Jednoduše perfektní špunty

Jednoduše perfektní špunty

Nebudu chodit kolem horké kaše a hned na úvod vám prozradím, že už pěkně dávno jsem nic lepšího jako in-ear sluchátka AKG N40 v uších neměl. Pokud tedy vůbec. Celkové vyhotovení a zpracování mi podle školního hodnocení vychází na výbornou. Jednoduše řečeno - za nezanedbatelnou sumiču jsem dostal do uší porce zvuku dosud nepoznaného.
Otevření Pandořiny skříňky
Už samotné vybalování sluchátek bylo pro mně zážitkem a předzvěstí, že v ruce nedržím jen nějaká ledajaká sluchátka do uší. Otvírací krabička jako na luxusní šperk ukrývala dvojici oddělených sluchátek s povrchem z nerezové oceli, kvalitní přenosné pouzdro, čistící nástroj, adaptér do letadla v kovovém finiši, dvojici kvalitních kabelů s pozlacenými koncovkami a soupravu zvukových filtrů osazených do kovové plotničiky. A samozřejmě, též trojici náhradních nástavců velikostí XS, S a L. Velikost M byla nasazena na sluchátkách a přesně ta sedla do mého ucha. Famózně.

AKG N40

Instalace

Jak jsem už říkal, na výběr jsou dva kabely. Jeden cestovní obsahuje i zabudovaný dálkový ovladač s mikrofonem. Oba káblíky mají z větší části textilní povrchovou úpravu odolnou vůči namáhání i zamotání a jsou osazené 3,5 mm pozlacenou koncovkou s nerezovým rámem s logem AKG pro pohodlné uchopení při zasouvání do vstupu zdroje zvuku. Podotknu, že mně se je zamotat podařilo, a to hned několikrát. Na opačný konec se do měkké gumové konstrukce s pozlacenými koncovkami nasazují samotná sluchátka.  Abyste si nepopletli kanál, jsou pro pravý označené červenou a pro levý modrou barvou. Vyznačené je i přesné místo osazení, aby při občasné výměně kabelů nedošlo k poškození. Unikátní záležitostí AKG N40 je možnost výměny zvukových filtrů. Standardně je osazený filtr REFERENCE SOUND, ale na výběr je ještě BASS BOOST s basovým akcentem nebo HIGH BOOST s důrazem na výšky. Filtry mají na drobném kovovém těle vyfrézovaný závit, díky němuž jsou bezpečnou součástí buď kovové plakety nebo přímo sluchátek. Před jejich výměnou však není třeba stáhnout i gumový nástavec do ucha. Celá výměna obou filtrů nezabere více než  5 – 6 minut.

Poslech
Osazení do uší probíhá maximálně intuitivně, ale v případě potřeby je k dispozici i ilustrační manuál. Sluchátka fantasticky sedí a umožňují dlouhé, sutečně dlouhé hodiny komfortního poslouchání. Tahal jsem téměř 6-hodinový maraton absolutně bez problémů a bez potřeby na chvíli si odpočinout. Pro dobré zafixování jsou N40 vybavené smyčkovou konstrukcí za ucho, kterou jsem při nošení také nevnímal. Co se týče komfortu nošení, zasloužily by si opět hodnocení výborně.

Nepřehlédněte:
Recenze JBL Reflect Mini BT: bezdrátová sportovní sluchátka pro budoucí majitele iPhonu 7
AKG N40

Přemýšlím, jak přesně popsat zvuk, který tvůrci dostali do těchto luxusních sluchátek. Jednoznačně bych začal jejich neuvěřitelnou lehkostí a univerzálností. Poslouchal jsem výhradně nahrávky v hi-fi kvalitě 44,1 kHz přes službu Tidal. Tato Hi-Res sluchátka si totiž nic jiného, než kvalitní porce hudby nezaslouží a trápit je formátem mp3 by bylo kacířstvím a rouháním se nejvyššího levelu. Přešli jsme si spolu jazzem, rockovými peckami, ale zabředl sem i do mé ne právě oblíbené klasiky. Všechno brilantně zvládnuté. Hudební nástroje znějí, jako kdybyste seděli v prvních řadách koncertního sálu v Gothenburgu. Zatím sem tam ještě neseděl, ale předpokládám, že to bude podobný zážitek, jaký sem si užíval a jaký se tu snažím popsat. Činelky, smičce, bicí, všechno neuvěřitelně reálné, detailní a přesné jako skalpel zkušeného chirurga. Dokonce i prostor, se kterým si skutečně na úrovni poradí jen vyvolený vzorek sluchátek, byl reálný a hmatatelný.

Přecházení prstů po hmatníku akustické kytary, úžasně znějící piano, paličky v pozadí a sametový hlas Diany Krallové ve skladbě Sway mě přivedly na pokraj zvukové nirvány. Husí kůže mi naskočila, když sem si vypeckoval oblíbený Red Hot Chili Peppers ve skladbě Dark Necessities či Metallicu Nothing Else Matters. Bicí Larse Ulricha a hluboký hlas Jamese Heltfielda mě doteĎ na žádných sluchátkách nebavily tak, jako na těchto vídeňských špuntech. A když už sem u Vídně, plynule přesedlávám k nesmrtelnému Mozartovi. Pro potěšení si pouštím hádám nejznámější „odrhovačku“ 13. serenádu Malou noční hudbu a věru zaposlouchal sem se hádám jako dosud nikdy. Neposlouchal jsem ani přehnaně nahlas, ale i tak mě zvuk úplně pohltil. Pokračuju dál v Ordinary Love od U2, pouštím si Michaela Jacksona a silnou baladu Liberian Girl, temný Thriller a Dirty Diana. Všechno perfektně zvučí. Basové pásmo je pevné, přesné, ale i přes to příjemně zaoblené a uši netrhající, ani když hlasitost osolím na maximum. Super. Při citlivosti 115 dB SPL/V @1 kHz a impedanci 20 Ω dostávám do uší, i při trochu vyšší než poloviční úrovni hlasitosti, množství detailů, na které sem doteď nebyl zvyklý. Nástroje jsou oddělené od vokálů a ani při náročných basových částech se zvuk neslévá, ale stále je dostatečně prokreslený a provzdušněný.

AKG N40

Resumé
AKG N40 jsou na pohled krásná a přenosná sluchátka s nimiž za cenu atakující 400 eurovou hranici dostanete kromě množství doplňků, včetně vyměnitelných zvukových filtrů a stylového pouzdra, především ultimátní zvuk, jaký ve sluchátkovém světě zná jen málou konkurenci. Líbí se mi že si tato sluchátka na nic nahrají, a před jejich testováním jsem o nich neměl téměř žádné informace. Vyžádal jsem si je více-méně z vlastní zvědavosti a nakonec, jak se zdá, mě moje zvědavost bude stát pár set eur, jelikož se s N40 už asi nedokážu rozloučit. Poprvé, a to přizvukuju, jsem dokázal doposlouchat i skladby, které mi nezahraje ani moje domácí referenční aparatura. Za tento počin vzdávám hold pánům z AKG. Snad ještě na závěr drobné doporučení. Otázka kupování poměrně drahých sluchátek naslepo bez poslechu na doporučení z recenze není snadné, proto doporučuji jedinečnou možnost vyzkoušet si je v bratislavské prodejně Techhouse.

+ zvuk
+ vyhotovení
+ výbava
– dokonce ani cena není mínus
comments powered by Disqus