Headsety a reproduktory JBL Quantum pro hráče

Headsety a reproduktory JBL Quantum pro hráče

Recenze trojice stylových headsetů a herních reproduktorů jsme spojili do společného článku, protože patří do nové produktové rodiny JBL Quantum, která je směřovaná na hráče. Z bohaté nabídky headsetů si vybere každý. Produktová rodina začíná cenově dostupným modelem Quantum 100 za 1090,- Kč a na opačném konci je headset Quantum ONE za 6990,- Kč, který disponuje proprietární technologií JBL QuantumSPHERE 360, poskytující nejvěrohodnější prostorový zvuk. Do recenze jsme vybrali tři modely ze středu cenové škály. Modely Quantum 300 a 400 se připojují k počítačům a herním konzolím přes USB. Model Quantum 600 se připojuje bezdrátově s využitím proprietárního radiového spojení mezi sluchátky a modulem USB vysílače. Všechny modely jsou kompatibilní s Windows, Mac OS a herními konzolemi Xbox, PlayStation, Nintendo Switch i s mobilními platformami. Všechny sluchátka umožňují i pomocí kabelu s 3.5 mm konektorem jack.
Headsety ze série JBL Quantum připojené přes USB nebo bezdrátově si můžete zvukově přizpůsobit přes uživatelsky přívětivý softwarový balík JBL QuantumENGINE. Aplikace je k dispozici pro Windows a umožňuje nastavit průběh křivky ekvalizéru a také vybrat si některou ze šesti předvoleb, případně si můžete vytvořit vlastní profil. Sluchátka a reproduktory mají samozřejmě univerzální využití. Hlavně headsety s mikrofonem se v současné situaci výborně hodí i při distanční výuce formou videopřenosů a video hovorů, hlavně jak je v dětském pokoji nebo internátním pokoji současně více žáků či studentů. Značka JBL patřící do skupiny Harman je v oblasti reprodukce zvuku pojem, takže zájemci o kvalitní herní sluchátka a reproduktory určitě uvítají vstup této značky do herního segmentu.

Headset JBL Quantum 300
Sluchátka jsou konstrukčně řešená jako over-ear, tedy mušle zakrývající celé ucho. Mají lehký a přitom pevný hlavový most s čalouněním v části oblouku, který se může dotýkat temene hlavy. Mušle jsou j mostu upevněné přes flexibilní klouby. Jsou bohatě čalouněné paměťovou pěnou s koženkovým potahem, takže vás relativně dobře odizolují od hluku okolí. Velmi praktický je vyklápěcí mikrofon. K pohodlnému používání přispívá i taková drobnost, jako je výrazné označení L a R vnitřní strany mušlí. Pravou mušli, samozřejmě, lehko identifikujete i podle pevného vývodu kabelu a textilním opletením a kolečkem na ovládání hlasitosti v dolní části.

JBL Quantum

Sluchátka můžete připojit k počítači, herní konzoli či jinému zdroji signálu buď přímo pomocí kabelu 3,5 mm konektoru jack, nebo i přes USB. V balení je redukce z USB na 3,5 mm jack. Jelikož USB je digitální rozhraní, součástí redukce je i digitálně-analogový převodník. Je kvalitnější ne D/A převodníky v běžných počítačích a noteboocích, takže pokud nemáte v počítači dedikovanou zvukovou kartu, doporučuji připojení přes USB. Při tomto připojení můžete využít technologii JBL QuantumSOUND Signature, která simuluje vícekanálový zvuk a vytváří téměř realistický prostorový zvuk. Ten oceníte nejen při sledování filmů či videí, ale hlavně při hrách, protože podání zvuku navodí dojem, že se nacházíte přímo uprostřed akce a i podle zvuku můžete lokalizovat nepřátelské aktivity. Samozřejmě, jen ve hrách, u kterých si tvůrci na zvuku dali záležet.

Nepřehlédněte:
Největší terno budou TWS sluchátka, říká produktový manažer JBL
Reprodukci zvuku zabezpečují 50 mm akustické měniče s neodymovými magnety. Sluchátka jsem testoval i při reprodukci hudby, ale svůj herní charakter nezapřou. Mají zdůrazněné basy, abyste mohli naplno "cítit" dunivé zvuky ve hrách a také výšky, aby bylo dobře slyšet hvízdání střel či doprovodné zvukové efekty laserových zbraní. Při poslechu hudby jsem tedy pomocí ekvalizéru mírně potlačil basy a zdůraznil střední pásmo. Sluchátka jsou pohodlná i při delším hraní a musím pochválit, že mušle jsou relativně dobře odvětrané pomocí malého oválného otvoru v horní části plastového krytu mušle. Mikrofon dobře zdůrazňuje frekvenční pásmo pro lidskou řeč, takže vaši spoluhráči vás budou dobře slyšet. Samozřejmě platí to i pro video chaty v rámci případného distančního vzdělávání. K PC a Mac se headset připojuju přes redukci USB, k herním konzolím a mobilní platformám přes audiokabel.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalita a prostorové podání zvuku, možnost připojení přes USB
- Konzervativní design

PARAMETRY:
• Akustické měniče 50 mm; impedance 32 ohmů; frekvenční rozsah sluchátek 20 Hz – 20 kHz; citlivost 100 dB SPL @1 kHz/1 mW; výkon 30 mW; frekvenční rozsah mikrofonu: 100 Hz – 10 kHz; citlivost mikrofonu: -40 dBV @ 1 kHz/Pa; hmotnost 245 g
HODNOCENÍ: 8/10

Headset JBL Quantum 400
V porovnání s modelem Quantum 300 je tento herní headset robustnější, hlavový most je širší a je čalouněný po celé délce oblouku. Paměťová pěna je měkká a subjektivní pocit z nošení je výborný i díky odvětrání prostoru over-ear mušlí. Herní charakter podtrhuje nejen přizpůsobený průběh frekvenční charakteristiky zdůrazněný v oblasti basů a výšek, ale i velké barevná barevně podsvícená loga na vnějších stranách mušlí. Pro sluchátka konstrukce over-ear, která mají mušle obklopující uši, je typický trochu větší přítlak, aby obvod mušlí co nejtěsněji přilnul na ucho. Headset Quantum 400 je v tomto ohledu dobrý kompromis, protože hráči mají často sluchátka na hlavě několik hodin. Mušle jsou dobře odvětrané, takže se ani v zápalu hry nebude pod nimi potit.

Nepřehlédněte:
Jak si správně vybrat herní sluchátka?
JBL Quantum

Sluchátka můžete připojit buď pomocí kabelu 3,5 mm konektory jack nebo přes konektor USB-C. V balení najdete jednak "analogový" kabel s dvojicí konektorů jack, jednak kabel, který má na jedné straně konektor USB-C a na druhé klasický konektor USB-A. Oba dva kabely mají stylové textilní opletení. K moderním počítačům a hlavně ultrabookům můžete sluchátka samozřejmě připojit i pomocí kabelu s dvěma konektory USB-C., který však není součástí balení, takže ho musíte dokoupit. Při připojení přes USB se využívá D/A převodník ve sluchátkách. Konektory, ovládací prvky a i praktický výklopný mikrofon jsou v levé mušli. Je tu tlačítko na umlčení/zapnutí mikrofonu a dva otočné ovládací prvky. Jeden na regulaci hlasitosti a druhý na nastavení poměru úrovně hlasové komunikace a zvuku hry. Headset je certifikovaný pro DISCORD a je kompatibilní s TeamSpeak a dalšími službami.

Při připojení přes ISB můžete využít technologii JBL QuantumSOUND Signature, která simuluje realistický prostorový zvuk. Sluchátka jsou vybavena také technologií DTS headphone: X 2.0. Přesný prostorový zvuk je důležitý zejména u her, abyste mohli lokalizovat zdroje zvuku, především pohyb a střelbu nepřátelských objektů. Od herních sluchátek se očekává reprodukce dunivých basů a brilantní podání výšek, která zároveň nesou prostorovou informaci. U her je důležité vědět, odkud létají střely, případně kde se plíží nepřítel.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalita zvuku, realistický prostorový zvuk, konektivita USB-C, podsvícení
- Nic podstatného

PARAMETRY:
• Akustické měniče 50 mm; impedance 32 ohmů; frekvenční rozsah sluchátek 20 Hz – 20 kHz; citlivost 98 dB SPL @1 kHz/1 mW; výkon 30 mW; frekvenční rozsah mikrofonu: 100 Hz – 10 kHz; citlivost mikrofonu: -40 dBV @ 1 kHz/Pa; hmotnost 274 g
HODNOCENÍ: 9/10

Nepřehlédněte:
6 vánočních tipů od JBL
Headset JBL Quantum 600
Sluchátka už na první pohled působí robustním dojmem, přičemž na tomto dojmu se podílí především robustní hlavový most. Po celé délce oblouku je měkce čalouněný a pokrytý příjemnou syntetickou kůží. Ještě měkčí paměťová pěna a na dotyk příjemnější kůže jsou použité na čalounění mušlí. Sluchátka se připojují bezdrátově pomocí USB modulu, přičemž radiová komunikace probíhá ve frekvenčním pásmu 2403,35 MHz - 2479,35 MHz. Možná si položíte otázku, zda by nebylo jednodušší použít připojení přes bluetooth 5.0. Určitě nebylo. Rozhraní bluetooth je navržené na univerzální použití a typická latence při přenosu zvuku je 130 ms, což je při dynamických hrách neakceptovatelné. I nové kodeky aptx HD a aptx Low Latency tento problém řeší jen částečně, protože konstruktéři misí řešit dilema mezi vysokou kvalitou zvuku a nižší latencí. Naproti tomu jednoúčelové proprietární radiové propojení je latencí a propustností srovnatelné s USB. Vyzkoušel jsem několik dynamických her na platformě Windows 10 i Mac OS a zvukové efekty byly bez postřehnutelného zpoždění. Sluchátka mají i konektor USB-C, který slouží na nabíjení baterie napájející elektroniku sluchátek. Překvapilo mě, že sluchátka při vypnutém podsvícení na jedno nabití vydrželi 15 hodin, takže déle, než udává výrobce. Sluchátka samozřejmě můžete připojit i přímo pomocí kabelu s 3,5 mm konektorem jack. Přibalený kabel má i kolečko na ovládání hlasitosti a vypínač mikrofonu.

JBL Quantum

Po připojení radiového modulu a zapnutí sluchátek se zobrazí dva profily JBL Quantum 600 Game a JBL Quantum 600 Chat. Profil Game má frekvenční charakteristiku přizpůsobenou hrám, tedy zdůrazněné basy, aby se co nejvěrněji a nejpůsobivěji reprodukovaly dunivé efekty ve hrách a také pásmo výšek nad 8 kHz, kde je těžiště zvukových efektů typu "hvízdajících střel". Profil Game je perfektní i na reprodukci hudby. Na žánru typu rock či pop bez úprav, na vokální skladby jsem v ekvalizéru trochu upravil středy. Druhý profil Chat je přizpůsobený na reprodukci řeči a je vynikající při chatování a video hovorech. Kromě regulace hlasitosti na levé mušli i možnost nastavení poměru úrovně hlasu z mikrofonu k zvuku hry. Headset je certifikovaný pro DISCORD a je kompatibilní s TeamSpeak a dalšími službami.

Technologie JBL QuantumSURROUND vytváří realističtější prostorové prostředí, ve kterém můžete dobře lokalizovat zdroje zvuku, což v mnohých hrách znamená velkou přidanou hodnotu. Technologie JBL QuantumSOUND Signature rozšiřuje nejen prostorovou věrnost, ale i dynamiku zvuku, takže uslyšíte zřetelně úplně všechno od nejtišších kroků plížícího se nepřítele až po nejhlasitější výbuch. K dispozici je i funkcionalita DTS headphone X 2.0.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalita a dynamika zvuku, bezdrátové připojení bez latence, realistický prostorový zvuk, podsvícení
- Nic podstatného

PARAMETRY:
• Akustické měniče 50 mm; impedance 32 ohmů; frekvenční rozsah sluchátek 20 Hz – 20 kHz; citlivost 100 dB SPL @1 kHz/1 mW, výkon 30 mW; frekvenční rozsah mikrofonu: 100 Hz – 10 kHz; citlivost mikrofonu: -40 dBV @ 1 kHz/Pa; výkon 2,4 GHz bezdrátového vysílače: <4 dBm, modulace π/4-DQPSK; baterie 1300 mAh;  čas přehrávání hudby s vypnutým RGB osvětlením: 14 hodin, hmotnost 346 g
HODNOCENÍ: 10/10

Reproduktory JBL Quantum Duo
Už první dojem z designu využívající kombinaci ploch z lesklého a matného plastu, mezi kterými jsou elegantní šikmé přechody, prozradí, že primárně jsou tyto reproduktory mířené na hráče. Budou ladit s herním notebookem, počítačem i nejmodernějšími herními konzolemi. Design naplno vynikne až po zapnutí, když se rozsvítí efektní barevné podsvícení prstence basového reproduktoru, otočného prvku na ovládání hlasitosti a také šrafovaných podsvícených ploch na bočních stranách.

JBL Quantum

Pravý reproduktor, na kterém jsou všechny ovládací prvky i konektory pro audio vstup a výstup na sluchátka, má přímo konektor na síťovou šňůru, takže napájecí zdroj je také uvnitř. Levý reproduktor je netradičně, ale účelně propojený pomocí kabelu s konektorem USB-C, přes který se reproduktor i napájí. Zdroj zvuku, ať už je to počítač, herní konzole, tablet nebo smartphone, můžete připojit přes 3,5 mm vstup, USB nebo bezdrátově přes bluetooth.

Reproduktory mají dva akustické měniče, basový s neodymovým magnetem a průměrem membrány 2,5 palce a 0,75 palcový výškový reproduktor. Na štítku se udává příkon 25W, takže když si odmyslíme ztráty, které jsou u zesilovače třídy D velmi malé, maximální trvalý výkon je 2 x 12 W. Údaj výrobce o krátkodobém výkonu, takzvaným RMS, 20 W je tedy seriózní. Trvalý výkon na ozvučení běžné místnosti bohatě stačí. Subjektivně reproduktory hrají velmi dobře a vzhledem na rozměry překvapivě dobře zní basy. Výrobce udává frekvenční rozsah 60Hz - 20 kHz bez udání tolerance. Na frekvenci 60 Hz jsem v porovnání s referenční úrovní při 1 kHz naměřil útlum -6dB, takže i v tomto ohledu mohu údaj výrobci potvrdit. Na reprodukci basů mají vedle akustických měničů největší podíl basreflexové trubice s vyústěním na zadní straně. Hmatem zjistíte, že trubice se uvnitř zužuje a zatáčí. Hmotnost každé skříňky 2 kg naznačuje, že její tělo je ze silného a pevného plastu.

Reproduktory jsem vyzkoušel s více typy her a, samozřejmě, poslouchal jsem i hudbu. V obou případech jsem ocenil perfektní prostorovou lokalizaci díky patentovanému prostorovému zvuku JBL a Dolby Digital. V případě her lehko identifikujete nepřátelské objekty a při stereofonní reprodukci zase rozlišíte zvukový projev jednotlivých nástrojů. Možnost identifikování směru, odkud přicházejí střely nebo odkud se někdo plíží, je v mnohých případech neocenitelná. Světelné efekty si můžete přizpůsobit podle aktuální hry, hudby nebo nálady. Tlačítkem vepředu vpravo od ovládání hlasitosti se mění intenzita a tlačítkem na horní straně barevný motiv. K dispozici je i synchronizace světel do rytmu hudby a světelné vzory Wave nebo Flow. Tlačítkem vlevo o ovladače se přepínají pseudo prostorové efekty.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalita zvuku, design a barevné podsvícení, variabilita připojení
- Nic podstatného

PARAMETRY:
• Konektivita: bluetooth 4.2 (profily A2DP v1.3, AVRCP v1.5); frekvenční rozsah 60 Hz – 20 kHz; odstup signál/šum > 80 dB; výkon 20 W RMS, rozměry 210 × 89 × 176 mm, hmotnost 2.8 kg
HODNOCENÍ: 9/10
comments powered by Disqus