JBL Cinema® SB 250

JBL Cinema® SB 250

Přesně před rokem jsme přinesli poměrně vyčerpávající článek popisující okteto zařízení vylepšující zvuk plochých televizorů. Tehdy jsme vám představili i topsoundbar z nabídky amerického výrobce JBL, model Cinema® SB 400. Na jaře přišel na řadu i menší model JBL Cinema® SB 350 a teď v rámci trendu populárního downsizingu vás neminie další, ještě menší soundbar JBL s označením Cinema® SB 250.
Vzhledem k tomu, že všechny tři soundbary mají prakticky totožný design, čeká nás při popisu vzhledu jistě déjà vu. I centrální zvukový panel soundbar systému Cinema® SB 250 má štíhlé tělo modelky trpící anorexií, ale na rozdíl od ní je alespoň na koncích zaoblené. Zadní část je z lesklého černého plastu, přední tvoří černá kovová perforovaná mřížka. Stříbrný lem okolo mřížky působí velmi elegantně. Šířka soundbau 831 mm a koresponduje tak přibližně se šířkou televizních přijímačů s uhlopříčkou 37 až 40 palců (94 až 100 cm). Panel může být zavěšený na stěně nebo postavený na priložených nožičkách. Další dva rozměry jsou anorektické: hloubka 78 mm a výška 65 mm.

JBL SB250

Ovládací prvky soundbaru jsou umístěné ve středu horního panelu, ale majitel soundbaru bude určitě ovládat  Cinema® SB 250 přiloženým miniaturním ovladačem. Zvládne prakticky všechny funkce včetně nastavení porce basů servírovaných subwooferem. Zapnutí, vypnutí a ovládání hlasitosti celého systému můžete naučit dálkový ovladač od vašeho televizního přijímače. 

Vzhledem k tomu, že soundbar nemá OSD na obrazovce, změnu ovládané funkce může doprovázet zvukový signál měnící se podle toho, zda funkci aktivujete nebo deaktivujete. V případě krokového nastavení intenzity basů se orientujete podle proměnlvé výšky tónu. Komu by se tato zvuková zpětná vazba zdála otravná, snadno ji může deaktivovat tlačítkem na dálkovém ovladači.

Nepřehlédněte:
Výstava Audio, Video a Domácí kino 2015
JBL SB250

K televizoru bude zvukový panel připojený ve většině případů optickým kabelem, jinak lze vstoupit do systému ještě přes analogový vstup s průměrem 3,5 mm. Oba kabely  jsou přiložené. USB vstup slouží jen k upgradu firmwaru. Výborným bonusem je Bluetooth®. Jeho prostřednictvím můžete plnohodnotně prenášet zvuk z mobilu či tabletu přímo do soundbaru. Přepínání mezi zvukem z telky a mobilním zařízením opakovaným stisknutím jednoho tlačítka umožňuje funkce JBL SoundShift™. Stejnou službu vám však udělá i střídavé přepínání vstupů, jen musíte přeložit prst z jednoho tlačítka na druhé. Z jiných technických vychytávek je tu zabudovaný dekodér  Dolby® Digital a technologie Harman Volume, vyrovnávající hlasitost např. při reprodukci hlasitých a otravných reklam. Nevýhodou je to, že se poměrně úspěšně brání i v případě, že chcete hlasitost upravit ručně pomocí tlačítek Volume. U vyšších modelů si velkou pochvalu zasloužil prostorový mód Harman Display Surround. U tohoto modelu od JBL překvapivě nepodával tak úžasné výkony. Radši jsem proto upřednostňoval klasický stereofonní mód. Ten se mi zdál velmi kompaktní a možná lepší než u SB 350, kterému jsem vytýkal mírně plastový nádech na středech. Zmenšená šířka panelu dovolila použít jen dva moduly, každý osazený jedním výškovým a jedním širokopásmovým reproduktorem. To zřejmě pomáhá př kompaktnosti stereofonní reprodukce, ale je limitujícím faktorem při podání virtuálního prostorového módu. Ozvučnice panelu je otevřená – nenápadné oválné basreflexové otvory ústí do zadní stěny. I kvůli nim je nutné na panelu navolit přepínačem typ umístění (na steně/na nábytku).

Neoddělitelnou součástíu soundbar systému je aktivní basový reproduktor – subwoofer. Je bezdrátový, čímž odpadají problémy s káblováním. Aktivní subwoofer je navlas stejný  jako u vyššího modelu SB 350. V relativně malé a uzavřené ozvučnici je basový reproduktor s průměrem 165 mm vmontovaný do spodní podstavy.

JBL SB250

Subwoofer produkuje velmi příjemný, měkký a přitom dostatečně přesný bas, který je ozdobou tohoto systému. Výkon je taktéž dostatečný a nebude vás při poslechu v bežných místnostech vůbec limitovat. Obsluha subwooferu je nenáročná. Kromě tlačítka párování s centrem má už jen přepínač fáze. Žádné ladění dělící frekvence není nutné, o to se velmi úspěšně postaral samotný výrobce. 

Při hodnocení zvuku celého systému musím označit zvuk jako dobrý, ale ne mimořádný. Má velmi rozumnou cenu 9 990 Kč, která je za daný zvuk a vyhotovení férová. JBL Cinema® SB 250 rozhodně posune zvuk plochého zobrazovače na úplně jinou úroveň. Otázkou je, či nenašetřit několik kaček navíc a neinvestovat do vyššího modelu SB 350.

Nepřehlédněte:
JBL Studio 230 a 290
Hodnocení
+ dobrý stereofonní režim
+ design a kvalita zpracování
+ bezdrátové přehrávání přes Bluetooth®
- chybí HDMI a On Screen Display
comments powered by Disqus