Krabice plná překvapení

Krabice plná překvapení

Na trh se každoročně dostávají desítky nových modelů slim televízorů s více-méně kvalitním obrazem, ale často podprůměrným zvukem. Pořešit adekvátně ozvučení tedy zbývá na externím zvukovém systému. Kompaktnějším řešením může být soundbar, ale pokud si chcete užít skutečně prostorový vícekanálový zvuk, může být dobrým řešením jak nenapnout rodinný rozpočet i tzv. "krabicový" systém domácího kina. Jeden 5.1-kanálový systém zvučného jména Harman/Kardon s označením BDS 635, jehož základ tvoří vícekanálový blu-ray přehrávač schopný upscalovat klasický blu-ray disk na 4K, sem se rozhodl otestovat, i když osobně tyto „krabičáky“ extra nemusím. Nakonec i přes skutečně otravným kabelům, které se hlavně pro zadní satelity poměrně těžko integrují do prostředí obýváku, má tento designový systém svým zvukem a výbavou postupně přesvědčuje o svých kvalitách.
Náročnější začátky
I tak by se dalo popsat první vzájemné seznámení. Každý z reproduktorů nese výrazné logo Harman/Kardon. Čtveřice satelitů má stejnou velikost a přes ochrannou kovovou mřížku je vidět osazení výškovým a středobasovým reproduktorem. Center má přesně o jeden reproduktor víc a pasivní sobwoofer s průměrem 21 cm ústí přímo do podlahy. V krabici nacházím i gumové antirezonanční podložky pod reproduktory, pokud se rozhodnete neinstalovat je na stěnu. Pokud ano, je tu i kompletní souprava včetně potřebných šroubků a matic pro bezpečné uchycení. Součástí balení je i dálkové ovládání, FM anténa, wi-fi anténa, USB kabel a HDMI kabel s délkou 1 m. Při pohledu na pěkně smoutanou kabelář me při představdě balení a rozmotávání začínala popadat nevolnost, ale nakonec sem se do toho pustil. Příšerně totiž nesnáším spleť zamotaných kabelů. Pro zadní statelity je k dispozici 10 metrů kabelu se slušnou tloušťkou. Přední satelity, center i subwoofer disponují zhruba poloviční délkou, což zdaleka přesahuje potřeby místnosti, do jakých je toto domácí kino určeno. Každý káblík je barevně označený a zakončený holým upraveným vodičem, který se pohodlně vkládá do svorek na zadní straně přehrávače v zesilovací části a na druhé straně do barevně označených svorek reproduktorů. Subwoofer má klasický šroubovací terminál. 

Moderní design a slušná konektivita
Blu-ray přehrávač má typický design komponentů Harman/Kardon. Zapuštěný otočný ovladač hlasitosti s podsvíceným prstencem. Regulace hlasitosti se tak uskutečňuje krouživým pohybem prstu po ovladači. Vedle je dobře čitený display a, samozřejmě, slot na vkládání disků. Tlačítko na vysouvání není vlastně tlačítko, ale jen dotyková ikonka, a abych nezapoměl, pod štěrbinou mechaniky je ještě USB vstup na jednoduché připojení klíče s filmovým nebo hudebním obsahem. Zadní panel obsahuje dále dva HDMI vstupy, dva analogové vstupy AUX, koaxiální audiovstup, optický audiovstup, vstup rozhlasové antény, Ethernet a druhý USB vstup, který slouží i k aktualizaci firmware. Postačující je i série výstupů. Napočítal sem jeden HDMI (ARC) a též po jednom optickém a AUX analogovém výstupu, na které je možné připojit HK adaptér a následně napárovat bezdrátový reproduktor HK Omni 10 nebo Omni 20. Takto se dá jednoduše rozšířit hudební systém na multiroomový. Jednoduché spojení s vašimi chytrými zařízeními zabezpečí integrace bluetooth. Takto v průběhu pár sekund spustíte přehrávání oblíbené muziky. Sérii konektorů uzavírá šest párů svorek na připojení reproduktorů a vstup na připojení Wi-Fi antény.

Harman/Kardon BDS635

Má všechno, co očekáváte

Počáteční nastavení zvládnete pomocí dálkového ovládání celkem jednoduše v šesti krocích i v angličtině. Dálkové ovládání je pro jednoduchost rozdělené do vícerých zón. Všechno je přehledné, ale ocenil bych větší tlačítka na ovládání hlasitosti. Hlavně po tmě je lze těžce identifikovat. Mechanika přehrávače dokáže kromě klasických 12 cm disků přehrát i disky s rozměrem 8 cm. Systém podporuje přehrávání klasických blu-ray jedno- nebo dvouvrstvých disků 3D Blu-ray, DVD-Video, DVD+R/+RV, DVD-R/-RV, CDDA a CD-R/RW. USB si poradí se soubory MP3, FLAC, JPEG, MPEG 1, MPEG 2, WMA, WAVAV a DivX Plus HD.

Nepřehlédněte:
Recenze: Harman/Kardon Esquire Mini
I přes to, že co do velikosti jedinou seriózně působící „bednou“ 5.1 systému je subwoofer, systém bez problémů a na slušné úrovni ozvučí i nadstandardní obývák s rozlohou do 35 m2. Každý ze čtvrřice satelitů disponuje výkonem 50 wattů, stejně tak 50 má center a 100 wattů subík. Ve stereorežimu 2.1 je podání zvuku více-méně uspokojivé. Chybějící spodní pásmo drobných předních satelitů důstojně supluje výkonný subwoofer. Podstatná při sledování filmů je však podpora zvukových filmových formátů DOLBY True HD Digital Plus a DTS-HD master audio. Akční scény v obou režimech mají výborný drive a už na poloviční úrovni hlasitosti se dalo napětí při sledování napínavých scén doslova krájet. Skvělou práci u klasických dialogů odvádí přední center. I při nízké hlasitosti vám neunikne žádný detail, což je při použití integrovaných TV reproduktorů téměř nemožné. Celkový dojem z prostorového efektu bych zhodnotil školsky na chvalitebnou, tedy na dvojku, možná 2+. Prakticky mi nic ve zvuku nechybělo, ale je třeba si nechat malou rezervu, pokud by se v rámci krabicového systému objevilo v budoucnosti ještě něco lepšího.

Kompaktní systém domácího kina Harman/Kardon BDS 635 mě na začátku zlehka potrápil svou kabeláží. Věřím, že už to dlouho nepotrvá a podobné domácí systémy budou fungovat pěkně bezdrátově v rámci domácí Wi-Fi sítě. Trend je v tomto směru jasný. Dobrou zprávou je i systémová podpora DLNA, která umožňuje získat okamžitý přístup k audio- i video obsahu vašeho domácího archivu. Příjemným zpestřením též může být podpora internetového rádia Vtuner a bohatá konektivita na vstupu i výstupu. Pokud se vám tedy soustavu pěti reproduktorů s kabeláží podaří esteticky zakomponovat do interiéru obýváku, ze zvukové i estetické stránky vás bude tento systém domácího kina určitě dobře bavit několik let.

Hodnocení
+ slušný zvuk, vyhotovení přehrávače, konektivita
- kabeláž
comments powered by Disqus