JBL Flip 3 – malý sportovec s kvalitním zvukem

JBL Flip 3 – malý sportovec s kvalitním zvukem

Ze všech přenosných reproduktorů jsem si nejvíce oblíbil ty od JBL. Je to možná i z toho důvodu, že to byla kdysi vůbec má první zkušenost s nějakým přenosným Bluetooth reproduktorem. Několik jich mám doma a za tu dobu, co je používám, mě nikdy nezklamaly. K srdci mi přirostl především JBL Flip 2, který se mnou již něco procestoval a ozvučil mnoho pokojů.
Z toho důvodu mě velmi potěšilo to, když se mi nedávno do ruky dostal nový nástupce tohoto reproduktoru – JBL Flip 3. Série reproduktorů Flip je na trhu sice teprve zhruba dva roky, ale musím říct, že za tu dobu ušly obrovský kus cesty. Je patrné, že inženýři, zvukoví i designoví, na reproduktorech Flip neustále pracují. Dodnes si pamatuji na první generaci, která tehdy sice byla až na výdrž baterie špičková, ale s dnešními produkty se to nedá srovnávat.

JBL Flip 3 je po všech stránkách zase o krok dál než jeho předchůdci. Na druhou stranu je i pár detailů, především co se týče příslušenství, které na můj vkus bylo dříve o něco lepší. Ale pěkně po pořádku.
Hned na první pohled je patrné, že JBL u nového Flipu sjednotil design. Oproti předchozím verzím je JBL Flip 3 kompletně z plastu a kromě dvou aktivních basových portů na něm nenalezneme žádný kov. Novinkou je také voděodolný povrch. Zde se vývojáři jistě inspirovali u svého vlajkového kapitána JBL Xtreme, který je rovněž voděodolný a využívá naprosto totožnou technologii.

JBL Flip 3

JBL Flip 3 si tak hravě poradí s deštěm či nějakým lehkým kontaktem s vodou. Reproduktor má certifikaci IPX7, tedy stejnou jako mají například Apple Watch.

Nepřehlédněte:
Nejprodávanější reproduktory na Slovensku jsou od značky JBL
Vedle již zmíněných dvou aktivních basových portů, které jsou vůbec poprvé zcela odkryty, jsou novinkou také drobné gumové výčnělky na obou koncích. U JBL totiž přemýšleli, a tak můžete bez problémů reproduktor postavit na obě strany, aniž by došlo k nějakému mechanickému poškození.

Další novinka je také v provedení ovládacích prvků, které nejsou jen jako obyčejná tlačítka na spodní straně reproduktoru, ale opět po vzoru JBL Xtreme je naleznete nahoře. Tlačítka jsou dobře viditelná, velká a především vystouplá na povrchu, takže ovládání je opět o něco snadnější.

JBL Flip 3 tak vypadá oproti svým předchůdcům jako namakaný sportovec, který se hodí do terénu. Bratříčci byli spíše vystajlovaní elegáni určeni do kancelářských a bytových prostor. Nový Flip má dokonce i praktické poutko, se kterým můžete reproduktor přenášet nebo si ho někde zavěsit.

JBL Flip 3

Kromě klasických tlačítek na ovládání reproduktoru (hlasitost, zapnutí/vypnutí, párování Bluetooth, přijmutí hovoru) má JBL Flip 3 také tlačítko JBL Connect, se kterým můžete spárovat více reproduktorů této značky. Prakticky to vypadá tak, že jeden reproduktor slouží jak pravý kanál a druhý jako levý kanál. Pod plastovou krytkou jsou pak schovány výstupy pro „nabíjecí“ microUSB a AUX.

Nepřehlédněte:
Recenze: JBL Flip 3
JBL Flip 3 komunikuje s jakýmkoliv zařízením pomocí Bluetooth. Spojení je maximálně stabilní a bez problémů se na něj můžete spolehnout. Párování je jako vždy velmi snadné a intuivitní, stačí jen vyslat z reproduktoru požadavek a v nastavení telefonu potvrdit.

Na svou velikost zní dobře
Hned zpočátku mohu konstatovat, že kvalita zvuku s ohledem na rozměry a váhu je velmi překvapující. Zvuk zní velmi dobře bez ohledu na žánr nebo zda sledujete film či hrajete hry. Flip 3 disponuje i velmi kvalitními basy, které však reagují podle toho, na jakém povrchu reproduktor stojí. Slušně si vedou i výšky a středy, které jsou čisté. Nepatrný šum ve výškách jsem však zaznamenal, když jsem poslouchal skladby ve formátu FLAC, tedy v bezztrátovém audio kompresním formátu, který se vyznačuje velmi vysokou kvalitou zvuku.

JBL Flip 3

S každým novým modelem v řadě Flip nicméně stoupá i kvalita zvuku, a tak je „trojka“ zase o chlup lepší než předchozí Flip 2. Stále však ale Flipu nesvědčí velká hlasitost. Ne že by ji nezvládl, ale kvalita jde v tomto případě razantně dolů. Z toho důvodu doporučuji poslouchat tak na 60 až 70 procent hlasitosti. Přesto i Flip 3 dokáže ozvučit menší místnost například při domácí párty.

JBL Flip 3 se také v mnoha ohledech podobá modelu Charge 2+, a to nejen vzhledem, ale především výdrží. Baterie v JBL 3 totiž vydrží podle výrobců okolo osmi hodin. V praxi jsem naměřil něco přes sedm a půl hodiny nepřetržitého hraní, což vůbec není špatné. JBL také musím ocenit v tom, že jako jeden z mála výrobců reproduktorů dává do svých zařízení kvalitní baterie, které se sami nevybíjejí při nečinnosti, což se nedá vždy říct o konkurenci. Konkrétně u Flipu 3 lze nalézt baterii o kapacitě 3000 mAh.

Nepřehlédněte:
TEST JBL Flip 3: malý-velký reproduktor pro mladé
JBL Flip 3

Ve střevech JBL Flip 3 se ukrývají dva 8W měniče a reproduktor si udržuje frekvenční rozsah od 85 Hz do 20 kHz. Flip 3 váží necelých půl kila, a tak ho můžete bez obav vzít s sebou do kapsy nebo batohu. Právě tady se ale dostáváme k menším negativům, na které jsem při používání Flipu 3 narazil.

U všech předchozích reproduktorů řady Flip totiž výrobce v balení kromě reproduktoru dodával také ochranné pouzdro. U první generace to bylo obyčejné neoprenové a u druhého naopak bytelný obal z plastu. Tentokrát jsem v krabici nic nenalezl, což mě docela zamrzelo, i navzdory tomu, že nový Flip je odolnější než jeho sourozenci.

Také s nabíjecím kabelem byl dříve dodáván také nabíjecí adaptér, se kterým bylo snadné nabíjet reproduktor ze sítě. Nyní dostanete pouze plochý USB kabel v barvě reproduktoru, a tak pokud nemáte redukci, můžete nabíjet jen z počítače.

JBL Flip 3

JBL nabízí nejnovější Flip 3 hned v osmi barevných variantách – černé, modré, šedé, oranžové, růžové, červené, tyrkysové a žluté. Cenově je jen nepatrně dražší než byl před zhruba rokem a půl tehdy nový Flip 2. Za JBL Flip 3 zaplatíte 3 690 korun a pokud máte jako já s touto řadou dobré zkušenosti, není důvod ho nekoupit. Sám o přechodu na nejnovější model přemýšlím s tím, že bych nechal starší Flip 2 dále sloužit v rodině.
comments powered by Disqus