Pořádná vodní koupel pro JBL Flip 4

Pořádná vodní koupel pro JBL Flip 4

Tento kousek je už nějaký ten den na trhu a v recenzích časopisů jsou jen samé pochvaly na tento inovovaný reproduktor. Jenk pořádné vodní koupeli. My to určitě napravíme!

K testu jsme dostali JBL Flip 4 v bílé barvě, což pro naše účely není nejvhodnější barva. Chceme mu dát pořádně zabrat nejen v domácích podmínkách, ale nebudeme předbíhat události.

JBL Flip 4
Balení
JBL Flip 4 je dodávaný v tvrdé stylové papírové krabici s magnetickým úchytem, kde uvnitř kromě samotného reproduktoru nájdete už jen typický oranžový microUSB kabel pro nabíení. Nabíječku do 220V budete hledat marně a ani ji vůbec nepotřebujete. Reproduktor nabijete z USB portu počítače či jakékoliv nabíječky s USB výstupem. Např. z té, co jste dostali k telefonu. My jsme sice dostali "testovací vzorek", ale v klasickém balení se bude ještě nacházet i manuál. Ale i bez toho se obejdete. My ho používáme, až když selžou všechny pokusy. Za celou dobu testování jsme ho ale vůbec nepotřebovali.

JBL Flip 4
Reproduktor
Od svého staršího sourozence JBL Flip 3 se čtyřka velmi neliší. Hlavně když je nemáte vedle sebe. Trochu nám sice novější verze "narostla", ale stále si zachovala svoje kompaktní rozměry a hlavně získala plnou voděodolnost, jako JBL Charge 3. Pojďme se podívat v přehledné tabulce na hlavní rozdíly.

JBL Flip 4 JBL Flip 3
Bluetooth 4.2 4.1
Přrevodník 2x 40mm 2x 40mm
Výkon 2x 8W 2x 8W
Frekvenční rozsah 70Hz - 20kHz 85Hz - 20kHz
Baterie 3.7V, 3000mAh 3.7V, 3000mAh
Čas přehrávání až 12 hodin až 10 hodin
Rozměry 68 x 175 x 70mm 64 x 169 x 64mm
Hmotnost 515g 450g


Jak je vidět na první pohled, díky novějšímu standardu Bluetooth ve verzi 4.2 získal JBL Flip 4 při zachování stejné kapacity baterie delší výdrž o 2 hodiny. Reproduktory zahrají basověji (můžeme potvrdit), jen bohužel kvůli plné voděodolnosti trochu přibral.

JBL Flip 4
JBL Flip 4
JBL Flip 4
Jinak tu najdete standardní tlačítka pro přehrávání, ovládání hlasitosti, párování s bluetooth zařízeními a pro spárování s dalšími reproduktory pomocí JBL Connect+. JBL Connect+ propojí více reproduktorů se stejnou technologií mezi sebou, které můžete nakonfigurovat ať už do sterea nebo zrcadlení. Jen pro úplnost: JBL Connect+ není kompatibilní s JBL Connect (bez přívlastku +), ale je možné, že pro starší produkty vyjde update firmware právě pro kompatibilitu.

JBL Flip 4
Párování
Kromě téměř už běžného rozhraní Bluetooth je pod krytem schovaný microUSB konektor pro nabíjení i AUX-In konektor pro případ, že vaše zdrojové zařízení nedisponuje Bluetooth rozhraním. No v dnešní době Bluetooth už v drtivé většině obsahují všechna zařízení pro přehrávání hudby. Tento reproduktor tak jednoduše spárujete s mobilními zařízeními s operačním systémem Android, iOS či Windows Phone. Stačí déle podržet tlačítko se znakem Bluetooth na JBL Flip 4.

JBL Flip 4
Ale nejste omezeni jen na telefony či tablety. Stejně spárujete reproduktor i Díky tomu máte univerzální reproduktor na doma, pracoviště či s sebou na cesty a výlety.


Voděodolnost

Hlavní předností a vlastností tohoto kousku je vodeodolnost s certifikací IPX 7. Její definicí je: "Chráněné proti ponoření do vody. Ponoření na 30 minut do hloubky 1 m." Tolik teoretická definice, no my jsme byli zvědaví na realitu. A tak jsme se rozhodli zjistit možnosti reproduktoru v praxi podle výše uvedené definice. Ne za účelem zničení, ale ověření, zda opravdu zvládne to, co deklaruje výrobce.

JBL Flip 4
Před tím, než jsme ho vzali do vnějších podmínek, rozhodli jsme se ho otestovat v domácím prostředí. V umyvadle je to nezáživné. Tak jsme si ho vzali do sprchovacího koutu. Pokud máte při koupeli či sprchování rádi hudbu a marně jste hledali ozvučení do koupelný, které zvládne vodu i vysokou vlhkost, máme pro vás kandidáta.  JBL Flip 4 to zvládl na jedničku. Vůbec nic mu nevadilo a hrál nám po celou dobu bez jakéhokoliv přerušení. Jedinou nevýhodou není ani tak reproduktor, jako zdroj hudby. Ten musí být též voděodolný. Protože dosah Bluetooth spojení v ideálních podmínkách je 10 metrů. My jsme jako zdroj hudby zvolili iPhone 6, který není voděodolný a v prostředí koupelny se mu nic nestalo, ale raději bychom zvolili iPhone 7, který už voděodolný je nebo jiný telefon s voděodolností.

JBL Flip 4
Druhý test jsme už zvolili trochu drsnější. Původně jsme ho chtěli nechat venku v dešti, ale za celý týden, co jsme ho měli k dispozici nespadla ani kapka. Tak jsme se dohodli s Vodáckým centrem, že ho vezmeme na splav, kde bude vody víc než dost. Vybrali jsme si nádhernou udalost, kde jsme se splavili hlavním tokem Dunaja přes centrum města. Reproduktor jsme uchytili do síťky na přední část mořského kajaku, kde zůstal celou dobu  dvouhodinového splavu a zpříjemňoval nám tak sluneční podvečer. Člen posádky se za celou dobu vůbec nepřevrátil a JBL Flip 4 byl tak vystavován jen šplíchání dunajské vody, což mu též vůbec nepřekáželo.

JBL Flip 4
Nedalo nám to a chtěli jsme ještě drsnější test. Určitě každému, kdo má doma bazén, sem tam do něj něco spadne :) Jelikož nepatříme právě mezi ty vyvolené a koupaliště ještě nejsou otevřená, tak jsme tento test s ponořením museli vyzkoušet na přírodních místech. Ještě čisté a nerozvířené jezero Draždiak nám přišlo nejvhodnější. Byli jsme zvědaví, zda reproduktor zůstane plavat na hladině tak, jako JBL Charge 3. Snažili jsme se jakkoliv, ale JBL Flip4, bohužel, klesne pod hladinu. Ne,že by mu to nějak extra vadilo, ale když vám spadne do hlubší vody, těžko ho budete následně hledat. Proto asi výrobce přidal alespoň šňůrku na uchycení k reproduktoru, která nám zase chyběla u JBL Charge.

JBL Flip 4
JBL Flip 4
Závěr
Za JBL Flip 4 si v dubnu 2017 zaplatíte 3 750 Kč (139,- €), což je adekvátní cena za tak univerzální reproduktor. Kdo preferuje spíš menší hmotnost a menší rozměry, bohužel i s nižší výdrží a ne plnou voděodolností, může ušetřit 810 Kč (30,- €), pokud sáhne po JBL Flip 3. Každopádně ani s jedním reproduktorem od značky JBL neuděláte chybu.

JBL Flip 4

comments powered by Disqus