Quincy Jones Choice

Quincy Jones Choice

Producent jednoho z nejprodávanějších alb všech dob, Thriller krále popu Michaela Jacksona, na ně přísahá a tvrdí, že v nich našel svatý grál sluchátkového světa. Tato sluchátka referenční třídy s automatickou kalibrací na potlačení vnějšího rušivého hluku představuje respektovaný rakouský výrobce jako jedny z nejpřesněji znějících na světě. Tak se podívejme.
VYCHYTÁVKY
Díky zabudované technologii TrueNote se sluchátka samočinně kalibrují na potlačení vnějšího hluku. Elektronice v tom účině napomáhá dvojice komfortních kůží obšitých pěnových náušníků, které díky oválnému tvaru kopírují tvar uší, dokonale přilnou a uzavřou zvukovou scénu odděleně od okolního světa. Vnější korpusy mušlí jsou vybavené ovladači hlasitosti, volby prostorového zobrazení a úplné kontroly zvukové stopy s její tonální charakteristikou.   Patentovaný ergonomický designe se realizoval z ušlechtilých materiálů – hliníku a kůže. Celkově pět patentovaných technologií předurčuje tato sluchátka k plnokrevnému poslechu ve vysokém rozlíšení, ať už jste kdekoliv. Tři režimy prostorového zobrazení vám dávají možnost dodatečné úpravy zvukové scény. Vestavěným DAC převodníkem odpadá potřeba externího zařízení bez toho, aby dramaticky vzrostla hmotnost sluchátek. Samotný Quincy Jones dohlížel na výběr ovládaných pásem basů a výšek, díky kterému lze přispůsobit zvukovou stopu a její tonální charakteristiku. Úprava scény zahnuje tři módy: Normal, 2.1 Studio a 5.1 Surround Sound. USB terminál poskytuje jednak přístup k HD audiu, jako i možnost dobíjení a aktualizace softwaru. Už zmíněný zabudovaný D/A převodník umožňuje prvotřídní konverzi digitálního signálu na HD analogový zvuk. Na palubě je i powerbank, který vám mimo domov umožní saturování sluchátek energií a znásobí tak výdrž baterie, a tím  i přehrávací čas. Sluchátka jsou vhodná i pro smartphony pracující pod Androidem i iOS, jako i tablety a notebooky.

AKG N90Q

POSLOUCHÁNÍ

Slogan „Sluchátka, která poslouchají vaše uši“ je nejen vtipný, ale i výstižný. Oslovení Quincy Jonese pro spolupráci byl dobrý tah a dobrá volba. V AKG v kooperaci s touto skutečnou celebritou světového jazzu a popu připravili pro audiofily mistrovský kousek. Neočekávalo jsem nic menšího, než špičkové podání, věrnou a precízní zvukovou reprodukci, ale i tak mě N90Q dostaly. Zpočátku jsem byl trochu nedůvěřivý, a tak jsem je „nahlucho“ nechal přes celou jednu noc rozehrát. Potom jsem si sedl jako na lavičku v parížském Louvru před obraz Mony Lisy, obřadně si je přiložil na uši a pustil si překrásnou hudbu renesanční Bologne. Dostavil se mimořádně působivý zvukový i estetický zážitek. Hudba se vymanila ze zvukové konzervy, jedním šmahem udělala z mojí lebky koncertní síň, aby v ní ožily všechny elementy tvořící spolu zázrak živé hudby. Obzvlášť přirozenost zobrazení starých dřevěných nástrojů s dobře postřehnutelným chvěním jejich rezonančních desek a vzduchových sloupců mě celkem odrovnalo. V praxi jsem si ověřil možnosti jemné kalibrace, ekvalizace a volby prostorové scény i v exteriéru, kde jsem naplno ocenil možnost potlačení vnějšího hluku. Na procházce s mou vlčákem - fenkou Roxy - jsem poslouchal malebné Dvořákovy Slovanské tance a místy jsem se přistihl, jak po té „rašící“ trávě v náznaku křepčím, ale tak, abych nevzbudil pohoršení okolojdoucích pejskařek s obézními jezevčíky v kabátcích. Samozřejmě, že mi nedalo nepustit si Quincyho klasiku The Dude s bohovskou ústní harmonikou Tootsa Thielemansa ve skladbě Velas. Husí kůže. Z nostalgie i ze zvuku. Mrazivý hlas Barryho Whitea z Quincyho pozdější profilové desky Jook Joint má nejen úchvatnou hloubku, ale i užasnou barvu se všemi myslitelnými nuancemi. Hrdých 460 gramů hmotnosti sluchátek je oproti Barryho, bohužel už neživé váhy, jako pírko. Všechna frekvenční pásma působí vyváženě a spojitě. Precízní podání se osvědčilo napříč hudebními žánry. Naleštěný smoothjazz skupiny Fourplay zněl tak elegantně, až jsem se zastyděl za díru na domácích fusaklích. Rockový nářez starých Purplů z japonského remastr alba Burn mě dal do pozoru, obzvlášť Blackmoorove kytary zněly mimořádně vitálně a plasticky. Ale šupněte si tam něco křehkého a subtilního (já sem sáhl po Philippovi Jarousským a jeho mistrovské interpretaci Händlovej árie Ombra Mai Fu z opery Xerxes) a zaplaví vás intimní dotyk lehkého hedvábí. Vyzkoušel jsem i streamování ze Spotify ve vysokém rozlíšení a všechno bylo OK. Surroundové hračičky jsem využíval jen minimálně. Suchý mód Normal si však lze ozvláštnit studiovým 2.1 (širší prostorová báze, vzdušnější dozvuky) a surroundovým 5.1, když do hry vstupují fázové „kejkle“, které já osobně příliš nepreferuji. V každém případě však vítám možnost vyhrát si, když už člověk neví, co by ze srandy ještě nevyzkoušel.

AKG N90Q

FACIT
AKG N90Q jsou sluchátka pro třetí tisíciletí a na celý život. Robustní odolná konstrukce, pokrokové technologie a vysoká cena z nich dělají rozhodnutí na dlouhé roky, které vás bude provázet doma, u relaxu a sportu, na dovolené i pracovní cestě. Jejich zvukový přednes je mimořádně univerzální a vyrovnaný. Všechnu přehranou hudbu podávají se suverenitou a noblesou, čímž dávají posluchači pocit luxusu a jedinečnosti. Obstojí i ve studiu  (Hello Quincy!), díky powerbance zvládnou i let na Nový Zéland, ani průjezd na kole kolem partičky se zbíječkama nezničí potěšení z jemné textury komorní orchestráce a navíc ještě i dobře drží na hlavě, a to i při crossu dolů lesem. Pokud máte odložených 39 990 Kč, je to dobrá investice,pokud je váš vkus vcelku jednoduchý a upřednostňujete jen to nejlepší.

Nepřehlédněte:
AKG N90Q – sluchátka zaměřená na každičký detail
AKG N90Q

HODNOCENÍ
+ konstrukce
+ zpracování
+ zvuk
- cena
comments powered by Disqus