Recenze JBL Boost TV: Moderní soundbar, který si připojíte i k nové Apple TV

Recenze JBL Boost TV: Moderní soundbar, který si připojíte i k nové Apple TV

Můžete mít nejnovější televizor od Samsungu, ten nejlepší od Bang & Olufsen nebo ten najlevnější z Black Friday výprodeje. Každý z nich má svoje vlastní vlastnosti, ale jednu mají společnou, a to že nemají dokonalý zvuk – mají jen dobrý zvuk. Ke kvalitnějšímu zvuku si ale můžete dopomoci například koupí kvalitního soundbaru nebo externího reproduktoru. Pochopitelně, k 42″ Samsungu vás hned napadne dokoupit si soundbar stejné značky, ale určitě není na škodu poohlédnout se po jiných typech, jako například po JBL, které právě recenzuji. JBL, jedna z divízí koncernu HARMAN, která se vyznačuje hlavně imageovým designem, totiž nevyrábí jen sluchátka a stylové bezdrátové reproduktory, ale setkáte se i s jinak orientovanou audio technikou, jako je například JBL Boost TV, který mě zaujal kvalitou zvuku, designem ale i funkcemi. Ještě dodám, že toto není tak úplně soundbar. Spíš je to kombinace mini-soundbaru a externího reproduktoru, což potvrzují i jeho funkce.
Na rozdíl od většiny soundbarů na trhu je totiž Boost TV vybavený Bluetooth připojením, čímž reflektuje na moderní trendy. Tím chci narazit na nejnovější Apple TV, která už nedisponuje konektorem pro optické audio, namísto toho se spolíhá na bezdrátovou komunikaci. Proto musím hned na úvod pochválit JBL za to, že vyrobil reproduktor, který můžete používat v kombinaci s nejnovější generací Apple TV, která tu s námi setrvá zřejmě ještě několik dalších let, když Apple obvykle svoje set-top boxy tak často neaktualizuje.

To však neznamená, že by JBL Boost TV nepodporoval optický kabel; nadete ho už přímo v balení a s jeho pomocí připojíte Boost ke svému televizoru nebo například k Xboxu One, jako jsem to udělal já, když na mém televizoru běžela televizní reklamní relace v době, kdy jsem ho nastavoval. Od té doby totiž televizor používám výhradně na sledování filmů, seriálů a hraní her. Celý proces nastavování je velmi jednoduchý. Vlastně nemusíte dělat nic, jen zapojíte kabel od elektriky, připojíte optický kabel (pokud nechcete jet přes Bluetooth) a už jen reproduktor zapnete.

JBL Boost TV

Dálkový ovladač
Zapnout ho můžete i s pomocí přibaleného dálkového ovladače, který je poměrně jednoduchý, má miniaturní rozměry a měnitelnou mincovou baterii typu CR2025. Vedle ovladače Siri Remote však vypadá lacině, jelikož na rozdíl od něj je tento celý plastový a podezřele lehký a to i když v něm už máte baterii. Na samotném ovladači si můžete kromě hlasitosti vybrat i typ připojení a možnost aktivovat Virtual Surround systém. JBL Boost TV má navíc schopnost rozpoznat dálkový ovladač od vašeho televizoru, se kterým můžete ovládat jeho hlasitost.

Nepřehlédněte:
Recenze: JBL Boost TV
Design
Po designové stránce Boost TV připomíná spíš bezdrátový reproduktor jako soundbar. Je to totiž reproduktor válcovitého tvaru se zúženými konci a na rozdíl od svých konkurentů má malé rozměry. Moderní design si však vyžádal svou daň a JBL Boost TV nemůžete přimontovat na stěnu, musíte ho mít položený na stole. Toto může někdo brát jako výhodu, ale může jít i o nevýhodu, záleží na různých aspektech, například na protoru a na tom, zda máte televizor na stole nebo na stěně. Kvůli vzhledu na jeho spodku najdete oranžovou podložku a na její zadní straně uvidíte všechny potřebné konektory včetně portu USB sloužícího pro aktualizaci firmware, pokud to bude třeba. Na vrchní straně se potom nachází ovládací panel s tlačítky na změnu hlasitosti a výběr režimu. Vlastně jde o ta stejné tlačítka, co najdete na dálkovém ovladači. 

JBL Boost TV

Zvuk
Srdcem reproduktoru je však zvuk a musím říct, že pokud jde o něj, tak Boost splňuje parametry velmi dobře na to, jak je malý. Vzhledem k rozměrům a ceně nepřekvapí, že uvnitř tohoto 30W systému najdete dva 50mm převodníky, které se starají o kvalitní zvuk. Nejen, že zvuk je čistý, ale nejsou mu cizí basy, takže ve výsledku reproduktor duní tak, jak očekáváte, možná dokonce vaše očekávání překoná. Samozřejmě jen za předpokladu, že máte reproduktor u televizoru a vy sedíte na opačném konci pokoje, kde intenzivitě basů pomáhá odrážení zvuku od stěny. Kvalita středu i výšek naplňuje očekávání a osobně se mi při hraní her líbí, když hlas "z telefonu" zní opravdu tak, jakobyste telefonovali.

Vysoká kvalita zvuku mě osobně celkem překvapila vzhledem k tomu, že kvalitní soustavy se prodávají za mnohem vyšší cenu a JBL nestojí ani 5400 Kč. Pokud to tedy shrnu, tak za poměrně málo peněz dostanete hodně muziky. Moje přesvědčení dále podporuje hlasitost, která je v případě tohoto soundbaru opravdu hlasitá. U her jsem si osobně vystačil už s  50% úrovní, což představuje 15 z 30 úrovní hlasitosti. Při sledování filmů a hudebních koncertů jsem si však vždy nastavil vyšší úroveň kvůli snaze vžít se do děje. Na filmy teda JBL Boost TV bohatě stačí, pokud nejste maniak, ale rádi si obohatíte zážitek.

Boost má i jednu velmi dobrou funkci a to JBL Connect, která vám umožní spárovat si ho s druhým reproduktorem, díky čemuž si můžete doma vytvořit stereo systém, případně můžete rezmístit reproduktory po více pokojích, takže film můžete alespoň poslouchat, například pokud jste si šli do kuchyně udělat jídlo nebo měli jinou práci. Výhodou je, že fukci Connect podporuje vícero typů reproduktorů od JBL, takže není omezená jen na  Boost TV.

Nepřehlédněte:
CES Inovation awards – Harman sbírá ceny a představuje novinky
JBL Boost TV

JBL SoundShift
Na závěr bych se ještě zmínil o několika funkcích, kterými se reproduktor vyznačuje. Už na začátku recenze jsem zmínil, že JBL Boost TV je něco mezi soundbarem a bezdrátovým reproduktorem, což potvrzuje jednak design a jednak přítomnost Bluetooth. Bezdrátová komunikace je obohacená o funkci JBL SoundShift, která umožňuje rychlé přepínání mezi zdrojem zvuku - takže pokud jste měli reproduktor připojený přes Bluetooth ke své Apple TV a usmýslíte si, že už se nechete dívat, ale jen poslouchat hudbu, jednoduše stačí zapnout Bluetooth na mobilu a začít přehrávat hudbu odsud.

Resumé
Pokdu to tedy mám shrnout, blíží se Vánoce a pravděpodobně už teď přemšlíte nad tím, jak obdarovat své známé (nebo sebe). V případě, že si koupili nový televizor, tak může být soundbar JBL Boost TV vhodným dárkem kvůli tomu, že jim obohatíte zážitek ze sledování filmů, poslouchání hudby nebo hraní her. Obzvlášť zajímavým přínosem může být v případě, že jsou majiteli nové Apple TV, která nedisponuje optickým audio konektorem, ale jen Bluetooth připojením.  Boost TV má obrovskou výhodu v tom, že podporuje oba vstupy a proto jde o univerzální zařízení, které není závislé na tom, na co ho chcete používat. Díky Bluetooth z něho totiž můžete kdykoliv udělat bezdrátový reproduktor a můžete s jeho pomocí tvořit hudbu v GarageBand na svém Macu nebo si můžete pustit Pink Floyd z vašeho iPhonu.

Bluetooth zkrátka otvírá dveře a to se skvělo odrazí na využitelnosti JBL Boost TV. Kvalita zvuku vás jistě potěší po všech stránkách a budete celkem překvapení vzhledem k tomu, že Boost je menší než většina soundbarů. Plus má vícero užitečných funkcí, ze kterých bych určitě vyzdvihl možnost obohatit si zvukový zážitek propojením vícero bezdrátových reproduktorů od JBL pomocí technologie JBL Connect. Navíc za cenu 179€ nebo 4 990 Kč jde o záležitost, do které se podle mého názoru vyplatí investovat. Teda pokud nejste audiofil a nepotřebujete mít doma 7.1 Surround soustavu.
comments powered by Disqus