Hudební demokrat

Hudební demokrat

Když jsem se před více jak deseti lety střetl s audiosystémem Harman/Kardon SoundStick, velmi mě oslovil jeho nevšední design. Nebyl jsem asi sám, protože se stal držitelem ceny International Design Excellence Awards (IDEA). Ikonický design subwooferu z tohoto systému použil Harman/Kardon opakovaně u hudebního systému Aura a nejnověji i u Aura Studio. Na rozdíl od SoundSticku je celý hudební systém integrovaný v jednom těle, vyzařující celé frekvenční spektrum.
I když jsou si Aura a Aura Studio podobné, stejně se mezi nimi najde i pár rozdílů. Liší se mírně designem, barevným vyhotovením i výbavou. Nová Aura Studio je jakousi ekonomickou verzí předešlé Aury. Tento fakt je však zohledněný i v ceně. Co má však lacinější Aura Studio (299 €) oproti předešlé Auře navíc, je zabudovaný mikrofon. Díky němu můžete přes Auru Studio uskutečňovat hovory přicházející na mobil připojený prostřednictvím Bluetooth®. Reprodukce se automaticky přeruší a stejně automaticky se po skončení hovoru i obnoví. Hovor je signalizovaný akustickým signálem a blikající ikonkou sluchátka.

I u Aury Studio dominuje zaoblený prosklený válcovitý tubus z organického skla. Slouží jako ozvučnice basového měniče. Jeho průměr je 112 mm a vyzařuje do spodní podstavy systému. Ve středu tubusu ústí basreflexový nátrubek podobný flintě v Rumcajsové pohádce. Stříbřitá membránka pod ním plní kromě vizuálního efektu i úlohu pasivního rezonátora na snížení spodní hranice frekvenčního rozsahu. Podle výrobce dosahuje hodnotu 50 Hz, pravda, bez stanovení tolerance. Ani kruhové podsvícení okolo membránky není výlučně designovou záležitostí. Blikáím doprovází například změnu hlasitosti. V každém případě však svítící prstenec koresponduje s názvem produktu. Efektní je hlavně v době nočního poslechu.

Harman/Kardon Aura

V plastovém lemu oddělujícím prosklenou část od spodní potažené průzvučnou tkaninou je čtveřice dotykových ovládacích prvků: zapnutí/vypnutí, párování Bluetooth a regulace hlasitosti. Zatímco první dvě jsou světelné, druhé jsou téměr neviditelné. Znamínka regulace hlasitosti + a – plasticky vystupují z lemu nad logem Harman/Kardon. Ve spodní části Aury Studio je po obvodě symetricky rozmístěna šestice reproduktorů s průměrem až 40 mm. Nejsou vystavené na odiv jako u SoundSticků, ale skrývají se za průzvučnou tkaninou. Jejich úlohou je pokrýt reprodukci středních a vysokých frekvencí a vyzářit ji do prostoru okolo. U Aura Studio tak odpadá boj o nejlepší posluchové místo mezi reproduktory. Zvuk je demokraticky rozdělovaný všem posluchačům v okruhu 360 stupňů jako zvuková aura. Dovedu si to živě představit jako zdroj zábavy pro pohádkových dvanáct měsíčků. Jen co s tím ohýnkem uprostřed? Poslední řádky však netřeba brát ironicky. Úlohou Aury Studio je totiž vytvořit stejně přijemnou zvukouvou kulisu v celém prostoru. A na to nestačí jen kruhové vyzařování. Potřeba je i dostetečně kvalitní reprodukce. Harman/Kardon produkuje příjemný zvuk s nečakaně mohutným basovým fundamentem, slušnými středy, ale s menší porcí výšek u tichého poslechu. Se zvyšováním hlasitosti se frekvenční charakteristika postupně vyrovnává. U středních a vyšších hlasitostí hraje už tento systémek opravdu zajímavě, ale úroveň bratrského Harman/Kardon SoundStick pochopitelně nedosahuje. Navíc vzhledem k úplně jiné konstrukci to není ani reálné. SoundStick navíc položil laťku řádně vysoko. Není hanba být pod ní. Zvukový výkon Aura Studio je dostačující na ozvučení běžných prostorů. Výrobce udává výkon 2 x 15 W pro středo-výškové tweetery a 30 W pro woofr. Napájení v podobě externího adaptéru hlásí příkon 57 W, což ani při použití spínaného zdroje jaksi nesedí. Příkon systému v režimu standby módu je zanedbatelných 0,5 W, zdá se, že Brusel může být tentokrát spokojený. Stejně spokojení mohou být i majitelé Studio Aura. Není totiž jen zajímavou designovou kreací, ale i dobře hrajícím bezdrátovým audiosystémem. Spolu s jemným podsvícením pomůže vytvořit příjemnou atmosféru. Tak příjemný relax! 
comments powered by Disqus