O čem se u Bluetooth mlčí

O čem se u Bluetooth mlčí

Rukama nám prošlo už mnoho různých bluetooth zařízení. Hlavně produkty přehrávající hudbu jako sluchátka či různé přenosné reproduktory nebo reproduktory na doma. Ale všimli jsme si jedné chyby, o které se moc nemluví a lidé na ni při výběru nemyslí.
Bluetooth rozhraní je už v dnešní době dostupné všude a dokokonce vytlačuje i klasický Aux-In konektor jako i v případě nejnovějšího mobilního telefonu od Apple: iPhone 7. On sám o sobě je tento způsob propojení šikovný, bez zbytečných kabelů a už to ani není špatné se spotřebou baterie, takže je vhodný i na cesty. Ale toto rozhraní schovává jednu nepěknou vlastnost, na kterou přijdete až později a na kterou jsme i my přišli pravidelným testováním.

Reproduktory ani sluchátka netestujeme jen posloucháním hudby z nějakého mobilního zařízení či počítače. Hlavně u reproduktorů se snažíme testovací kousky nahradit tím, co už je připojené kabelem k počítači. Přes den většinou přes reproduktor nějaké internetové rádio, ale večer si pustíme film. Ale tu zase raději přepneme na kabelové připojení. Proč?

JBL Flip 4

Všeobecně v Bluetooth konektivitě dochází k opoždění. To je na úrovni přibližně 250ms. Si řeknete, však to nic není. No ve skutečnosti je to dost. U hudby si toho ani nevšimnete, ale u filmu, když herec otevře ústa dřív než vyjde nějaký zvuk to je dost rušivé. A to se bavíme o standardu Bluetooth verze 4.x. Pokud máte nižší verzi, toto opoždění může být i větší. A neděje se to jen na počítači. Stačí, že i když si na telefonu pustíte nějaký klip z YouTube!

Nepřehlédněte:
TEST Harman Kardon Onyx: špička i po čase
Řešení
Nějaké univerzální momentálně neexistuje a jak dlouhé opoždění budete mít záleži na mnoha faktorech. V první řadě závisi na kvalitě spojení a co nejmenším rušení (Bluetooth využívá pásmo 2.4GHz a stejně ho využívá i WiFi. Dokonce ve stejném pásmu jsou i mikrovlny vaší mikrovlnky).  Potom svou roli hrají verze dvou spárovaných bluetooth zařízení. I přes to však nemusíte dojít k uspokojivému výsledku. Nic vám ale nezbývá, než zkoušet a zkoušet.

Na počítačích v pokročilých přehrávačích je třeba možné nastavit předběhnutí zvuku oproti videu, a tím vyrovnáte toto opoždění. Je to sice trochu kostrbaté řešení, ale alespoň nějaké. To zvládají přehrávače jako VLC či MPC-HC.

MPC HC

Nejjednodušším řešením je, samozřejmě, použití kabelu, pokud jím dané produkty disponují, ale to jsme zas o krok zpět. No svítá na lepší časy. Nedávno byl představen standard aptX Low Latency, který by měl tento neduh odstranit. Momentálně je na trhu málo produktů s tímto profilem a spíš je budete hledat lupou.

Ve specifikácích najdete mnoho zkratek u Bluetooth konektivity, kterým běžný spotřebitel nerozumí a stačí mu že to má vůbec Bluetooth. Zkratky ako: A2DP, AVRCP, HFP, HSP, GFSK, DQPSK, 8DPSK, SBC či aptX někomu nic nepoví. Ujasněme si nejprve nějaké pojmy. Abyste vůbec dokázali přehrávat hudbu, musí produkt disponovat profilem A2DP (Advanced Audio Distribution Profile). V tomto profilu je už použitý nějaký kodek. To už moc výrobců nezveřejňuje, případně se chlubí jen těmi výjimečnými. V drtivé většině je použitý SBC a ve výjimečných případech aptX. Jak si všimnete na grafu níže, použitý kodek velmi ovlyvňuje dané opoždění. Už aby tu byl standard aptX Low Latency. Zatím se budeme muset při sledování filmů splehnout na osvědčený kabel.

Nepřehlédněte:
Recenze: AKG Y50BT
aptX LL

Reálné testování
Momentálně máme půjčený produkt JBL Flip 4. A právě u této novinky nás to "trochu nahněvalo". Je jasné, že produkt je určený na vnější použití, a málokdo bude sledovat filmy pomocí tohoto reproduktoru. Specifikace tohoto produktu nemluví o žádném použitém kodeku, tak jsme se rozhodli to zjistit. Pod OS Windows to tak snadno nezjistíte, jen pomocí doplňkových programů. Na Mac OS X to je jednodušší. Stačí podržet klávesu ALT a kliknout na ikonku Bluetooth a hned víte na čem jste. V případě JBL Flip 4 je použitý kodek SBC.

JBL Flip 4

Připojili jsme teda ještě starší sluchátka Harman/Kardon BT, která jsou určena spíš k domácímu použití a i informace nám potvrdila, že se tu používá kodek aptX. To jsme ihned otestovali na filmu a nebylo poznat žádné opoždění. Jen když jsme se na to doslova zaměřili, tak jsme ho občas postřehli. A není to tak rušivé jako v případě JBL Flip 4.

H/K BT
comments powered by Disqus