně. Jednoduché skladby jim nedělají nejmenší problém, naopak náročnější skladby, například Drum’n’Bass, jim však už problém dělají a slyšíte, že to není tak celkem čistý zvuk. Výšky jsou intenzivnější, střed přiměřený, avšak basy jsou na nižší úrovni a musíte více zatlačit, pokud chcete slyšet alespoň nějaké to "tuc tuc". Na druhou stranu jsou to sluchátka určená především pro konzum hudby při fyzické aktivitě, kdy se člověk víc soustředí na splnění svého cíle než na to, či daná skladba zní dokonale. Od toho tu přeci jsou úplně jiné modely sluchátek, mnohokrát ve vyšší cenové kategorii. 

JBL Reflect Mini BT

Reflect Mini mají samozrejmě i svůj mikrofon a podle mé zkušenosti má na kvalitu zvuku při telefonování celkem značný vliv prostředí, ve kterém se právě nacházíte. Zatímco v tichu je vám rozumět zřetelně každé jedno slovo, v hromadné dopravě bude lepší spoléhat se na mikrofon vašeho iPhonu. Celkem mě to překvapilo, protože jsem jezdil v nové, podstatně tišší tramvaji, kterou bratři Češi pokládají za samozřejmost už několik let. Co mi ještě na sluchátkách překáželo a souviselo s vybíjející sa baterií, je zvuk, který vydávala sluchátka, když jim kapacita baterie klesla na nízkou úroveň. Vědět, že je nejvyšší čas na nabíjení, je fajn, ale nemuselo by se to opakovat tak často.

Nepřehlédněte:
Recenze: JBL Reflect Mini a Mini BT
JBL Reflect Mini BT

Resumé
Svým zvukem mi JBL Reflect Mini BT tak trochu otevřely oči do budoucnosti. Vzhledem k tomu, že nabízí podobnou kvalitu zvuku jako EarPody, dostal sem možnost zjistit, jak budou zrejmě znít bezdrátová sluchátka, která by mohl Apple dodávat k iPhonu 7. Jak sem už totiž zmínil výše, spekuluje se tu o venechání 3,5 mm jacku takže všechna sluchátka se budou muset spoléhat buďto na Lightning konektor nebo Bluetooth. Pokud by JBL předpovědělo, co nás čeká, potom mohu zkonstatovat, že kvalita zvuku bude stejná jako doposod, jen bude třeba počítat s pravidelným nabíjením sluchátek. Reflect Mini mi totiž vydrželi 6,5 hodiny na jedno nabití. Sportovcům to však zřejmě překážet nebude, jelikož tolik času bohatě stačí na dokončení plánovaných aktivit v určitém dni. Stejně tak ocení nízkou váhu, která nebude při běhání nijak zatěžovat, a voděodolnost, jelikož se počítá s tím, že se budete potit.
comments powered by Disqus