První recenze JBL Club ONE: Dokonalá sluchátka

První recenze JBL Club ONE: Dokonalá sluchátka

Sluchátka JBL CLUB ONE z řady CLUB byla od představení na výstavě CES v Las Vegas velmi očekávaná. Slibují dokonalý zvuk, perfektní design, vysokou spolehlivost a velkou míru přizpůsobení. Víme, že papír snese všechno a proto jsme všechny informace brali trochu s rezervou. Ale nyní jsou před námi na stole a máme možnost je otestovat.
Balení
1/2kg krabice dává tušit, že to nebudou jen tak běžná sluchátka. Hned po otevření se objevý robustní pouzdro se sluchátky. V přiložené papírové krabičce se nachází velmi bohaté příslušenství. Balení obsahuje redukci na 6.3mm jack, adaptér do letadla, USB-C kabel pro nabíjení, jack kabel pro propojení např. s telefonem a ještě stejný typ kabelu s tím, že tento je robustnější, podstatně delší a točený jako kabel k telefonnímu sluchátku. Už z tohoto obsahu můžeme říci, že to nebudou určitě jen obyčejná sluchátka.

JBL Club One

Sluchátka se z pouzdra trochu hůře vyndávají, protože zip jde dost z tuha. Je to určitě dáno i tím, že ho téměř není vidět a je schovaný pod ochranným lemem. Samotné pouzdro budí dojem, jako by mělo být voděodolné. Možná i je, to nemíníme testovat, ale pouzdro určitě ochrání sluchátka před poškozením ať vodou, prachem, nebo nešetrnejším zacházením.

JBL Club One

Sluchátka JBL Club ONE
Nejcennějším kouskem celého balení jsou určitě sluchátka. Z počátku jsme trochu bojovali s tím, jak je poskládat do použitelné polohy? JBL Club One nemají klasický skládací 3-D Axis mechanismus jak jej známe z jiných modelů značky JBL. Tento mechanismus je zcela nový. Nakonec stačí obyčejné potažení za mušli směrem k sobě. Geniální!

Nepřehlédněte:
První horká novinka JBL na CES 2020 Sluchátka JBL Club

Výrobce mohl zvolit tento mechanismus i díky tomu, že použité materiály jsou velmi pevné a odolné. O čemž svědčí nastavovací hlavový pás se skládacím mechanismem, je z oceli. JBL Club One přece něco vydrží. I další díly sluchátek jsou na velmi vysoké úrovni. Hlavový pás je obalený příjemným koženým polstrováním a náušníky také. Na celých sluchátkách převládá zejména ocel a kůže. Plast je použit na minimu prvků a i ten je tvrzený. Kabely vedené k náušníkům jsou také dost tuhé a navíc obalené odolnou tkaninou pro co nejdelší životnost.

Velmi bohatá konektivita a ovládání
Značka JBL prezentuje tato sluchátka jako vyrobené/navržené DJ-i pro velmi široké možnosti použití. Od použití doma u počítače, přes běžné nošení na ulici, využití s ​​mixážním pultem, až po cestování. Od toho se odvíjí každý detail, který je obsažen ve sluchátkách JBL Club One. Za nás je největší vychytávkou možnost připojení audiokabelu do libovolného náušníku. Můžete si zvolit, zda audio kabel bude veden po pravé nebo levé straně. Možná se vám to zdá jako detail, ale velmi to oceníte při práci za počítačem. Např. takové notebooky nebo uspořádání výbavy doma. Někdo má počítač po pravé straně a někdo vlevo. Totéž platí pro umístění jack konektoru na noteboocích. A není nic otravnějšího, než když kabel vede křížem.

JBL Club One

Další konektivitou je možnost připojit zařízení přes Bluetooth. Bluetooth je ve verzi 5.0, která nabídne velmi daleký dosah (v případě že i zdrojové zařízení disponuje Bluetooth ve verzi 5.0) a sníženou energetickou náročnost.

Integrovanou baterii budete nabíjet pomocí výše zmíněného USB-C kabelu, který by měl být už dnes standardem u všech zařízení nabíjených pomocí USB. Netřeba použít originální kabel, ale jakýkoliv s koncovkou USB-C.

Nepřehlédněte:
Sluchátka bez kabelů
Na stejném náušníku (pravý) jako je USB-C, se nacházejí ještě základní ovládací tlačítka, která jsou multifunkční. Ovládací tlačítka pro hlasitost slouží i na přeskakování skladeb dopředu a dozadu. Pro ovládání hlasitosti je stačí krátce stisknout. Pro přeskakování skladeb podržet 2 sekundy. Mezi těmito tlačítky se nachází další multifunkční tlačítko pro pozastavení a spuštění přehrávání. V režimu telefonování slouží k přijmutí resp. ukončení hovoru a 2 sekundovým přidržením hovor odmítnete. Pokud se tlačítko stiskne 2x, aktivuje se hlasový asistent jako Siri, Bixby, nebo jiný.

JBL Club One

Levý náušník obsahuje další tlačítka, která slouží pro dodatečné režimy, zvláště když jsou sluchátka připojeny přes Bluetooth. První tlačítko slouží k zapínání a vypínání sluchátek. To se ale vůbec nemusí používat, pokud sluchátka používáme v režimu kabelového připojení. Tlačítko s ikonou Bluetooth slouží k párování se zařízeními. Poslední tlačítko je nejzajímavější, protože se v něm schovává největší síla sluchátek. Aktivuje se jím ANC (Active Noise Cancelling = Aktivní potlačení okolního hluku), ale také režimy jako TalkThru či Ambient Aware. K těmto se dostaneme o něco níže. Poslední velké tlačítko je umístěno z vnější strany levé mušle. Tím se aktivuje zabudovaný Google Assistant nebo Alexa.

JBL Club One

Přepracovaný ANC + Ambient Aware/TalkThru
Další inovativní a velmi přepracovanou novinkou je ANC. Ano, ANC je dnes již standardem i u levnějších sluchátek. Co bylo kdysi doménou prémiových sluchátek, dnes najdete i ve sluchátkách do 100,- €. Např. JBL Tune 600BTNC. ANC integrované do sluchátek JBL Club One jde mílovými kroky ještě dále. Firma JBL nazvala tuto technologii jako True Adaptive Noise Cancellation. Z dodaných specifikaci se dozvídáme, že sluchátka monitorují zvuky z okolního prostředí až 50.000x za sekundu a protifází odfiltrují tento zvuk pro vaše maximální pohodlí. Už jen to číslo je nepředstavitelné. Navíc tato vlastnost funguje nezávisle. Můžete si ji aktivovat i při kabelovém připojení.

Adaptivní potlačení okolního hluku jde kromě výše uvedeného ještě o něco dál. Pokud jste již měli nějaké bezdrátové sluchátka určitě znáte jednu nepříjemnou vlastnost. Někdy se přenášejí do sluchátek nežádoucí zvuky, jako pohyb vlasů, dotek brýlí o konstrukci sluchátek, nebo někdy i obyčejný dopad na chodidla při běhu. Sluchátka JBL Club One s pokročilým ANC vám odfiltrují i ​​tyto nežádoucí zvuky. To můžeme potvrdit i z vlastní zkušenosti. Při testování jsme se na to zaměřili.

Nepřehlédněte:
Recenze JBL Pulse 3 - hraje všemi barvami
Ambient Aware/TalkThru jsou vlastnosti, které zpříjemňují používání sluchátek. Obě funkce vám zesílí zvuk z okolí, ale každý na to jde trochu jinak. Ambient Aware vám propustí a zesílí zvuk z okolí při zachování hlasitosti přehrávané hudby. To je dobré například při poslechu venku, abyste slyšeli přijíždějící dopravní prostředek nebo zvonícího cyklistu. TalkThru vám při zesílení zvuku z okolí ztlumí na minimum přehrávanou hudbu. To je dobré, pokud chcete s někým prohodit pár slov, aniž by jste sluchátka museli sundat z hlavy.

JBL Club One

Baterie
V JBL Club One sluchátkách je integrovaná 730mAh baterie. Možná si řeknete, že to není mnoho, ale v kombinaci s Bluetooth ve verzi 5.0 je to více než dostačující. Právě nová verze Bluetooth rozhraní je šetrnější k baterii než Bluetooth ve verzi 4.2. Sluchátka vám poskytnou až 45 hodin přehrávání se zapnutým Bluetooth. Pokud si zapnete funkci ANC, tak výdrž sluchátek klesá téměř na polovinu (23 hodin), ale stále máte celý den na poslech bez nabíjení. Právě přepracovaná a inovovaná technologie ANC je asi největším žroutem baterie, protože i bez aktivace Bluetooth, jen v kabelovém připojení s aktivním ANC se dostanete na 25 hodin provozu. Naštěstí i zcela vybité sluchátka můžete používat v kabelovém propojení. Sluchátka do plna nabijete pouze za 2 hodiny.

Pohodlí nošení a zvuk
Po nasazení sluchátek už asi nebude chtít jiné. Polstrování s nastavením úhlu je naprosto ideální. Polstrování není ani pevné, ale ani příliš měkké. Takové "al dente". Totéž se týká i toho, jaký přítlak na uši vyvíjí hlavový most. Je to akorát. Vůbec netlačí, ale na druhé straně ani nepadají. Budete mít pocit, jakoby byly vyrobeny přímo vám na míru. Sluchátka můžete mít na hlavě i 10 hodin a nikde vás nebude nic tlačit.

JBL Club One

Náušníky na mušlích jsou akorát tak velké, že se vám do nich schová celé ucho. I proto necítíte žádný tlak na uši. A když si do nich pustíte oblíbenou hudbu, máte pocit, jakoby si vaše uši lehli do peřin zvuku. Zvuk vám příjemně obklopí celé tělo. A když si do toho ještě zapnete funkci ANC, tak se pocit znásobí.

Těžko se nám popisuje takto dokonalý zvuk. Vůbec mu není co vytknout. Vše je na správném místě kde má být. Při živém vystoupení orchestru na skladbu Carmina Burana máme pocit, že stojíme na samotném místě dirigenta a v druhé polovině skladby, kde to začíná nabírat ty správné grády, nám naskakuje husí kůže po celém těle.

Aby toho nebylo málo, pouštíme si další video, které má emulovat 10bit Dolby Atmos. Ano víme, Youtube nepodporuje Real Dolby, ale je to dostatečně dobré na rychlé otestování. Zde dokážeme přesně i se zavřenýma očima identifikovat, odkud má zvuk znít. A basy? Znáte ten pocit na koncertě, když vám basy z reproduktorů procházejí celým tělem? S JBL Club One zažijete podobný pocit. A to vše bez upraveného ekvalizéru, vše je ve výchozím nastavení. Pokud vám to nevyhovuje, není nic jednoduššího. Stačí sáhnout po aplikaci My JBL Headphones.

Aplikace My JBL Headphones
Do vašeho mobilního telefonu (iOS, Android) si stáhněte aplikaci a vyberte si z přednastavených profilů, nebo si vytvořte profil podle vlastních preferencí. Své ekvalizační křivky poskytli i světoznámí DJ-i jako: Armin van Buuren, Sunner James, Nicky Romero, Tigerlily či Ryan Marciano. Sluchátka si můžeš nyní nastavit tak, jako tito DJ-ové. Snad do budoucna vydá JBL aktualizace a přibudou ještě další profily.

JBL Club One

Pomocí aplikace můžete ovládat i výše uvedené vlastnosti jako ANC, Ambient Aware a TalkThru, a v nastavení si předvolit zabudovaného hlasového asistenta (Google Assistant nebo Amazon Alexa). Případně si zapnout funkci automatického vypínání sluchátek, když se nic nepřehrává.

JBL Club One

Jen samá pozitiva? Nemají sluchátka JBL Club One nějaké mínus?
Sluchátka jsme v době COVID-19 a nuceného homeworkingu proklepli pořádně z každé strany. Když je vás v domácnosti více těch, co pracují nyní z domova, velmi oceníte sluchátka, která dokonale filtrují okolní hluk a pohodlně se nosí. To splňují na jedničku s hvězdičkou. Dokonce při konferenčních hovorech či poradách doporučujeme používat sluchátka. Kromě toho že nikoho v okolí nerušíte, tak zabudované duální mikrofony také monitorují a odfiltrují okolní hluk. Takže vás druhá strana slyší ještě lépe, jako byste telefonovali přímo z telefonu.

Velmi oceňujeme univerzálnost sluchátek. Jsou vhodné pro jakoukoliv situaci. Potřebujete sluchátka připojit k počítači? Žádný problém. Sáhněte po krouceném, dostatečně dlouhém kabelu. Po natažení má až 5m a připojíte si jej na levou nebo pravou stranu. Na cesty k vašemu telefonu si vezměte druhý audio kabel, kdyby se vám sluchátka vybila. A i když si zapomenete nabíjecí kabel, na nabití sluchátek použijete dnes už univerzální USB-C rozhraní.

Pro dlouhou životnost sluchátek JBL Club ONE mluví, kromě vysoké kvality také zpracování to, že si můžete přikoupit audio kabel podle svých potřeb. V každém lepším audio obchodě si můžete dokoupit kabel o délce, kterou potřebujete. Sluchátka nemají speciální proprietární konektor. Neříkáme, že časem se vám nerozpadne polstrování náušníků. To je vyměnitelné bez nutnosti zasílání sluchátek do servisu. Náušníky drží na těle jen extra silným magnetem. Žádný bajonetový či jiný komplikovaný systém. Jen za ně trochu silněji zatáhnete. Otázka pár vteřin.


Třešničkou na dortu je už jen vysoce odolné cestovní pouzdro. To jediné nás mrzí, že jsme nemohli otestovat sluchátka JBL Club One i při našich četných cestách letadlem. Snad někdy v budoucnu, ale věříme, že to zvládnou také na výbornou.

Jediné negativum lze vidět ve vyšší nastavené ceně, ale když si zhodnotíme, co všechno poskytují a v jaké kvalitě, tak se nám ani cena vysoká. Možná bychom našli ještě funkce, které bychom přivítali, ale to už je vymýšlení, abychom na sílu našli nějaký nedostatek. Například si umíme představit integrované solární nabíjení, jako o sluchátek, které JBL představí koncem roku.

JBL Club One

Závěr
Pokud máte možnost, běžte do těchto sluchátek okamžitě a neváhejte ani chvíli. My asi konečně, po 14 letech, vyhodíme naše AKG K141 Studio. Pro nás jsou nejdůležitějšími parametry dlouhodobé nošení bez omezování, dostatečně dlouhý kabel, výměna dílů, které se dlouhým používáním opotřebují a příjemná kvalita zvuku. To sluchátka JBL Club ONE splňují na jedničku. K tomu ještě vyhodíme asi i naše cestovatelské AKG N60NC, neboť tato sluchátka opravdu zastoupí obojí s přehledem. Určitě se vyšší investice vyplatí a JBL Club ONE budou sloužit dlouhá léta.
comments powered by Disqus