JBL Flip 4 - přenosný reproduktor minulého roku

JBL Flip 4 - přenosný reproduktor minulého roku

Je to len pár dní, čo skončilo hlasovanie v ankete Mobil roka 2017. Najväčším prekvapením v nej boli určite výsledky kategórie Bluetooth reproduktor roka 2017. V tej totiž 53 % zo všetkých účastníkov dalo hlas JBL Flip 4.
Z osmi nominovaných produktů si tak ostatní ani neškrtli. Druhý a třetí nejpopulárnější produkt získali po přibližně deset procentech hlasů. Tím jste dali jasně najevo, že Flip 4 byl tak převratným Bluetooth reproduktorem minulého roku, že až dosud nemá výraznějšího soupeře.

JBL Flip 4

Sám tento produkt používám už několik měsíců. Na pracovním stole mi kromě toho stále svítí Bose SoundLink Mini II, doma v obýváku zase dlouhodobě používám Bose SoundLink III.

V ceně okolo dvěstě eur bych rád ještě upozornil na Harman Kardon Onyx Studio. Druhou generaci sem testoval v roce 2016, dnes už je v prodeji čtvrtá. Kdyby sem svého času nehledal něco menšího, určitě bych si obstaral právě tento kousek. Velmi dobré hodnocení má i Denon Envaya DSB-250BT, který sem, bohužel, neměl možnost naživo slyšet. Zarazilo mě však, že všechny Bluetooth reproduktory Denon mají problém se samovolným vybíjením (po dvou týdnech od úplného nabití ztratí až polovinu kapacity baterie).

Nepřehlédněte:
Porovnávací test: Prenosné reproduktory nielen k vode
JBL Flip 4

JBL Flip 4 se prodává za oficiálních 129 eur. Na Black Friday sem ho viděl v obchodech i levnější, od té doby si však drží původní úroveň. A té je bez debaty hodný. Vlastně, levnější reproduktory považuji většinou za vyhozené peníze, na Flip 4 se můžete spolehnout za každých okolností.

Pol roku praxe
Nejprve sem ho vzal na splav Vltavy, kde si ten červený chudáček vytrpěl celodenní déšť i několi pádů do vody. Dodnes bez problémů funguje.


Potom sem ho využíval v podnájmu na zpestření rán. V mobilu stačilo otevřít appku iRadio RTVS a zvolit Rádio_FM, Devín či Junior, podle složení posluchačské základny, nebo nějaký playlist na Spotify, a ráno bylo vždy o cosi veselejší.

JBL Flip 4

Na silvestrovskou chatu sem vzal můj Bose SoundLink Mini II, kamarád donesl Flip 4 a všem se zvuk z něho líbil víc. A vlastně i mně. Navíc jsme se nemuseli obávat polití, a i proti mírnému pádu je jeho konstrukce zhotovená lépe.

Nepřehlédněte:
JBL Flip 4 - parádní společník na splav Vltavy
Základní parametry JBL Flip 4
Hmotnost: 520 gramů, rozměry: válec s průměrem 7 cm dlouhý 17,5 cm, měniče 2 x 40 mm (směřující dopředu), hudební výkon 8 W, 3,5 mm audio jack, Bluetooth 4.2, mikrofon pro hlasité telefonování, spojení vícero reproduktorů přes JBL Connect+, baterie 3000 mAh, nabíjení 3 - 4 h, výdrž 12 h, nabíjení přes microUSB konektor, indikace stavu baterie pomocí 5 LED, poutko pro uchycení.

JBL Flip 4

Porovnání s Bose SoundLink Mini II
Na pracovním stole vyypadá Bose lépe. I v obýváku. Při nižších hlasitostech je zvuk z něj mohutnější, hloubky procítěnější a při práci si ho denně užívám. Žádné kabely na stole, výdrž dlouhé hodiny, všechno je, jak má být. Tehdy oceňuji i slabší výšky a výraznější basy, jejichž vybrace cítím na stole už při 10 % hlasitosti.

Při zvyšování hlasitosti už přebírá štafetu JBL, který je zvukově vyváženější, jakoby se méně snažil zvuk vylepšovat, navíc výšky reprodukuje ochotněji a celý zvuk je díky tomu jaksi živější, pestřejší a čistější. U 1/3 je JBL možná až příliš ploché a ožívá až na polovině, ale u 2/3 hlasitosti je už Bose oproti JBL výrazně zastreté, jakoby jste ho přikryli plachtou.

JBL Flip 4

Hodně udělá umístění reproduktoru v místnosti. V rohu či u stěny bude více dunět než v prostoru. Všeobecně platí, že pokud reproduktory nebudete přímo porovnávat, budete velmi spokojení i s  JBL Flip 4, i s Bose SoundLink Mini II, který se už mezitím přestal vyrábět a chybí mu zatím nástupce.

Nepřehlédněte:
Ideální společník pro zážitek z hudby u bazénu
Design JBL Flip 4 je věcí vkusu. Ja bych ho do obýváku nechtěl ani zadarmo. No dobře, možná v bílé verzi. Na pracovním stole se též raději podívám na vkusnější produkt, ale v dětském pokoji, v podnájmu či na chatách a stanovačkách zas tvary a vlastnosti Flip 4 jednoznačně vyniknou. A na splavu Vltavy mě potěšilo i poutko.

JBL Flip 4

Ve všeobecnosti je zvuk JBL Flip 4 na spodní třetině hlasitosti vyvážený až flatový, na polovině ožívá, na  2/3 se už začínají jednotlivé tóny slévat a od toho momentu do maxima (podobně jako u konkurentů) zní dobře jen se dvěma promile v krvi. Tehdy vám už je všechno jedno.

Oceníte ho snad u všech hudebních žánrů - od elektroniky až po Nirvanu. V ceně kolem 3 250 Kč (130 eur) opravdu nemá konkurenta, ať se ho jakkoliv snažím najít. 

Výdrž na jedno nabití je velmi slušná, bez problémů dosahuje výrobcem udávaných 12 hodin na 1/3 hlasitosti. Víc na běžné poslouchání v místnosti s kámoši ani není potřeba.

JBL Flip 4

Výhody:
+ to nejlepší v ceně 2 500 - 3 800 Kč (100 - 150 eur)
+ vyzkoušená odolnost vůči vodě
+ ideální rozmeěr
+ fajn zvuk, hlavně od 1/3 do 1/2 hlasitosti
+ výdrž na jedno nabitií

Nevýhody:
- specifický design
- výrazná změna projevu od 2/3 hlasitosti výše

Závěr
Jeden z nejvydařenějších produktů, jaké sem v posledním roce testoval. Praktický, funkční, cenově dobře nastavený. Všichni, komu jsem ho doporučil, jsou s ním velmi spokojení. Kromě specifického designu mi na něm nic nepřekáží. Váleček se 7 centimetrovým průměrem mě neustále překvapuje svojí maximální hlasitostí, pěkným zvukem, odolností vůči vodě i dlouhou výdrží na jedno nabití. Co víc si přát? Ocenění Bluetooth reproduktor roku 2017 si JBL Flip 4 určite zaslouží.
comments powered by Disqus