Recenze: JBL Grip 100 a 200

Recenze: JBL Grip 100 a 200

Společnost JBL, známá výrobou audio produktů na veletrhu IFA v Berlíně letos představila novou řadu sluchátek do uší. Jmenuje se JBL Grip a my jsme dostali příležitost porovnat dva modely z této řady – Grip 100 a 200.

Myslíme si, že na začátek by bylo nejvhodnější zmínit, že rozdíl mezi těmito dvěma páry sluchátek je jen v jedné věci. Dražší Grip 200 mají oproti levnějším Grip 100 i univerzální ovladač s jedním tlačítkem, který dokáže ovládat hovory a přehrávání hudby.

JBL Grip 100, JBL Grip 200

Co se týká balení, sluchátka jsou umístěna v kartonové krabici, na přední straně jsou znázorněna sluchátka v barevném provedení spolu s nápisem Never falls out, což by tedy mělo znamenat, že sluchátka nikdy samovolně nevypadnou z uší. Za průhledným obalem jsou sluchátka spolu s jedním párem silikonových náušníků a příručkou k použití, která vyzdvihuje funkce těchto sluchátek. 

JBL Grip 100, JBL Grip 200

Design sluchátek je moderní, podle některých snad až futuristický a je vytvořený z odolných materiálů, jelikož JBL tato sluchátka orientuje na uživatele, kteří mají rádi sport. Dokonce možná až extrémní sport, čemuž napovídá i fakt, že společnost při vývoji spolupracovala se špičkovým snowboarditou Benem Fergusonem, či mnoha jinými sportovci a obyčejnými uživateli. Sluchátka jsou vyrobena z odolného kvalitního polykarbonátu, který je z části pogumovaný.

Nepřehlédněte:
Recenze JBL Grip 200: sportovní sluchátka se solidním zvukem i cenou
JBL Grip 100, JBL Grip 200

U sluchátek Grip 200 je pogumovaný i ovladač. Oba modely jsou odolné vůči potu. Kabel je dlouhý 1.2 metru, což rozhodně stačí na každodenní používání i když někteří uživatelé by si určitě dopřáli víc. Na konci najdeme už tradičně 3.5 mm audio jack. 

JBL Grip 100, JBL Grip 200

Zpracování je špičkové, nemáme mu co vytknout. Velmi zajímavým detailem je drážka na každém ze sluchátek a na spoji těchto sluchátek, která lze použít na připnutí jednoho sluchátka k druhému pro lepší poslech jen jedním uchem, případně i na uskladnění sluchátek. 

JBL Grip 100, JBL Grip 200

Žádné výhrady nemáme ani vůči vyměnitelným náušníkům z lekařského silikonu s přívlastkem Flexsoft. Jsou příjemně vytvarované a vytvořené tak, aby se do ucha vložily a následně otočily, díky čemuž samovolně nevypadnou z ucha - tato technologie se nazývá JBL TwistLock. Bez návodu nám ale chvíli trvalo, než jsme přišli na způsob vkládání sluchátek do uší. 

JBL Grip 100, JBL Grip 200

Na modeli Grip 200 najdeme multifunkční ovladač s mikrofonem, na kterém je tlačitko, rozumně skryté do konstrukce, a místo tlačitka je tedy potřeba stisknout ovladač. Vede to k lepšímu designu a používání. Nevýhodou ale je, že pomocí tohoto tlačítka nelze ovládat hlasitost, což je vlastnost, která zamrzí nejednoho uživatele. 

Nepřehlédněte:
JBL Studio 230 a 290
JBL Grip 100, JBL Grip 200

Dalším problémem je trochu chaotické ovládání, skladby se totiž přepínají dvoj- a trojnásobnými stisknutími, na což jsme přišli až po přečtení uživatelské příručky. Na druhé straně ovladače, který je umístěný u pravého ucha, najdeme otvor na mikrofon, který je na většině trochu dražších sluchátek. Kvalita zvuku je dostatečná, volající si na nízkou kvalitu zvuku nebo nesrozumitelnost nestěžoval. Samozřejmě, není možné ho porovnávat s typickými mikrofony, nebo těmi, které najdeme na smartphonech.

JBL Grip 100, JBL Grip 200

Pověst značky JBL, co se kvality týká, je prvotřídní, a tak jsme ohodnotili i kvalitu zvuku sluchátek. Střední frekvence jsou reprodukovány nejlépe a ani s těmi vyššími nemají sluchátka problémy. U nižších frekvencí je zvuk taktéž čistý, za což společnost rozhodně chválíme. Basy se sice nemohou porovnávat s kategorií mnohem větších sluchátek, ale ve své kategorii patří ke špičce. Eliminace okolního šumu je postačující, přičemž JbL přidalo funkci Passive Ambient Aware, která do ucha vpouští část okolního šumu pro lepší vnímání okolí. 

JBL Grip 100, JBL Grip 200

Sluchátka hodnotíme velmi dobře. Společnosti se podařilo vyrobit stylová sluchátka s množství inovací, ať už jde o moderní a odolný design, náušníky z lékařského silikonu, možnost připnout jedno sluchátko k druhéu nebo speciální způsob vkládání sluchátek do uší, díky kterému nevypadnou. Potěší i vpouštění okolního šumu pro lepší vjme okolí. Kvalita zvuku patří k nejlepším v této kategorii a díky měničům jsou perfektní i basy.

JBL Grip 100, JBL Grip 200

Dvojice testovaných sluchátek je určena pro uživatele, kteří hledají moderní a odolné modely do uší nejen na sport, ale požadují i kvalitní reprodukci zvuku, pohodlí při nošení a nechtějí úplně vyprázdnit peněženku. Rozhodnutí mezi dvěma sluchátky záleží na zákazníkovi. Musí si totiž rozmyslet, zda využije multifunkční ovladač - pokud ano, připlatí si zhruba 270 Kč. Oficiální cena pro model Grip 100 je 539 Kč, zatímco model Grip 200 stojí 809 Kč.

Nepřehlédněte:
Největší z nejmenších
JBL Grip 100
Hodnocení: 90%
Plusy
+ Výborné zpracování a zvýšená odolnost
+ Kvalita reprodukovaného zvuku sluchátek
+ Vpouštění okolního šumu pro zlepšení vjemů
+ Možnost připnout jedno sluchátko k druhému
+ Vytvarované náušníky ze silikonu
+ Sluchátka z uší nevypadnou
Mínusy
– Na tvar sluchátek je třeba si zvyknout

JBL Grip 200
Hodnocení: 90%
Plusy
+ Výborné zpracování a zvýšená odolnost
+ Kvalita reprodukovaného zvuku sluchátek
+ Vpouštění okolního šumu pro zlepšení vjemů
+ Možnost připnout jedno sluchátko k druhému
+ Vytvarované náušníky ze silikonu
+ Sluchátka z uší nevypadnou

Mínusy
– Multifunkční ovladač nenabízí ovládání hlasitosti
– Mírně složité používání ovladače na kabelu
Na tvar sluchátek je třeba si zvyknout
comments powered by Disqus