JBL Flip 3 – malý sportovec s kvalitním zvukem

JBL Flip 3 – malý sportovec s kvalitním zvukem

Ze všech přenosných reproduktorů jsem si nejvíce oblíbil ty od JBL. Je to možná i z toho důvodu, že to byla kdysi vůbec má první zkušenost s nějakým přenosným Bluetooth reproduktorem. Několik jich mám doma a za tu dobu, co je používám, mě nikdy nezklamaly. K srdci mi přirostl především JBL Flip 2, který se mnou již něco procestoval a ozvučil mnoho pokojů.
Z toho důvodu mě velmi potěšilo to, když se mi nedávno do ruky dostal nový nástupce tohoto reproduktoru – JBL Flip 3. Série reproduktorů Flip je na trhu sice teprve zhruba dva roky, ale musím říct, že za tu dobu ušly obrovský kus cesty. Je patrné, že inženýři, zvukoví i designoví, na reproduktorech Flip neustále pracují. Dodnes si pamatuji na první generaci, která tehdy sice byla až na výdrž baterie špičková, ale s dnešními produkty se to nedá srovnávat.

JBL Flip 3 je po všech stránkách zase o krok dál než jeho předchůdci. Na druhou stranu je i pár detailů, především co se týče příslušenství, které na můj vkus bylo dříve o něco lepší. Ale pěkně po pořádku.
Hned na první pohled je patrné, že JBL u nového Flipu sjednotil design. Oproti předchozím verzím je JBL Flip 3 kompletně z plastu a kromě dvou aktivních basových portů na něm nenalezneme žádný kov. Novinkou je také voděodolný povrch. Zde se vývojáři jistě inspirovali u svého vlajkového kapitána JBL Xtreme, který je rovněž voděodolný a využívá naprosto totožnou technologii.

JBL Flip 3

JBL Flip 3 si tak hravě poradí s deštěm či nějakým lehkým kontaktem s vodou. Reproduktor má certifikaci IPX7, tedy stejnou jako mají například Apple Watch.

Vedle již zmíněných dvou aktivních basových portů, které jsou vůbec poprvé zcela odkryty, jsou novinkou také drobné gumové výčnělky na obou koncích. U JBL totiž přemýšleli, a tak můžete bez problémů reproduktor postavit na obě strany, aniž by došlo k nějakému mechanickému poškození.

Další novinka je také v provedení ovládacích prvků, které nejsou jen jako obyčejná tlačítka na spodní straně reproduktoru, ale opět po vzoru JBL Xtreme je naleznete nahoře. Tlačítka jsou dobře viditelná, velká a především vystouplá na povrchu, takže ovládání je opět o něco snadnější.

JBL Flip 3 tak vypadá oproti svým předchůdcům jako namakaný sportovec, který se hodí do terénu. Bratříčci byli spíše vystajlovaní elegáni určeni do kancelářských a bytových prostor. Nový Flip má dokonce i praktické poutko, se kterým můžete reproduktor přenášet nebo si ho někde zavěsit.

JBL Flip 3

Kromě klasických tlačítek na ovládání reproduktoru (hlasitost, zapnutí/vypnutí, párování Bluetooth, přijmutí hovoru) má JBL Flip 3 také tlačítko JBL Connect, se kterým můžete spárovat více reproduktorů této značky. Prakticky to vypadá tak, že jeden reproduktor slouží jak pravý kanál a druhý jako levý kanál. Pod plastovou krytkou jsou pak schovány výstupy pro „nabíjecí“ microUSB a AUX.

JBL Flip 3 komunikuje s jakýmkoliv zařízením pomocí Bluetooth. Spojení je maximálně stabilní a bez problémů se na něj můžete spolehnout. Párování je jako vždy velmi snadné a intuivitní, stačí jen vyslat z reproduktoru požadavek a v nastavení telefonu potvrdit.

Na svou velikost zní dobře
Hned zpočátku mohu konstatovat, že kvalita zvuku s ohledem na rozměry a váhu je velmi překvapující. Zvuk zní velmi dobře bez ohledu na žánr nebo zda sledujete film či hrajete hry. Flip 3 disponuje i velmi kvalitními basy, které však reagují podle toho, na jakém povrchu reproduktor stojí. Slušně si vedou i výšky a středy, které jsou čisté. Nepatrný šum ve výškách jsem však zaznamenal, když jsem poslouchal skladby ve formátu FLAC, tedy v bezztrátovém audio kompresním formátu, který se vyznačuje velmi vysokou kvalitou zvuku.

JBL Flip 3

S každým novým modelem v řadě Flip nicméně stoupá i kvalita zvuku, a tak je „trojka“ zase o chlup lepší než předchozí Flip 2. Stále však ale Flipu nesvědčí velká hlasitost. Ne že by ji nezvládl, ale kvalita jde v tomto případě razantně dolů. Z toho důvodu doporučuji poslouchat tak na 60 až 70 procent hlasitosti. Přesto i Flip 3 dokáže ozvučit menší místnost například při domácí párty.

JBL Flip 3 se také v mnoha ohledech podobá modelu Charge 2+, a to nejen vzhledem, ale především výdrží. Baterie v JBL 3 totiž vydrží podle výrobců okolo osmi hodin. V praxi jsem naměřil něco přes sedm a půl hodiny nepřetržitého hraní, což vůbec není špatné. JBL také musím ocenit v tom, že jako jeden z mála výrobců reproduktorů dává do svých zařízení kvalitní baterie, které se sami nevybíjejí při nečinnosti, což se nedá vždy říct o konkurenci. Konkrétně u Flipu 3 lze nalézt baterii o kapacitě 3000 mAh.

JBL Flip 3

Ve střevech JBL Flip 3 se ukrývají dva 8W měniče a reproduktor si udržuje frekvenční rozsah od 85 Hz do 20 kHz. Flip 3 váží necelých půl kila, a tak ho můžete bez obav vzít s sebou do kapsy nebo batohu. Právě tady se ale dostáváme k menším negativům, na které jsem při používání Flipu 3 narazil.

U všech předchozích reproduktorů řady Flip totiž výrobce v balení kromě reproduktoru dodával také ochranné pouzdro. U první generace to bylo obyčejné neoprenové a u druhého naopak bytelný obal z plastu. Tentokrát jsem v krabici nic nenalezl, což mě docela zamrzelo, i navzdory tomu, že nový Flip je odolnější než jeho sourozenci.

Také s nabíjecím kabelem byl dříve dodáván také nabíjecí adaptér, se kterým bylo snadné nabíjet reproduktor ze sítě. Nyní dostanete pouze plochý USB kabel v barvě reproduktoru, a tak pokud nemáte redukci, můžete nabíjet jen z počítače.

JBL Flip 3

JBL nabízí nejnovější Flip 3 hned v osmi barevných variantách – černé, modré, šedé, oranžové, růžové, červené, tyrkysové a žluté. Cenově je jen nepatrně dražší než byl před zhruba rokem a půl tehdy nový Flip 2. Za JBL Flip 3 zaplatíte 3 690 korun a pokud máte jako já s touto řadou dobré zkušenosti, není důvod ho nekoupit. Sám o přechodu na nejnovější model přemýšlím s tím, že bych nechal starší Flip 2 dále sloužit v rodině.
comments powered by Disqus
comments powered by Disqus