Herní sluchátka JBL Quantum 300

Herní sluchátka JBL Quantum 300

Firma JBL se vrhla po hlavě do hráčského segemntu a uvedla celou novou sérii s názvem QUANTUM. První pokusy již byly před 10 lety, kdy divize AKG měla herní sluchátka AKG GHS1 a velmi dobře si pamatujeme, že měli neskutečný úspěch. Jak to bude nyní s Quantum produkty?

Na seznámení se sluchátky jsme si vybrali takový zlatý střed, který bychom si sami pořídili. Model JBL Quantum 300 jsme si nevybrali náhodou. Sluchátka jsou cenově dostupná a je to nejlevnější model, který podporuje personalizaci se software JBL Quantum Engine. Pojďme se na ně společně podívat.

JBL Quantum 300

Balení

Když jsme dostali sluchátka JBL Quantum 300 do rukou, nejprve jsme si mysleli že se výrobce sekl a poslal prázdnou krabici jako atrapu na vystavení. Tak lehoučké balení to je. Po otevření krabice se uvnitř opravdu nacházely sluchátka. Samotné sluchátka váží jen neuvěřitelných 245g. Kromě sluchátek se v balení nachází ještě USB Audio Adaptér, pěnový nástavec na mikrofon (už je nasazen) a povinný manuál a záruční list. Nic víc nehledejte.

JBL Quantum 300

Provedení sluchátek JBL Quantum 300
Jak jsme již zmínili, sluchátka jsou velmi lehká. Jako hlavní materiál je zvolen plast. Přesto nepůsobí vůbec levným dojmem. Zvolený materiál i hmotnost není zvolena náhodně. Hráči prosedí i několik hodin před obrazovkou počítače či televize a nebylo by dvakrát příjemně, kdyby byly sluchátka těžká. Právě naopak.

Nepřehlédněte:
Vebíráme sluchátka pro distanční výuku
JBL Quantum 300

Náušníky a část hlavového pásu (tam kde se dotýká hlavy) jsou vybaveny paměťovou pěnou. Výplň je dostatečně vysoká a klade minimální odpor. To je důležité zejména pro dlouhodobé pohodlí, aby sluchátka po čase vůbec netlačila.

Levá část sluchátek JBL Quantum 300 je vybavena ovladačem hlasitosti, sklápěcím mikrofonem a napevno přidělaným kabelem v látkovém provedení. Ten je ukončen klasickým jack konektorem.

Sluchátka nejsou vybaveny žádným skládacím mechanismem pro transport. Nejsou určeny na ven ani na cestování, ale na doma. Takže u sluchátek neočekávejte žádný skládací mechanismus ani pouzdro.

JBL Quantum 300

První zapojení sluchátek
Když se podíváte do manuálu, doporučuje se připojit sluchátka k počítači přes USB adaptér. Ne že by nefungovaly přes jack konektor, ale prostřednictvím USB připojení získáte něco navíc. Pro základní funkcionalitu s operačním systémem nejsou zapotřebí žádné dodatečné ovladače. Systém zařízení rozpozná automaticky a nainstaluje potřebné ovladače bez zásahu uživatele. Testovali jsme s OS Windows 10 (verze 1909) a MacOS Catalina (verze 10.15.5). Automaticky je máte k dispozici jako přehrávací zvukové zařízení, tak i nahrávací v podobě mikrofonu.

Nepřehlédněte:
Jak si správně vybrat herní sluchátka?
Pro dodatečnou funkcionalitu doporučujeme si stáhnout ze stránek výrobce i software JBL Quantum Engine. V době psaní článku je k dispozici pouze pro operační systém Windows. Pokud si zvládnete nainstalovat hru, zvládnete i tento sotware.

JBL Quantum 300

JBL Quantum Engine
Software od JBL se přizpůsobuje tomu, jaký model sluchátek máte připojeny. Zobrazí se vám toho víc v nabídce, pokud připojíte TOP model JBL Quantum ONE, jako když připojíte nejzákladnější model JBL Quantum 300 (modely 100 a 200 nejsou podporovány).

Co určitě očekáváte od takového softwaru je ekvalizér. Samozřejmě, máte pravdu. Nabízí vám možnost upravit zvuk sluchátek na základě sedmi přednastavených profilů, ale nic vám nebrání si frekvenční křivku přizpůsobit vašim preferencím. Rovněž zde najdete i nastavení mikrofonu, aktualizaci samotného software a podporu (FAQ a link na manuál). Nejzajímavější část je schovaná pod názvem SPATIAL SOUND (prostorový zvuk).

JBL Quantum 300

Nejlepší je, pokud hra nebo film na Netflixu či HBO poskytuje prostorový zvuk. Potom nepotřebujete tuto funkci zapínat. Sluchátka dokáží bez problémů zpracovávat a přehrávat 7.1 zvuk. V případě že je hra pouze ve stereu, tak technologie vyvinutá v JBL vám umožní přenést ji do plnohodnotného prostorového zvuku. Najednou tak slyšíte nepřátele, jak se k vám blíží zezadu vpravo, či vrtulníky z hora. Můžete okamžitě identifikovat odkud přesně zvuk vychází.

Nepřehlédněte:
6 vánočních tipů od JBL
Vyšší modely mají navíc možnosti volby podsvícení s nastavením barvy či technologii QuantumSphere 360 v nejvyšším modelu: Quantum ONE. Tato technologie může být užitečná. Představte si, někoho slyšíte jak přichází zleva. Otočíte hlavu, ale stále ho slyšíte z levé strany. Nic se nezměnilo. S novými sluchátky Quantum ONE uslyšíte zvuk před sebou, jakmile se otočíte ke zdroji zvuku. Sluchátka monitorují i pohyb hlavy. To může být zajímavé, když hrajete na extra širokoúhlém monitoru, nebo třech monitorech. Dva nejvyšší modely (ONE a 800) obsahují ANC. Úroveň potlačení okolního hluku si také můžete nastavit.

JBL Quantum 300

Sluchátka prakticky
Sluchátka jsme používali přibližně tři týdny jako hlavní sluchátka na všechny činnosti u počítače. Ať už se jednalo o celodenní poslech hudby při práci, video konference a občas jsme drtili i nepřátele v Borderlands 3.

Kdyby nás neomezoval kabel v pohybu, když bylo třeba zajít na toaletu nebo do chladničky, ani bychom je z hlavy nesundali. Přítomnost sluchátek na hlavě nijak neomezuje. Zvuk byl velmi příjemný až měkký, když jsme zapnuli funkci prostorového zvuku.

JBL Quantum 300

Velmi musíme ocenit praktický mikrofon. Při video konferencích nebylo třeba nic nastavovat a snímaný zvuk byl velmi čistý. Hodně se nám líbila praktická vychytávka. Když je mikrofon v běžné poloze, tak je aktivní pro používání tak, jak jste zvyklý i z ostatních headsetů. Mikrofon můžete zaklapnout směrem nahoru k hlavovému pásu, aby vám nepřekážel, což je dost praktické. Kromě toho, že mikrofon takto odstraníte, automaticky se přepne do polohy MUTE. Následně vás nikdo neslyší. Velmi návykové.

Druhou velmi návykovou vychytávkou je regulátor hlasitosti na levém náušníku. Na počítači si nastavíte zvuk na maximum a dále si už rukou regulujete na požadovanou úroveň. Potřebujete zcela ztlumit? Nemusíte nikde klikat myší nebo na klávesnici hledat knoflík MUTE (pokud jím disponuje), jen pootočíte kolečkem hlasitosti.

JBL Quantum 300

Závěr
Sluchátka JBL Quantum 300 jsou vstupenkou do herního světa s pokročilými funkcemi a v době rozšířeného homeworkingu se jedná o přímo ideální sluchátka na doma. Na ven vůbec nejsou určeny. Sluchátka nedisponují žádným bezdrátovým rozhraním pro připojení k telefonu (leda že váš telefon má ještě obstarožní jack port). Rovněž byste po venku nechtěli chodit s mikrofonem. Ten je přidělán na pevno a nedá se odebrat. Za 69,- € zcela ideální volba. Sami jsme překvapeni, že výrobce nastavil takto nízkou cenu.

Pokud byste chtěli bezdrátovou bluetooth konektivitu nebo 2.4GHz konektivitu, je třeba sáhnout po vyšších modelech. Za nás by to asi byl model 800, který má ANC i BT 5.0.

JBL Quantum 300

Hodnocení
+ Velmi lehká a pohodlná sluchátka
+ Funkce mikrofonu
+ Nezávislé ovládání hlasitosti
+ Emulace prostorového zvuku
+ Doplňkový software
+ Cena
- Software nedostupný pro Mac OS
- Pevný kabel bez možnosti výměny
- USB bez redukce na USB-C pro připojení k novějším modelům Macbook
comments powered by Disqus