JBL Arena 180

JBL Arena 180

Nové podlahovky z nejdostupnější řady v katalogu známe americké značky mělí priemiéru začátkem roku na veltrhu CES v Las Vegas a vyrábějí se ve dvou provedeních – černém nebo bílém. Povrchovou úpravu tvoří vinylová fólie, která na bočnicích ustupuje strukturované imitaci lakovaného dřeva.
Odnímatelný ochranný rámeček, jejž aretují plastové kolíky, je u obou verzí potažený černou průzvučnou tkaninou: jeho plastová mřížka v okolí tweeteru ustupuje, aby vyšším kmitočtům kladla minimální akustickou překážku, což se často nevidí. Ozvučnice se zaoblenými bočními hranami mají stěny z MDF desek o tloušťce 15 mm a kromě zatlumení syntetickým rounem se s rizikem vzniku vnitřního stojatého vlnění vyrovnávají lichoběžníkovým půdorysem i zešikmenými horními stěnami, jež narušují pravoúhlé uspořádání. Osazení soustav využívá firemní reproduktory. Vyzařování tweeterů s impregnovanou textilní kalotou o průměru 25 mm optimalizují biradiální zvukovody HDI (High Definition Imaging), vyvinuté původně pro profesionální studiové monitory M2 Master Reference, jejichž povrch je s ohledem na žádoucí akustické vlastnosti pogumovaný. Dva středobasové měniče (178mm) mají kónickou membránu z lehké polycelulózy, kterou zpevňují zesílení ve tvaru soustředných mezikruží spolu se středovou prachovou kopulkou. Membránu s košem spojuje pryžová vlnka, magnetické obvody měničů jsou feritové. Elektrická výhybka ve složitějším zapojení 3. řádu (se strmostí −18 dB/oktávu) pracuje s dělicím kmitočtem 2100 Hz (v návodu chybí technické parametry, které jsou atypicky vytištěné pouze na vnější straně krabice). Pár pozlacených šroubovacích terminálů, jež zvládnou kabely zakončené holými vodiči i banánky, najdeme v dolní části zadní stěny pod velkým bassreflexovým otvorem. Osmiohmové soustavy mají standardní charakteristickou citlivost.

NETOPÝŘÍ UCHO
Sloupky JBL Arena 180 produkují čistý a kmitočtově vyvážený zvuk. Basy se nabízejí v bohatém objemu, o jemnější detaily není ve středním pásmu nouze, výšky mají jasnější charakter, ale nijak nevyčnívají. Prostor nahrávek je zobrazený velmi dobře.

JBL Arena 180 EISA

HODNOCENÍ
+ široká směrovost; kultivovaný vzhled
- nižší charakteristická citlivost
comments powered by Disqus