Povinnost pro dokonalý 4K zážitek

Povinnost pro dokonalý 4K zážitek

Pořídili jste nejnovší model zakřivené 4K UHD televíze. Máte radost, vždyť co může být víc? Nuž, kompletní zážitek. K perfektně ostrému obrazu totiž patří i zážitkový prostorový zvuk. Můžete si pokoj zastavit několika reproduktory nebo sáhnout po soundbaru JBL Cinema SB450.
Ruku v ruce. To je nejlepší charakteristika toho, v jakém vztahu je dnes zvuk a design. Prémioví výrobci to dobře ví a i proto je už pohled na reproduktory často zážitkem. Ano, my se tímto postřehem opakujeme jako ohraná deska, ale nedá se jinak. SB450 je další soundbar, který je perfektním doplňkem interiéru. Zvukový panel má tvar černého ležatého půlvalce. Jemný chromový lem příjemně rozbíjí stereotyp čistě černého trendu. Panel má nožičky, ale můžete ho též zavěsit na stěnu. V prostoru se s reproduktorem dá velmi příjemně pracovat a nemusíte být ani studovaný interiérový designér, abyste ho umístili tak, aby zaujal případnou návštěvu. Propojení se subwooferem je bezdrátové. V tomto případě to je mnohem větší výhoda, než by se na první pohled mohlo zdát. Subwoofer je na jedné straně, vzhledem k výkonu, kompaktní, no na straně druhé je to „kus nábytku“. Pokud ho budete chtít šikovně umístit do už zařízené místnosti, celkem se zapotíte. Pokud však máte rádi extravaganci, tak černá kostka s oblými hranami na čtvrtkulových nožičkách je pro vás jako dar na míru.

JBL SB450

Připojíte, co jen chcete

Zvukový panel je velmi bohatý na porty. Nabízí až tři HDMI vstupy, současně můžete mít zapojený televizor i hrací konzoli a jeden HDMI ARC výstup. Nechybí však ani možnost zapojit optický kabel a klasický AUX. Všechny porty jsou na zadní straně zvukového panelu šikovně umístěné tak, že žádná koncovka nebude překážet, pokud zavěšení na stěnu bude absolutně pohodlné. Bezdrátově nekomunikuje soundbar jen v rámci systému, ale díky Bluetooth i s inteligentními zařízeními či laptopem. Co nás mile překvapilo, byla schopnost SB450 rozkódovat signál dálkového ovladače televizoru a přijímat jeho signály. Na regulaci hlasitosti tedy nepotřebujete další ovládání. Ale i tak to, co v balení JBL Cinema SB450 je, potrebovat budete, například při výběru zdroje vstupu do reproduktorů. Pokud budete přepínat z televize na hrací konzoli. Zvukový panel má hardwarová tlačítka na vrchní straně. Vytkli bychom jim slabé podsvícení. Též bychom uvítali kontrolku přijetí signálu z ovladače.

Vyberte správný profil
Na ovladači SB450 máte na výběr z dvou přednastavených zvukových profilů. Harman Volume a Virtual surround. Harman Volume slouží k udržení konstantní hlasitosti při poslouchání či sledování televize. Výrobce doporučuje použít toto zvukové nastavení, hlavně pokud sledujete televizi večer. Předejdete tak šokům z nepřiměřené hlasitosti po dobu reklam. Nám se zdálo, že Harman Volume udržuje konstantní hlasitost i při filmu z DVD. Tedy tlumí zvukové efekty. Přikláníme se k radě výrobců, že na "večerní domácí kino" je tato možnost velmi nápomocná, pokud nechcete rušit sousedy či děti spící ve vedlejším pokoji. Tlačítko Virtual surround působí přesně opačně. Zvuk přetransformuje do virtuálního zážitku pomocí módu Harman Display Surround nebo vám umožní mód klasického sterea. U módu Harman Display Surround budete mít pocit, že máte pokoj plný reproduktorů. Zvuk velmi příjemně zaplní místnost a zážitek bude nápadně podobný tomu v kině. Jako drobnější nedostatek se nám zdálo, že je slyšet, pokud nesedíte přesně naproti středu zvukového panelu.  Pokud sedíte, řekněme, v pravo od středu, jakoby byla hlasitost z levé strany nižší. Tento jev můžete znát i z kin. Avšak pokud bude vaše pozornost stoprocentně soustředěná na film, zřejmě si zvukové odchylky ani nevšimnete. Pokud nejste fanoušky filmového zvuku, tedy zápasíte s tím, že dialogy jsou pro vás tiché a zvukové efekty naopaku hučí, oceníte funkci Clear dialogue, která vyrovná hlasitost v rozumné míře.

Nepřehlédněte:
JBL Cinema® SB 250
JBL SB450

Preferujeme stěnu
Jak už jsme řekli, zvukový panel máte možnost zavěsit na stěnu, kotvící lišta je součástí balení. Zde oceníte další, trochu skrytou vychytávku, kterou SB450 nabízí. Ze zadní strany u HDMI portů je možnost přepínání ekvalizéru stěna/stůl nebo tedy wall/table. Rozdíl mezi zvukovými profily je poměrně citelný. Zvukový profil stůl vysílá zvuk téměř jen ve vodorovné hladině. Pokud před reproduktorem uděláte dřep, bude slyšet rozdál ve zvuku, téměř v každé poloze pohybu. Jasně, že nejlepší zvukový zážitek budete mít, když bude reproduktor v úrovni hlavy. Profil stěna šíří zvuk prostorově, tedy ať je reproduktor v jakékoliv poloze a výšce vůči vám, zvuk je všude stejně kvalitní. Osobně bych doporučil zvukový profil stěna, i když máte reproduktor položený na stolku. Vedle přepínání zvukového profilu je otvor na USB, ten, bohužel, slouží jen k servisním účelům a též tlačítko na spárování zvukového panelu se subwooferem.

Příjemné bonusy
Soundbar nabízí pár dalších vychytávek, které oceníte hlavně z praktického hlediska. Funkce soundshift má samostatné tlačítko na ovladači, bez opoždění přepne mezi zvukem televizoru a inteligentního zařízení. Funkce je opravdu dobře vyladěná a SB450 skutečně reaguje bez zaváhání. Pokud jste majitelem vícero reproduktorů značky JBL, můžete je pomocí JBL Connect spárovat. Tuto funkci můžete využít při vylepšování prostorového zvuku nebo pokud chcete poslouchat hudbu či film ve vedlejší místnosti. JBL Connect má též vlastní tlačítko na dodávaném ovladači.

Takže…
JBL cinema SB450 je skvělý soundbar do prostornějšího obýváku. Pokud máte ve zvyku rozmazlovat svoje uši, tak pár drobností na zvuku najdete. Pokud však zbytečně nepátráte po chybách a raději si užíváte skvělý filmový zážitek či posloucháte v pohodlí oblíbenou hudbu, nevytknete SB450 opravdu nic. Krásný design, skvělý zvuk, velmi jednoduché ovládání a stejně jednoduché přepínání zvukových profilů. Bluetooth reaguje na zdroj hudby velmi svižně a reproduktory si velmi dobře pamatují už připojené zařízení. Pokud se rozhodnete pro tyto JBL reproduktory, litovat rozhodně nebudete. 

+ dá se zavěsit na stěnu
+ mnoho možností nastavení zvuku
+ rozpozná dálkový ovladač televize
- subwoofer se hůř integruje do interiéru
comments powered by Disqus