Přenosná digitální rádia JBL

Přenosná digitální rádia JBL

Digitální rozhlasové vysílání DAB (Digital Audio Broadcasting) přináší v porovnání s klasickým analogovým FM rádiem lepší kvalitu zvuku a vyšší odolnost proti rušení a šumu. Zatím však digitální vysílání nepokrývá celé území, takže v některých regionech jste odkázání na příjem rozhlasových stanic v pásmu FM. Při nákupu nového rádia je však třeba přemýšlet perspektivně a vybrat si přístroj, který příjem digitálního vysílání DAB+ podporuje. Dokonce i i na malém přenosném rádiu se dají postřehnout limity analogového a výhody digitálního rozhlasového vysílání, především co se týká dynamiky a brilantní reprodukce vyšších frekvencí. Značka JBL by Harman je záruka velmi dobrého zvuku i z tak malého zařízení, které neoplývá objemem ozvučeného prostoru.
JBL Tuner 2
Doma v kuchyni, v kanceláři, na zahradě anebo na dovolené u vody. To jsou jen některé scénáře využití tohoto přenosného rádia JBL Tuner 2, které má certifikát IPX7, takže mu nevadí déšť a snese i náhodný pád do vody. Designem přístroj připomíná menší válcový reproduktor a takovém módu dokáže i fingovat. Můžete ho přes bluetooth připojit ke smartphonu, tabletu nebo počítači. Primární funkce je, samozřejmě, rozhlasový příjem. Podporované je digitální vysíláni DAB+ i klasické FM pásmo. Kouzlo není ani tak v dolní hranici akustického frekvenčního pásma 80 Hz, ale spíš ve vyváženém zvuku, která je velmi příjemný na reprodukci mluveného slova i hudby. Ovládací prvky jsou soustředěné na horní stěně. K dispozici máte 5 předvoleb, tlačítka na nastavení hlasitosti, přepínání pásem DAB/FM, přepínání naladěných rozhlasových stanic, tlačítko na skenování stanic ve zvoleném pásmu a tlačítko na synchronizaci bluetooth komunikace. Externí zdroj zvuku můžete připojit i přes 3,5 mm konektor jack.

JBL Tuner 2

Detaily o průběhu ladění a o aktuálně přepnuté předvolbě najdete na dobře čitelném jednořádkovém monochromatickém displeji. Delší texty se zobrazují rolováním. Akustický měnič s průměrem 1,75" při přiměřené hlasitosti vyčaruje překvapivě dobrý zvuk. Deklarovaný výkon 5W RMS v praxi znamená nejvyšší trvalý výkon, jaký dokáže reproduktor dlouhodobě zahrát bez poškození bez ohledu na zkreslení. Navzdory malým rozměrům JBL Tuner 2 výkonem stačí na ozvučení běžné místnosti. Výrobce udává výdrž na baterii 12 hodin, při běžné úrovni hlasitosti například na kancelářském stole, abyste příliš nerušili kolegy, se tato hodnota dá dosáhnout. Baterie se přes konektor USB-C nabije na plnou kapacitu přibližně za 3,5 hodiny. Když to shrneme, JBL Tuner 2 je kompaktní digitální rádio, externí bluetooth reproduktor s vyváženým zvukem na hudbu i mluvené slovo.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Kompaktní vodotěsné rádio, podpora DAB+
- Nic podstatného

Nepřehlédněte:
6 vánočních tipů od JBL
PARAMETRY:
• Pásma DAB: 174,928 MHz – 239,200 MHz (Band-III), FM pásmo 87,5 MHz – 108 MHz, nf výkon 5 W RMS, frekvenční rozsah 80 Hz – 20 kHz, odstup signál/šum: > 80 dB, bluetooth 4.2, profily A2DP V1.2, AVRCP V1.5, baterie 9,075 Wh, rozměry: 180 × 70 × 72 mm, hmotnost 543 g
HODNOCENÍ: 9/10

JBL Tuner XL
Přívlastek XL v tomto případě nepřímo znamená vyšší výkon a lepší zvuk, hlavně co se týká podání basů. Nepřímo proto, že toto digitální rádio, které dobře poslouží i jako výkonný externí reproduktor, má větší rozměry proto, aby v něm mohl být zabudovaný akustický měnič s průměrem 2,75", aby tento měnič měl dostatečný objem ozvučnice, a v neposlední řadě větší rozměry i hmotnost přístroje si vyžádala baterie s větší kapacitou. Deklarovaný RMS výkon 10W stačí nejen na ozvučení větší místnosti, například klubovny či poslouchání na terase chaty, při práci na větší zahradě a podobně. Rádio má elegantní design a zároveň robustní konstrukci. Výrobce deklaruje stupeň odolnosti proti vodě a prachu na úrovni standardu IPX7, takže rádio můžete pokojně poslouchat i u bazénu. Případný pád do vody mu neuškodí.

JBL Tuner XL

Ovládací prvky jsou soustředěné na horní stěně, dva otočné slouží na regulaci hlasitosti a a přelaďování rozhlasových stanic. Uprostřed kolečka na přelaďování je tlačítko automatického skenování stanic. Přelaďování kolečkem je přesné a intuitivní. K dispozici je 5 předvoleb a také tlačítka na přepínání režimu příjmu rozhlasového vysílání DAB+/FM a tlačítko párování přes komunikační rozhraní bluetooth. V zadní části je sklopná teleskopická anténa, konektor USB-C na nabíjení a 3,5mm konektor jack na připojení zdroje zvuku pomocí audio kabelu. Baterie při přiměřeném nastavené hlasitosti vydrží až 15 hodin. Překvapil mě kvalitní zvuk, hlavně v oblasti basů. Nejsou až tak výrazné jako u přenosných reproduktorů, protože výrobce při ladění akustických vlastností správně usoudil, že při poslouchání rádia bude u mnohých, hlavně starších posluchačů dominovat mluvené slovo. Zvukové podání je skoro neutrální, s vyváženým podáním výšek, středních tónů i basů. Výborně znějí například vokální skladby.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Výborný zvuk, podpora DAB+, vodotěsnost, velký displeji
- Potěšilo by stereo
PARAMETRY:
• Pásma DAB: 174,928 MHz – 239,200 MHz (Band-III), FM pásmo 87,5 MHz – 108 MHz, nf výkon 10W RMS, frekvenční rozsah 70 Hz – 20 kHz, odstup signál/šum: > 80 dB, bluetooth 4.2, profily A2DP V1.2, AVRCP V1.5, baterie 11,7 Wh, rozměry: 167 × 145 × 103 mm, hmotnost 1,15 kg
HODNOTECENÍ: 9/10
comments powered by Disqus