Recenze: AKG Y20

Recenze: AKG Y20

Společnost AKG má v portfoliu množství produktů, které patří mezi špičku ve své kategorii. Ne nadarmo sena tuto značku obrací i světoznámí hudebníci jako je Quincy Jones či DJ Tiësto. Zaměřují se ale i na široké masy, pro které jsou určená i nová skuchátka do uší Y20/Y20U.
Hned na úvod je třeba připomenout, že jsou dostupné dvě varianty těchto sluchátek. Liší se jen multfunkčním ovladačem, který najdete jen u dražší verze. Obě verze ale obsahují i malé ochranné koženkové pouzdro pro jednodušší přenášení či uskladňování. V balení najdeme hned tři velikosti silikonových náušníků, které lze snadno měnit.

AKG Y20

Sluchátka jsou vyrobena z kvalitního polykarbonátu, který je oproti běžným plastům odolnější a kvalitnější. Délka kabelu je 1,1 metr, což je dostatečná hodnota, i když by nás rozhodně potěšila trošku větší hodnota. Na druhém konci najdeme klasický 3,5 mm jack, který je vůči flexibilnímu kabelu ohnutý do pravého úhlu.

AKG Y20

Ke kvalitě zpracování sluchátek nemáme žádné výhrady. Všechno do sebe zapadá, nenacházíme ani výrobní nedostatky či chyby. Taktéž nám i díky vyměnitelným náušníkům dokonale padli do ucha a samovolně z něj nevypadly. Toto je velmi důležitý faktor, který je pro mnohé laciné špunty kamenem úrazu.

Nepřehlédněte:
CES Inovation awards – Harman sbírá ceny a představuje novinky
AKG Y20

Testovali jsme dražší variantu s multifunkčním ovladačem s mikrofonem, najdeme na něm jen jedno tlačítko, kterým lze ovládat hovor či přehrávání. Zamrzí ale absence ovládání hlasitosti, které bychom velmi ocenili, i kdyby to mělo znamenat zvětšení rozměrů a přidání dvou tlačítek.

AKG Y20

Na ovladači se nenachází typický otvor pro mikrofon, který známe téměr ze všech sluchátek. I přes to dokáže zaznamenávat zvuk, jehož kvalita je dostatečná. Kvalitou se nemůže srovnávat s klasickým mikrofonem, ale i přes to jsme měli pocit, že až příliš zkresluje a nedokáže věrně zachytit zvuk. Není to ale nic dramatického a na hovory bez problémů stačí.

AKG Y20

Nejdůležitějším faktorem při výběru sluchátek je ale pochopitelně jejich zvuk. Ten jsme testovali několik týdnů, které nám bohatě stačily na celkové ohodnocení. Třeba hned na úvod poznamenat, že zvukový projev předběhne mnohé konkurenty, ale zaostává mírně za naším očekáváním. To jsme měli možná až příliš vysoké, může za to ale hlavně pověst značky, která je na prvotřídní úrovni.

AKG Y20

Celkově je zvuk přijatelný, dominantní jsou střední hodnoty frekvencí. Vysoké tóny reprodukuje dostatečně, na ty nejvyšší se ale nedotahuje. Jelikož jde o sluchátka do uší, basový výkon nemůže být ani zdaleka takový, jako u velkých sluchátek. Nízké frekvence jsou jakoby zastřené, což celkově kazí jinak velmi příjemný dojem. Je jasné, že u malých měničů se nedají reprodukovat na vysoké úrovni, výrobce ale mohl zapracovat alespoň na jejich čistotě. 

Nepřehlédněte:
AKG Y20(U) a Y40
AKG Y20

Celkový dojem máme spíše pozitivní. Příjemné zpracování, multifunkční ovladač, vyměnitelné náušníky v balení či přenosné pouzdro dělají velmi dobrý dojem. Kvalita zvuku není ničím výjimečná, oprato nejlevnějším sluchátkům to bude ale krok vpřed. Zákazníci, kteří hledají špuntová sluchátka na cesty či na sport by se měli zamyslet i nad modelem AKG Y20, které rozhodně stojí za to. Je třeba si ale rozmyslet, zda uživatel využije multifunkční ovladač, za který si musí připlatit přibližně 10 eur. Oficiální cena pro model Y20 je  19 eur a pro model Y20U je 29 eur.

Hodnocení: 80%
Plusy
+ Kvalitní provedení
+ Ochranný obal v balení
+ Přibalené tři velikosti náušníků
+ Celkový zvukový projev
Mínusy
– Drahý multifunkční ovladač bez ovládání hlasitosti
– Mírně nečistý zvukový projev
comments powered by Disqus