Kvalitní soundbar se subwooferem

Kvalitní soundbar se subwooferem

Moderní velkoplošné, ale velmi tenké televizory i přes velké snahy konstruktérů obvykle nevynikají kvalitou zvuku. Vysoké tóny ani stereofónní prostorový efekt nejsou žádný problém, ale při reprodukci basů fyzikální limity, což se týká objemu ozvučnice, jednoduše dál nepustí. Ideální řešení nejen z hlediska akustiky, ale i bytové architektury, je soundbar, který se v případě důrazu na reprodukci nejnižších frekvencí dá doplnit subwooferem. Představím dva produkty od JBL, samotný soundbar JBL Bar Studio a sestavu JBL BAR 2.1, kterou tvoří soundbar se subwooferem. Jen pro zajímavost, značka JBL je odvozena od jména zakladatele Jamese Bullougha Lansinga, začátkem 70. let přešla do portfolia společnosti Harman. A loni Samsung koupil Harman.
JBL Bar Studio
I přes malé rozměry zvládne tento soundbar reprodukci nízkých frekvencí od 60 Hz. Měření tento údaj potvrdilo v toleranci - 6 dB, nic jiného jsme od produktu renomované firmy ani nečekali. Součástí balení je napájecí zdroj, kabely na optické a metalické připojení přes 3,5 mm konektor jack a souprava dílů umožňujících upevnění na stěnu. Na zadním panelu je kromě HDMI, optického a analogového vstupu i konektor USB, do kterého můžete vložit paměťové médium se skladbami a jejich přehrávání řídit dálkovým ovladačem. Smartphone, případně tablet, můžete připojit i přes bluetooth. Soundbar jsem připojil k televizoru přes HDMI ARC (Audio Return Channel), takže se automaticky zapínal, když detekoval zapnutí televizoru. Příjemně mě překvapilo, že po připojení optickým kabelem k domácímu kinu se soudbar též automaticky zapnul, pokud byl na výstupu zvuk. K ovládání slouží čtyři tlačítka na horní stěně, případně dálkový ovladač. Aby výrobce udržel přijatelnou cenu, nemusel dělat kompromisy ohledně zvuku, soundbar nemá informační display. Jeho úlohu plní sloupec LED diod v levém rohu. Pro potvrzení nastavované funkce se na chvíli rozsvítí jejich kombinace a následně zhasne. Zvuk vydávají dvojice 1,5" výškových a 2" nízkotónových reproduktorů. Dunění basů v akčních scénách nebude tak přesvědčivé jako u vyšších modelů se subwooferem, ale v porovnání s vestavěnými reproduktory, i když velmi kvalitního televizoru, bude zvuk v oblasti nízkých tónů podstatně lepší. Věřit můžete i údaji o maximálním výkonu 30 W. Potvrzuje to příkon, který je schopný dodat napájecí zdroj i subjektivní poslouchání. Ať vás nezmýlí ohromné stovky wattů v technických parametrech méně serióznějších značek, to je tzv. hudební výkon, který je reprosoustava schopná dodat v ojedinělých špičkách. Model JBL Bar Studio je schopný dlouhodobě dodávat poctivý sinusový výkon 30 W. Pokud máte televizor Samsung, LG či Sony, soundbar bude reagovat na jejich dálkové ovládání, ostatní značky musíte nakonfigurovat podle návodu. 

Subjektivní dojem z poslouchání je velmi dobrý. Zvuk filmu i hudba znějí bohatě a vyváženě. Nízké tóny jsou vzhledem k objemu skříně překvapivě bohaté. Pokud si potrpíte na dunivé basy, potřebujete vyšší model se subwooferem. Soundbar bez ohledu na vaše poslechové preference je vynikající do malých bytů, obzvlášť pokud bydlíte v bytovce s tenkými stěnami. Tam si můžete dovolit dunivé basy jedině ve sluchátkách. 

JBL Bar Studio


JBL Bar 2.1
Souprava obsahuje soundbar a bezdrátově připojený subwoofer se 6,5" (165 mm) basovým měničem směřovaným dolů a basreflexovým otvorem. Soundbar je osazený čtyřmi 2,25" střednětónovými reproduktory a dvěma 1,25" výškovými. V porovnání s JBL Bar Studio klesla dolní hranice frekvenčního pásma ze 60 na 40 Hz, a co je ještě příjemnější, neměřil sem toleranci jen -3 dB. Rozdíl 20 Hz se zdá nepodstatný, ale ne náhodou je frekvenční charakteristika logaritmická a z hlediska reprodukce dunivých zvuků ve filmech a basů v hudebních videích je to skutečně velký rozdíl. Celkový výkon sestavy je 300 W, jak je u značky JBL zvykem, poctivých sinusových. Dvě třetiny výkonu poskytuje subwoofer. Subjektivně to vyzpadá opačně. Příčinou je, samozřejmě, to, že prostorovou informaci nesou vyšší a střední tóny a basy se šíří rovnoměrně v celém prostoru. Subjektivně se tedy zdá, že ze subwooferu nevychází téměř žádný zvuk, což je důkazem dobře navržené frekvenční výhybky mezi soundbarem a subwooferem. Pohled na vibrující basový reproduktor vás přesvědčí, že svou úlohu plní na jedničku. Pokud jste od 300 W na výstupech zesilovačů čekali víc, je třeba si uvědomit, že do hry vstupuje i účinnost a ta u reproduktorových soustav závisí na velikosti průměru membrán, objemu skříně a návrhu basreflexového otvoru a trychtýře. JBL Bar 2.1 má subwoofer s vnějším objemem 19 litrů. Reproduktorová skříň s objemem 50 nebo 100 litrů by z 200 W elektrického výkonu, samozřejmě, dostala podstatně vyšší akustický výkon. Párování subwooferu se soundbarem je automatické. Soundbar má 5-znakový informační display decentně ukrytý pod přední mřížkou. Pokud je třeba zobrazit delší text, je to vyřešeno rotováním. V zadní části je optický a metalický zvukový vstp, dva konektory HDMI (jeden s podporou ARC) a konektor USB na připojení klíče s multimediálními soubory. Dálkové ovládání umožňuje kromě přepínání vstupů a zvukové charakteristiky vykompenzovat a případné opoždění obrazu a zvuku. Rodiny s malými dětmi a lidé bydlící v panelácích ocení noční režim, který omezuje rozsah dynamiky. Nejlepšího zvuku v oblasti basů sem dosáhl při umístění subwooferu na zem, ne příliš blízko u stěny, protože basreflexový otvor směřuje dozadu. Pokud porovnám kvalitu přehrávání zvuku, subjektivně zní z televizoru lépe, pokud je připojený před HDMI než přes optický kabel. Je to zřejmě dané kvalitou vestavěných D/A převodníků na digitálních vstupech.

JBL Bar Studio
comments powered by Disqus