Odpoutejte se od kabelů

Odpoutejte se od kabelů

Není to tak dávno, co jsme pro vás otestovali reproduktory JBL Control X, a máme tu wireless verzi ve stejném designu a odolném vyhotovení. Jelikož na zadní straně nenajdete reproduktorové terminály, nejde tu o generační výměnu, ale spíš o rozšíření nabídky pro uživatele, kteří neholdují kabelům a čas od času si chtějí svoje nadupané stereo přibalit na dovolenou nabo na plážovou párty. Zajímavostí je možnost spárovat navzájem dva páry (4 reproduktory) reproduktorů pro posílení zvukového zážitku.
V balení se nachází dvojice reproduktorů, přičemž už při vyndávání bedniček z krabice je na váze poznat, že jde o aktivní monitory, které jsou, jak se postupně dozvídám, navíc vybavené zabudovanou dobíjecí baterií, čímž se stávají neobvykle flexibilními. Baterie s kapacitou 2600 mAh je součástí každého reproduktoru a při standardní pokojové hlasitosti, když si ještě můžete mezi sebou povídat, vydrží 4 hodiny přehrávání při plném nabití. Vybitý reporduktor se dostane na plnou úroveň do dvou a půl hodiny přičemž úroveň stavu indikuje 5 LED diod, které postupně, jak monitorům dochází šťáva, zhasínají. Na vrchu hlavního reproduktoru jsou pod gumovou ochrannou vrstvou tlačítka na ovládání. Zapnutí, párování přes bluetooth, zpětné přehrávání, spuštění/zastavení, posunutí skladby a nakonec přidávání a ubírání hlasitosti. Všechno pěkně přímo bez nutnosti tvírat aplikaci a zvládnete to i s mokrýma rukama. Druhý reproduktor má ve vrchní části namísto talčítek nápis CONTROL X, přičemž poslední   X-ko slouží k zapnutí a vypnutí, čímž se automaticky, bez nutnosti vzájemného propojení kabelem, připojí k hlavnímu reproduktoru. 

JBL Control X Wireless

Pod čelní odnímatelnou ochrannou mřížkou je osazený dobře známý 133 mm středobasový měnič a palcový výškový reproduktor s technologií High Definition Imaging (HDI), což je patentovaná technologie vlnovodu poskytující realistický studiový sterozvuk. Konstrukce středobasového měniče je z odolného polypropylenu vystuženého karbonem. Výškáč je z hliníku a je pokrytý vrstvou keramiky. Z vrchu je pro lepší rozptyl zvuku a zároveň svoji sekundární ochranu překrytý terčíkem. V zadní části obou bedniček je vstup na síťový kabel sloužící k nabíjení, závit na uchycení montážní konzoly a pod gumovou ochrannou krytkou má hlavní reproduktor 3,5 mm AUX vstup, dále tlačtko na přepínání mezi stereo/mono, následuje přepínač pro umístění na stěně/v prostoru a nakonec možnost nastavit reproduktor jako levý/pravý nebo spojený levo/pravý. Druhý reproduktor umožňuje poslední dvě nastavení primární jednotky, tedy umístění a volby kanálu. Vymakané, myslelo se na všechno.
S JBL Control X wireless nepotřebuje propojovací kabely a hudbu si můžete servírovat přes bluetooth přímo ze smartphonu nebo po spárování s moderním AV receiverem či televizorem ve vícerých zónách. Jen pro zajímavost, spárování s tv mi zabralo necelou minutu. Svým odolným vyhotovením se reproduktory vysloveně hodí víc na letní terasu než do interiéru, ale v elegantním bílém vyhotovení si je dokážu živě představit i jako součást moderní kuchyně či obýváku. Výhodou je poměrně jednoduchá instalace na stěnu s možností polohování díky otočnému kloubu.

JBL Control X Wireless


Ale pojďme se pěkně pověnovat zvuku. Ten byl silnou stránkou modelu testovaného už v minulosti. Repráčky sem rozehrával od znova a každým dnem se mi zdál zvuk o něco čistější a otevřenější. Výkon 30 wattů by se mohl zdát nepřesvědčivý, ale digitální zesilovač třídy D osazený v každém z reproduktorů pracuje s minimálním zkreslením, čímž zabezpečuje čistý zvuk i při poslechu ve vysoké hlasitosti. Basové pásmo je vzhledem k velikosti ozvučnice nadprůměrně bohaté. I při nižších úrovních hlasitosti jsou basy dávkované tak akorát, a nic se nezmění ani při postupném nabírání decibelů. Ani při maximálním vybuzení není cítit ve zvuku nervozitu či nepříjemné slévání zvuků. Stále skvělá kontrola a ohraničenost bez dunění či doznívání. Překvapivé množství detailů v nahrávkách, které mám naposlouchané na různých reproduktorech, ale objevuji v nich i cosi nového, doposud nepoznané nuance. Hudební nástroje i vokály znějí reálně a nebudu přehánět, když je projevem přirovnám ke studiovým monitorům dvojnásobné cenové kategorie. Přitom si na nic podobného ani nehrajou. I podání prostoru je na slušné úrovni, a pokud si pohrajete se sprváným rozmístěním v místnosti, odmění vás zvukem sestavy, do které byste investovali i několik tisíc navíc.

Původně sem tomuto páru reproduktorů neplánoval věnovat více než jednu stranu. Vždyť jsme o nich psali před nedávnem. Nakonec mi to nedalo, jelikož tyto kompaktní bedničky, jejichž hudební parametry výrazně překračují ty rozměrové, mě zaujaly víc, než jsem předpokládal. Myslím, že když dozraje čas na novou terasu, budou JBL Control X Wireless její součástí.

+ zvuk
+ odolné vyhotovení
+ variabilita a univerzálnost
+ možnost navzájem spárovat až 4 reproduktory
- montážní souprava
- není součástí balení

comments powered by Disqus