Recenze: AKG Y40

Recenze: AKG Y40

AKG má velmi zajímavou řadu sluchátek Y, která je typická zajímavým designem, přiměřenou cenou a hudební kvalitou. Námi testovaný model Y40 patří mezi nejlacinější sluchátka na uši z této řady, což se samozřejmě musí někde projevit.
V balení se kromě sluchátek nachází 1,2 metrový propojovací audio kabel s 3,5 mm jackem, manuál a látkové pouzdro, které vypadá kvalitně. Při tak nízké ceně za sluchátka bychom to nečekali a výrobce nám tím připravil příjemné překvapení. Přiložený propojovací audio kabel obsahuje kromě mikrofonu i tři tlačítka se kterými lze bez problémů ovládat hudební přehrávač na smartphonu.

AKG Y40

Dva krajní slouží k přepínání hlasitosti a výrazný střední má přiřazených několik funkcí, mezi které patří zastavení/spuštění přehrávání, zvednutí hovoru, ale i přetáčení ať už dozadu nebo vpřed. Y40 nás zaujaly na první pohled designem. Nemůžeme říct, že by byl něčím výjimečný, působí solidním dojmem i díky uhlazenosti a celistvosti. Mohou za to i použité materiály a i když převažuje plast, najdeme tu i kovové části a kůži. Jediným ovládacím prvkem je slot na sluchátka.

AKG Y40

Y40 jsou na uších velmi pohodlná. Díky průměru 40 mm měničů jsou pohodlná i s brýlemi, což je častý problém podobných sluchátek. Měkký obvod je potáhnutý kůží, která je ve středu spojená jemnou látkou. Jsou tedy celé spojené a nenajdeme zde prázdný střed jako na většině ostatních modelů. Možná i právě toto je důvod, že na uších téměř nejsou cítit.

Nepřehlédněte:
Reportáž: Harman Group na IFA 2014
AKG Y40

Vnější strana měničů je potažena kovovým plátem, na kterém se nachází i malé stříbrné logo výrobce. Tento povrch má zajímavou strukturu, najdeme na ní jemně vystupující soustředěné kružnice, které působí celkem luxusním dojmem. Má to ale nevýhodu - rychle se zašpiní, ať už od mastnoty nebo prachu a z pomezí těchto kružnic není snadné dostat nečistoty ven.

AKG Y40

Měniče se dokáží otáčet ve vodorovném směru o více než 90° a mírně se dají o pár stupňů otáčet i ve svislém směru. Není tedy problém si je nasadit na hlavu, kde se dokáží hravě přizpůsobit. Nevytváří ani velký tlak, na tom si dal výrobce velmi záležet. Spojené jsou mostem, který je na vnitřní straně vycpaný měkkou pěnou potaženou kůží, je pevný a jen tak snadno jej nezlomíte. Na náš vkus je ale příliš široký a nepůsobí velmi dobrým dojmem, je to ale jen drobnost, která nemá žádný vliv na funkčnost či pohodlí.
Obě strany se dají vysouvat o přibližně 4 cm, čím odhalují i kovový plát, na kterém je znázorněna stupnice pro jednodušší znovunastavování. Kvalita zpracování je velmi dobrá, množství plastů není v této kategorii nic výjimečného. Ocenili bychom, pokud by výrobce při spojování hlavic šroubek skryl, což by vylepšilo celkový dojem z AKG Y40.

AKG Y40

Sluchátka jsme testovali převážně na počítači, nevynechali jsme ale ani smartphon. Po prvním spuštění hudby je hned slyšet várazné odlišení od jiných modelů. Častým problémem jsou slabé basy, tento model ale podobným problémem netrpí. Ba naopak, basy jsou tak výrazné, že převažují i v né zrovna nejtvrdší hudbě. Díky nim josu středy utlumené, výšky jsou na tom už o něco lépe.

AKG Y40

Celkový zvuk je jako kdyby tlumený a nepůsobí čistě, jako v o něco dražším modelu Y50. Sluchátka tedy nejsou určena pro milovníky klasické hudby, popu či lehkých žánrů. Elektronická hudba je ale s nimu poslouchatelná a dokáží přiblížit pocit, který zažije uživatel jen na diskotéce s obrovskými subwoofery.

Nepřehlédněte:
AKG Y20(U) a Y40
AKG Y40

Hodnotit sluchátka AKG Y40 je těžké. Přijatelné zpracování potrhuje pohodlné nošení, lákavá cena to celé posouvá na novou úroveň. Zklamáním je zvukový projev, který je zkrácený o širokou paletu kvůli pronikavým basům. Zaměření mají dopředu určené, jelikož při většině hudebním žánrů nedokáží poskytnout výbornou kvalitu přehrávání. Pokud by výrobce mírně ubral na intenzitě nízkých frekvencí, byla by to vynikající sluchátka. I když je doporučovaná cena 79 eur, Y40 josu aktuálně k dispozici za 59 eur, tedy 1 699 Kč.

AKG Y40

Plusy
+ Pěkný design
+ Kvalita zpracování
+ Pohodlné nošení
+ Výrazné basy

Mínusy
– Slabé tlumení okolního zvuku
– Zaniknuté středy kvůli basům
– Měniče jsou magnetem na špínu
comments powered by Disqus