HD zvuk v každé místnosti: Harman/Kardon OMNI+

HD zvuk v každé místnosti: Harman/Kardon OMNI+

Systém ozvučení domácnosti, tzv. multiroom, je rok od roku populárnější a díky rostoucí konkurenci se stává i dosupnějším. Největším hráčem na trhu v tomto segmentu domácího audia je nepochybně kalifonský výrobce Sonos. Má tradici, dobrý zvuk, vysokou funkčnost a vysokou cenu. Laťka tedy po každé stránce nastavená poměrně vysoko. Na paty mu však dnes začíná šlapat vícero konkurenčních výrobců včetně zvučné značky harman/kardon, která jen málokdy udělá u svých rozhodnutí špatný krok. Modelovou řadu HK Omni jsme už v minulosti v časopise otestovali a nedopadlo to vůbec špatně. Dnes je na trhu nová vylepšená verze, která zahrnuje vícero modelů v jemně pozměněném designu s podporou vícero hudebních poskytovatelů včetně služeb Spotify a Tidal. Jelikož jde o systém schopný bezdrátově přenést audio signál s rozlišením až 24bit/96kHz, je jasné, že i osazené reproduktory a zesilovače budou prvotřídní kvality, aby se výsledný zvuk přibližoval fajnovějším domácím hifi sestavám.
Na testování mi dorazila trojička reproduktorů od základní velikosti Omni 10+, přes výkonnější model Omni 20+ až po nejvýkonnější verzi Omni 50+, která je vybevená zabudovaným akumulátorem a odolným tělem pro vnější použití, například na terasách. V nabídce je už v současnosti i Soundbar s bezdrátovým subwooferem pro možnost vytvoření plnohodotného 5.1 kanálového zvuku. Designově se v podstatě nic extra neudálo. Na těle modelů Omni 10+ a 20+ přibyl metalický pásek táhnoucí se po obvodě reproduktorů, díky kterému působí oba o cosi exkluzivněji. Navíc proužek opticky odděluje kabinet od průzvučné tkaniny s logem harman/kardon. Ve vrchní části mají 10 pluska i 20 pluska soustředěná ovládací tlačítka. Přídávání/ubírání zvuku, spouštění/pozastavení skladby, přepínání vstupů a centrálně umožňující párování a změnu režimů. Oba modely jsou vybavené i zabudovaným mikrofonem pro telefonování. Větší 50 pluska je na tom s ovládáním podobně, akorát tlačítka jsou zakomponovaná v jedné řadě a jsou doplněná LED indikátorem stavu akumulátoru. Všechny tři modely mají na zadní straně tlačítko reset, tlačítko WPN, 3.5 mm analogový vstup a napájecí konektor. Omni 10+ a Omni 20+ jsou po novu vybavené i konektorem Ethernet, Omni 50+ má navíc USB vstupní konektor pro zpětné nabíjení zařízení.

Harman/kardon Omni 10+ padne spíš do menších prostor, přičemž však v páru s další Omni 10-tkou vytvoří slušné stereo do místnosti o rozloze 15-20 m2. Je osazený výškáčem s velikostí 19 mm a 90 mm basákem s výkonem 2 x 25 wattů. Na zadní straně ke zvýraznění nízkého frekvenčního pásma usilovně pracuje membrána pasivního zářiče.

Harman/Kardon OMNI+

O něco více basu má přirozeně výkonnější, už stereo model Omni 20+. Zvuk je větší a detailnější i díky dalším dvoum integrovaným reproduktorům. Spolu jsou teda v rozměrnějším elipsovém kabinetu osazené čtaři repráčky s výkonem 4 x 15 wattů plus pasivní zářič v zadní části kabinetu. Výškáče mají velikost 19 mm, basáčky 90 mm.  Dovnitř se vešel i napájecí zdroj, který je u Omni 10+ mimo reproduktor součástí síťového kabelu.

Nepřehlédněte:
JBL Charge 3: videorecenze od fony.sk
Největší z testovaných modelů Omni 50+ je konstrukčně určený i na vnější použití. Díky stupni ochrany IPX5 mu nevadí ztékající voda, prach, zvládne méně šetrné zacházení a je vybavený zabudovanou baterií s 5 hodinovou výdrží přehrávání na plné nabití. Výkon 4x25 wattů je více než dostačující i na ozvučení velkého prostoru 40-50 m2. Je osazený dvojicí 19 mm tweeterů a dvojkou rozměrnějších 90 mm wooferů. Pro ukontrolování mohutného basu je potřeba ho usadit nejlépe na masivní těžký nábytek, popřípadě na podlahu, jinak vám na zadní straně kmitající pasívní membrána basáku nadělá v prostoru zvukovou paseku. Muzikálně se mi zlatá střední cesta v podání modelu Omni 20+ zdála nejoptimálnější a i zvukově mi seděla najvíc. Po vzájemném spárování přes aplikaci HK Controller je výsledek téměř ideální. Spolu tvoří vyvážený a dobře vyladěný zvukový celek.

Při rozdělování do jednotlivých místností doporučuji vytvořit si minimálně v centrálním poslechovém prostoru, kterým bude pravděpodobně obývák, jednu stereo sestavu zdvojením reproduktorů. Aplikace vám tuto možnost nabídne při prvním nastavení, ale reproduktor je možné do řetězce přidat i kdykoliv později. Samotné párování je poměrně jednoduché a zvládl sem ho bez problémů i bez použití manuálu, který sem ještě v čase testování neměl k dispozici. Na všechno vás krok za krokem navede chytrá aplikace a při přidávání reproduktorů se nevyžaduje ani zdlouhavé a otravné zadávání wi-fi hesla. Systému postačuje skutečnost, že je už zařízení se stáhnutou aplikací přihlášené do domácí wi-fi sítě. HK Controller nabízí vícero přednastavených hudebních služeb. Já sem si vybral pro testování doporučený Spotify a oblíbený Tidal. V nabídce je však i Deezer, Pandora, Tunein, Rhapsody, Google Play music, iHeartRadio a NPR one. Harman/Kardon se rozhodl pro užší kooperaci se službou Spotify, přes Spotify Connect. Obdobně to funguje i s Tidalem, ale Spotify přeci jen fungovalo při testování stabilněji. Výhodou apky Spotify je například možnost vybrat si dvě rozdílné skladby a současně je poslat na rozdílné reproduktory. Na třetím sem si v další zóně spustil hudbu přes Tidal stále z toho stejného smartphonu. O co jednodušší bylo přihlašování reproduktorů do sítě, o to déle mi trvalo zorientování se a fungování v samotných aplikacích. Nakonec sem to však zvládl a naučil se pár jednoduchých fičúrek, které dostaly můj prvotní dojem z komplikovaného ovládání na novou úroveň. Pro spuštění skladby nebo alba například stačí podržet prst na ikonce skladby/alba uložené v hudebním přehrávači, a ta se automaticky přesune na plochu aplikace HK Controller s právě aktivními reproduktory. Následně nad vybraným reproduktorem uvolníte prst se skladbou, a do pár sekund se automaticky spustí přehrávání. Hudbu můžete následně jednoduše přidávat, zaměnit reproduktor s přehrávaným obsahem, nebo aktivovat párty mód.

Harman/Kardon OMNI+

Zajímavou funkcí je přenášení hudby pomocí funkce Follow Me Audio. Stlačením centrálního tlačítka Link se v místnosti, kde se nacházíte automaticky spustí přehrávaná hudba. Jak jednoduché a šikovné. Funguje to samozřejmě i pokud se připojíte k jednomu z reproduktorů přes bluetooth, nebo 3,5 mm analogový konektor. Šikovné nebýt odkázaný jen na wi-fi, která nemusí být vždy nejstabilnější a baví ji občas stávkovat. Nové reproduktory Omni+ jsou však pro co nejlepší stabilitu vybavené dvojpásmovým WiFi připojením s podporou nejnovější technologie 802,11ac. Zmínit by se hodilo i to, že vynovené série Omni+ je osazená novým až 11 krát rychlejším čipem než měla předchozí generace Omni. Výraznou obměnou prošla i aplikace HK Controller s podporou Chromecast, díky kterému je jednoduše možné přehrávat všechny do systému implementované aplikace. V nabídce rodinky Omni HD+ je i audio adaptér Adapt+Wireless HD receiver. Ten jsme sice na testování zatím nedostali, ale jeho úlohou je sloužit na propojení se z vaší existující domácí audio sestavou a systémem Omni+. Obsahuje 3,5 mm analogový vstup i výstup.

Stejně tak digitální optický vstup i výstup a též Ethernet či výstup pro subwoofer. Díky bohaté konektivitě je možné přes Adapt+ poslat bezdrátově zvuk až s HD audio rozlišením 24-bit/96 kHz z domácí hifi sestavy do reproduktorů Omni+, nebo opačným směrem. Adapt+ má i rozhraní Bluetooth a připojuje se samozřejmě přes wifi rozhraní.

Nepřehlédněte:
Užijte si léto se skutečným zvukem kdekoliv
Testovaná sestavička mi dala na začátku zlehka zabrat. Problém se stabilitou byl nakonec v nestabilní WiFi a po zapojení do kvalitní sítě se problémy vyřešily. Po dobu 5týdnového testování se slyšitelně zlepšil i zvukový projev série Omni+, kterou sem dostal takříkajíc v surovém stavu. Projev přešel z počáteční ostrosti do příjemné sametovosti se slušným basovým základem. Poslední týden sem se v jejich přítomnosti začal dokonce cítit příjemně a dnes, když už jsu na testovacím stolíu v jiné redakci, musím přiznat, že mi je za nimi trochu smutno. Už se těším, až se ke mně opět vrátí v plné sestavě spolu s Adaptem+, Soundbarem a Subwooferem.

Harman/Kardon OMNI+
comments powered by Disqus