JBL Flip 5 je zvukový parťák do každého počasí

JBL Flip 5 je zvukový parťák do každého počasí

Když jsme testovali předchozí generaci Flip 4 konstatovali jsme, že jde o perfektní reproduktor s kvalitním zvukem. Jak si počíná jeho novější sourozenec? Nezklame naše vysoká očekávání?
Bluetooth reproduktor JBL Flip 5 byl představen v lednu 2019 na CES v Las Vegas, na trh se však dostal až během srpna tohoto roku. Do redakce nám přišla elegantní a podle mě nejkrásnější verze v šedé barvě. Komu tento odstín nevyhovuje, má na výběr z dalších pěti barev.

Zařízení je vloženo do ochranného ekologického plastového obalu, který se dá využít i při převozu, kde hrozí poškození. Kromě samotného reproduktoru jsme v krabici našli návod, nabíjecí kabel USB-A/USB-C a poutko na zavěšení. Potěšilo by, kdyby výrobce přidal i pouzdro pro přenášení.   

JBL Flip 5

Na první pohled se Flip 5 neliší od předchozí generace. Vzadu si můžeme všimnout, že plastový kryt, pod kterým byl schovaný microUSB port, nahradil moderní USB-C, který nepotřebuje mechanickou ochranu proti vodě a prachu. Reproduktor má certifikát IPX7 s garancí odolnosti vůči vodě až do hloubky 1 metru.

Nepřehlédněte:
Je nejlepší JBL Flip 4 nebo JBL Flip 5? | Produkt Roku 2019
Reproduktoru nechybí ani zabudovaná technologie JBL PartyBoost, která vám umožní bezdrátové připojení k dalšímu reproduktoru a získáte tak stereofonní zvuk. Pokud reproduktorů propojíte více, dokážete ozvučit i rozlehlejší prostory. Takto spárovat se však dají jen ta zařízení, která jsou kompatibilní s PartyBoost funkcí.

JBL Flip 5

Výhodou designu Flip 5 je možnost jeho umístění. Kromě běžné horizontální polohy ho můžeme položit i vertikálně. V případě potřeby jej lze dokonce navléknout na zápěstí a poslouchat oblíbenou hudbu i například na túře. Je třeba si však uvědomit vyšší hmotnost reproduktoru.

Textilní materiál a odolné pryžové pouzdro zajistí, že zařízení vydrží nešetrné zacházení a používání při outdoorových aktivitách.

JBL Flip 5

JBL Flip 5 nabízí baterii s kapacitou 4 800 mAh, je tedy až o 60% silnější než u předchozího modelu (3 000 mAh). Hudební výkon je 20 W, hmotnost 540 gramů.

Nepřehlédněte:
Pořádně jsme zchladily horkou novinku JBL Flip 5
Samotné spárování se smartphonem proběhlo neuvěřitelně rychle a intuitivně. Na reproduktoru jsem stiskl tlačítko s logem Bluetooth a na telefonu vyhledal Flip 5. Jemný tón mi vzápětí oznámil úspěšné spárování. Netrvalo to více než 5 sekund.

JBL Flip 5

Zvuk, který mi vzápětí tento elegantní válec zprostředkoval, mě doslova zaskočil. I po několika dnech mě překvapuje, jaký zvuk se dá z takového malého zařízení získat.

Hudební podání je silné, s přesvědčivými basy. Zvuk není zkreslený ani při vysoké hlasitosti. Samozřejmě, záleží i na zdroji hudby. Můj obvyklý testovací mix se skládá z rocku, popu, jazzu a písní s výraznými vokály.

JBL Flip 5

Flip 5 mě v žádném žánru nezklamal. Pokud bych opravdu chtěl najít nějaký nedostatek, tak snad jen to, že v některých vokálních pasážích se občas trochu ztrácejí detaily. Zde by zřejmě pomohlo mít i druhý reproduktor a stereo zvuk.

Nepřehlédněte:
Recenze JBL Flip 5: Další vylepšení populárního reproduktoru
Rozdíly mezi Flip 4 a Flip 5
Pokud máte předchozí generaci reproduktoru, možná se ptáte, zda se vyplatí upgradovat na nový model. Konečné rozhodnutí je samozřejmě na vás. V tabulce naleznete několik důležitých parametrů na porovnání.

JBL Flip 4 JBL Flip 5
Zvuk 2x 44mm měniče 44x80mm převodník
Frekvenční rozsah 70Hz - 20kHz 65Hz - 20kHz
Výkon 2x8W 20W
Nabíjení microUSB USB-C
Baterie 12 hodin, 3,5 hod. nabíjení 12 hodin, 2,5 hod. nabíjení
Kapacita 3000mAh 4800mAh
Výdrž na jedno nabití 12 hodin 12 hodin
Rozhraní Bluetooth 4.2 Bluetooth 4.2
Regulace hlasitosti Regulace hlasitosti
On/Off On/Off
JBL Connect+ PartyBoost
Přehrávání/Pauza/Přijímání hovorů/Aktivace hlasového asistenta Přehrávání/Pauza/Přijímání hovorů
Hmotnost 515g 540g
Cena 99 € 129 €

Novinka má o něco větší výkon, avšak nenabízí stereo zvuk. Nabíjí se o hodinu méně přes moderní UCB-C rozhraní, které nahradilo microUSB.

JBL Flip 5

Výdrž baterie je relativní záležitost. Výrobce udává 12 hodin, mně vydržel hrát něco nad 11 hodin při hlasitosti na úrovni zhruba 40%. Vzhledem k tomu, že baterie byla úplně nová, můžete očekávat deklarovaných 12 hodin. Myslím si, že i kdyby to bylo jen 11 hodin, jde o slušnou dobu, která by měla v praxi zcela postačovat.

Bluetooth reproduktor Flip 5 je určen lidem, kteří chtějí za dobrý peníz získat hodně muziky. Cena 129 eur rozhodně není přemrštěná, naopak velmi dobrá. Hodí se jak na poslech doma, tak v otevřeném prostoru. 20-watový výkon zajistí ozvučení na dostatečné úrovni.

JBL Flip 5

Mezi nevýhody patří odstranění podpory hlasitého odposlechu a kabelového připojení k reproduktoru (Aux-In). Nové komunikační rozhraní PartyBoost zase nepodporuje starší zařízení s Connect+.

JBL Flip se bude prodávat v šesti barvách. Uživatelé si tak budou moci vybrat z těchto barevných odstínů: Black, Blue, White, Gray, Red a Squad.

JBL Flip 5

Navzdory vysoké přidané hodnotě, kterou reproduktor přináší, není jeho cena 129 eur, přemrštěná a je dokonce o 10 eur nižší, než stál jako nový model Flip 4.
comments powered by Disqus