JBL CLUB SERIE: Zábavná trojka pro každého

JBL CLUB SERIE: Zábavná trojka pro každého

Sluchátka s aktivním potlačením šumu jsou v současnosti velmi žádaný artikl, a přestože těch opravdu dobrých na trhu není mnoho, konkurence je tvrdá. V této situaci to JBL nemá lehké, i když je to rozhodně zkušený výrobce. Než se pustíme do popisu sluchátek, malá odbočka na připomenutí technologie aktivního potlačení šumu. Její první využití najdeme v armádě. Technologie byla původně vyvinuta pro použití ve vrtulnících a letadlech, kde pomáhala pilotům při komunikaci v hlučném prostředí. Její princip spočívá v tom, že okolní zvuk je snímán speciálními mikrofony a pomocí elektroniky je s obrácenou fází přimíchán ke zvuku, který posloucháte ze zdroje. Díky tomu dojde ke zrušení vnějších rušivých zvuků a vy slyšíte pouze zvuk, který chcete poslouchat. Přestože princip této technologie je poměrně jednoduchý, kvalita její implementace se dle jednotlivých výrobců i modelů dost liší a mezi jednotlivými modely mohou být poměrně velké rozdíly. Nejpropracovanější systémy využívají několik přídavných mikrofonů, umístěných zvenku i uvnitř mušlí, případně i další snímače, umožňující detekovat situaci, v níž se posluchač nachází (zda cestuje a v jakém dopravním prostředku, nebo chodí po ulici a podobně). Uvidíme proto, jak se s tím vyrovnali v JBL.
JBL Club ONE
Sluchátka JBL Club ONE jsou nejvyšším modelem ze série Club a rovněž nejvyšší model uzavřených sluchátek výrobce a tomu odpovídá i jejich provedení a kvalita. Už při vybalování vás zaujme pevné uzavíratelné pouzdro, ve kterém jsou ukryty. To slouží k jejich přenášení a zajišťuje výbornou ochranu před mechanickým poškozením, prachem i vlhkostí. Jak jsem již naznačil, jde o bezdrátová uzavřená sluchátka na uši se skládací konstrukcí. Skládací mechanismus novinky je však zcela přepracovaný oproti ostatním modelům. Konzole mušlí se jednoduše sklopí dovnitř a mušle se zatlačí směrem nahoru k hlavovému mostu, kde zůstanou přitisknuté k sobě. V takové poloze se sluchátka jednoduše vejdou do pouzdra. Konstrukce je velmi pevná a hlavový most je z ocelového pásu, takže se o skládací mechanismus nemusíte bát. Na materiálech a vyhotovení si výrobce dal opravdu záležet. Hlavový most je potažen kůží. Z jemné kůže je i čalounění mušlí, vyplněné paměťovou pěnou. Kablíky propojující mušle jsou kvalitní, opletené, takže je zde předpoklad pro dlouhou životnost. Sluchátka se svými 380g nepatří k nejlehčím modelům, hmotnost jim však dává punc kvality a konstrukce je dobře vyvážená. Osobně sluchátka moc nepoužívám, natož uzavřené, takže nejsem zvyklý na jejich nošení. Club ONE mne však velmi příjemně překvapily v tom, že se dobře nosí. Kombinace dobře nastaveného přítlaku a kvalitní konstrukce mušlí umožňuje i delší nošení, aniž by vás to obtěžovalo. Krom toho i bez problémů drží na hlavě a nemají tendenci sklouzávat ani při větších pohybech. Za to výrobci opravdu tleskám. Uvnitř mušlí lze vidět průhlednou tkaninu, za kterou najdete oranžově zbarvené vodiče. Na povrchu mušlí, který je z tvrzeného černého plastu, je jakoby vygravírované stříbrné orámování. Na boku obou mušlí je několik tlačítek. Na pravé straně je ovládání hlasitosti a pomocí stejných tlačítek přepnete na další nebo předchozí skladbu tak, že je podržíte o něco déle. Kromě toho je zde 3,5 mm vstup aux a port USB-C na nabíjení. Na levou stranu výrobce umístil tlačítko zapnutí, bluetooth a tlačítko Smart Ambient. To vám dává možnost slyšet okolní zvuk nebo konverzovat se zapnutými sluchátky. Pokud ho podržíte déle, aktivujete nebo deaktivujete ANC (potlačení šumu). Vstup aux najdete i na této mušli, abyste si mohli kabel připojit tam, kde vám lépe vyhovuje.

Sluchátka využívají 40 mm měniče s grafenovou membránou a s technologiemi True Adaptive Noise Cancellation (ANC) a Silent Now. Konstrukce měniče používá grafen, lehký a vysoce vodivý a tuhý materiál, k dosažení přesnějšího podání zvuku. Technologie potlačení šumu True Adaptive Noise Cancellation kontroluje okolní hluk 50 000krát za sekundu pomocí dvojice mikrofonů a přizpůsobuje se hladině hluku v okolí uživatele. Podle výrobce tato technologie rovněž kompenzuje ztráty zvuku způsobené pohybem brýlí, vlasů nebo hlavy. Funkce Silent Now umožňuje aktivovat režim True Adaptive ANC stisknutím tlačítka, aniž byste museli poslouchat hudbu, pokud hledáte klid. Sluchátka poskytnou na jedno nabití až 45 hodin přehrávání a jsou vybaveny vyměnitelnými náušníky. Série Club disponuje navíc asistentem Google, Amazon Alexou a novým personi-Fi. V aplikaci My JBL Headphones můžete upravit své preference poslechu pomocí předvoleb od známých DJ-ů nebo pomocí nastavitelného ekvalizéru. Aplikace zobrazuje i stav nabití baterie a umožňuje přepínání režimů potlačení šumu. K sluchátkům se však dodává i bohaté příslušenství. Kromě zmíněného pouzdra, ve kterém můžete přenášet složená sluchátka, zde najdete dva kabely a dva adaptéry. Můžete si vybrat standardní kabel s mikrofonem a ovládacím tlačítkem nebo kroucený dlouhý kabel bez mikrofonu a možnosti ovládání, který poslouží hlavně při připojení k HiFi aparatuře nebo televizoru. Na jedné straně má přípravu na šroubovací 6,3 mm adaptér, který je rovněž v balení. JBL dodává i nabíjecí kabel USB-A/USB-C a speciální adaptér do letadla s dvojicí jacků. Bohužel do pouzdra kabely nevezmete. Než se podíváme na kvalitu zvuku, musím se zmínit o ovládání. Výrobce se rozhodl signalizovat aktivaci jednotlivých režimů pomocí melodie. Než si na to zvyknete, je to trochu matoucí a nevíte přesně, co jste vlastně zapnuli nebo vypnuli. Lepší by byly hlasové oznámení jako u některých konkurenčních přístrojů. Funkci SilentNow lze zapnout tlačítkem ANC i samostatně u vypnutých sluchátek. Zapne se pouze potlačování šumu. Zvuky z okolí sice uslyšíte, ale jejich hlasitost se podstatně sníží, takže nejsou tak rušivé.

JBL Club One

Po zvukové stránce mají sluchátka vlastní charakter s trochu větším zaměřením na střední a nízké tóny, ale vcelku nabízejí vyvážený, jemný a detailní zvuk. Pomocí ekvalizéru máte možnost upravit reprodukci zvuku podle vlastních představ. Je jasné, že nejlepší výkon dosahují, když používáte všechny funkce, zejména aktivní potlačení šumu (ANC). Chcete-li hudbu v čisté formě, toho nejlépe dosáhnete prostřednictvím fyzického kabelu. Sluchátka Club One se rozhodně nemusí stydět v prémiovém segmentu. Poskytují hladké a silné basy s dostatkem nuancí a dobrým úderem. Vokály jsou reprodukovány měkce, ale se všemi detaily. Výšky jsou jasné, ale ne příliš ostré. Sluchátka si poradí se všemi žánry, mají široké zvukové pole s příjemným umístěním nástrojů a zpěvu. Jako doma se cítí při hlasité elektronické hudbě, ale stejně dobře přednesou i jazz nebo vážnou hudbu. ANC je při poslechu hudby velmi účinný, a proto sluchátka rozhodně nedoporučuji používat při jízdě na kole či koloběžce, kde se člověk musí věnovat okolní dopravě. Naopak výborně poslouží při cestování v hromadné dopravě. Kromě úplného potlačení šumu máte možnost povolit TalkThru nebo Ambient Aware. Pokud se například pohybujete v rušném městě, je moudré nebýt zcela uzavřen před okolním světem a zapnout funkci Ambient Aware. Pokud chcete s někým rychle mluvit, zapněte TalkThru, aby se hudba přesunula na pozadí. JBL Club ONE nabízejí kvalitní a odolnou konstrukci, kvalitní zvuk i velmi slušné potlačení šumu. S výdrží 25 hodin a bohatým příslušenstvím je to zajímavý kandidát na koupi.

Nepřehlédněte:
První recenze JBL Club ONE: Dokonalá sluchátka
PLUSY, MINUSY:
+ Výborný zvuk, bohaté příslušenství, kvalitní ANC, prémiové materiály
- Trochu matoucí signalizace režimů

JBL Club 950NC
V řadě JBL Club se nacházejí ještě dva nižší a cenově přijatelnější modely. Uprostřed nabídky je model JBL Club 950NC. Na něm se mi líbí, že za přijatelnější cenu nabízí stejně kvalitní konstrukci s poctivým kovovým hlavovým mostem a stejným skládacím mechanismem. Na první pohled je sluchátka těžké odlišit. Při podrobnějším pohledu si všimnete koženkového čalounění ze spodní strany hlavového mostu, vrchní strana je plastová. Ovládací prvky jsou stejné, jen na pravé mušli už najdete jen konektor USB-C a audiovstup aux je pouze na levé mušli. Adaptivní potlačení šumu se aktivuje stisknutím a podržením tlačítka Smart Ambient, zatímco krátké stisknutí ovládá funkci Ambient Aware nebo TalkThru, podle toho, kterou si přiřadíte v aplikaci. TalkThru snižuje hlasitost hudby, takže můžete konverzovat, zatímco funkce Ambient Aware umožňuje slyšet více okolního hluku, takže nejste tak izolováni od svého okolí. Obě funkce pracují dobře a technologie na potlačení šumu funguje téměř stejně dobře jako u vyššího modelu. Stejná je i možnost práce s aplikací a použití různých ekvalizačních křivek. Nejvíce se mi však osvědčilo základní nastavení, které poskytuje výborně vyvážený zvuk. Sluchátka rovněž podporují hlasové asistenty Google Assistant a Amazon Alexa. Ze strany parametrů jsou sluchátka v podstatě shodné s modelem Club ONE, používají 40 mm měniče, tentokrát však bez grafenových prvků. Zvukový projev je trochu agresivnější, ale čistý a vyrovnaný, s plnými basy, vyváženými středy a čistými výškami. Sluchátka nabízejí kvalitní konstrukci, výborný zvuk a použitelné potlačení šumu. Pokud oželíte prémiové materiály a bohatší příslušenství vlajkového modelu, jde o velmi zajímavou volbu.

JBL Club 950NC

PLUSY, MINUSY:
+ Výborný zvuk, kvalitní ANC, poměr cena/výkon, pouzdro v ceně
- Trochu matoucí signalizace režimů

JBL Club 700BT
Nejmenší a nejlevnější model ze série Club jsou sluchátka JBL Club 700BT. Oproti větším sourozencům je zde několik zásadních změn. Sluchátka nevyužívají technologii potlačení šumu ANC a jsou koncipovány jako polootevřené, takže mušle jsou menší a nasazují se na ucho, a ne kolem něj. Oceňuji, že zůstala zachována konstrukce hlavového mostu i se skládacím mechanismem stejně jako u modelu 950NC. Jelikož jsou mušle v tomto případě menší asi o třetinu, ve složeném stavu jsou sluchátka velmi skladná. Namísto pevného pouzdra však v příslušenství dostanete pouze sáček. Musíte se také spokojit pouze s audio kabelem a napájecím USB-C. Zachované zůstávají možnosti ovládání a použití ekvalizérů z aplikace, jakož i podpora Google Assistant a Amazon Alexa. Sluchátka používají 40 mm měniče a hudební projev je velmi podobný jako u 950NC. Vzhledem k polouzavřené konstrukci je zde trochu slabší podání basů. Jinak je však zvuk velmi kvalitní a vyvážený. S ohledem na odolnou konstrukci, výdrž až 50 hodin a kvalitní zvuk ocení tyto sluchátka hlavně mladí uživatelé. Nezanedbatelnou výhodou je i přijatelná cena.

Nepřehlédněte:
Krok do vyšší ligy
JBL Club 700BT
PLUSY, MINUSY:
+ Velmi dobrý zvuk, poměr cena/výkon, malé rozměry, výdrž
- Méně pohodlné nošení
comments powered by Disqus