Evergreen s Bluetooth

Evergreen s Bluetooth

Před časem jsme vám přinisli recenzi Harman/Kardon Aura Studio, ve které jsme se odvolávali na audiosystém Harman/Kardon Soundsticks®, z jehož koncepce Aura Studio vychází. Samotný Soundsticks prřtom nebyl v High & Style nikdy prezentován.
To je určitě škoda, protože je to audiosystémek jako stvořený pro časopis, kterému kromě dobrého zvuku záleží i na designu. Ten už totiž pořádně prověřil čas a právem se označuje za ikonický. První generace  Harman/Kardon Soundsticks® vznikla už v roce 2000 a ještě stále není okoukaná. Přitom jde v podstatě o muzeální kousek. Vždyť "soundsticky" jsou jedním z exponátů expozice MoMA (Museum of Modern Art) v New York City.

Dnešní podoba Harman/Kardon Soundsticks ® Wireless se oproti té z před patnácti let, pochopitelně, velmi neliší. Při vybalovaní se člověk stále cítí tak trochu jako chemický laborant. Celá konstrukce systému je zhotovená z číreho organického skla, které nijak nemaskuje vnitřní techniku, ale povyšuje technický detail na designovou záležitost. Systém je jedním z těch, jehož konfigurace se označuje jako 2.1. Skládá se teda z páru průhledných satelitních reproduktorů a neméně průhledného aktivního subwooferu.

Soundsticks

Tubusy satelitních reproduktorů zdobí čtveřice reproduktorů s průměry membrán 25 mm. To jsou rozměry patřící výškovým měničům ve velkých reprosoustavách. Zde i přesto hrají i středy, ba dokonce jsou možná i kousek hlouběji. Paradoxně bych možná přijal o kosek více výšek. Měniče jsou však zapojené paralelně a plocha jejich malých membránek se sčítá - odtud zřejmě pramení nečekaný frekvenční rozsah. Ozvučnice satelitů jsou navíc otevřené, což pomáhá snížit spodní hranici rozsahu. Basreflexový otvor ústní směrem k posluchači, miniaturní nátrubek je zahnutý do tvaru  „L“ a směřuje nahoru k reproduktorům. Na levé reprosoustavě je dvojice dotykových kontaktů na regulaci hlasitosti reproduktorů. Jejich společným dotykem je vyřešené úplné ztulmení hlasitosti. Přívlastek Wireless se netýká bezdrátového propojení reprosoustav. Satelitní reproduktory nemají vlastní zdroj energie – oba jsou napájené z aktivního subwooferu kvalitními kabely. Rozestup reprosoustav je jimi limitován přibližně na tři metry. To je dostatečná vzdálenost, když zvážíme, že Soundstick slouží většinou jako repro k PC. Problém může vzniknout až při použití systému k televizním přijímačům s velkou uhlopříčkou v případě, že subwoofer nelze umístit ve středu pod telkou. A že takové využití není od věci, mohu potvrdit praktickou zkušeností. Soundsticks strčí do kapsy zvuk telek a může nahradit případně i soundbar. I tu však existuje řešení: jeden z konektorů, kterými se připojuje přední repro k subwooferu, je RCA (CINCH), takže sehnat nebo vyrobit prodloužení není náročné. Jinak všechny konektory, kterými je systém pospojován, jsou odlišné, aby bylo zapojení úplně „blbuvzdorné“. Nelze si tak zároveň poplést pravý a levý kanál. O stabilitu repro se starají masivní pogumované obruče. Tvoří podstatnou část hmotnosti satelitních reprosoustav a umožňují je libovolně polohovat. Kruhové podstavce můžete případně otočit až o 180 stupňů dozadu. Získáte tak zrazu reproduktory nového vzhledu.

Nepřehlédněte:
Legendární značky – Harman/Kardon, JBL a AKG část 1.
Soundsticks

Srdcem systému je oválný aktivní subwoofer. Jeho průměr je 232 mm a výška 254 mm. Obsahuje dolů ústící reproduktor s průměrem 150 mm. Odstup od podložky vymezují nožičky s gumovými podložkami. Nad ním je nálevkovitý otvor basreflexového otvoru, přes který se basáček nadechuje k co nehlubším basům. Spodnou a horní část subwooferu odděluje stříbřistý kovový prstenec. Na jeho spodní straně jsou umístěné plošné spoje, takže si je při obrácení hlavou dolů můžete „naživo“ prohlédnout. Zřejmě z taktických důvodů však chybí jakékoliv označení součástek. Podstatné je to, že díky nim dosahuje systémek výkon předních satelitních repro 2 x 10 W na kanál, deklarovaný výkon subwooferu je 20 W. To (dnes spíš výjimečně) koresponduje i s maximálním příkonem systému 65 W. Hlasitost subwooferu je možné regulovat potenciometrem na jeho zadní straně. Jeho stlačením se Soundsticks zapíná i vypíná. Třešničkou na subwooferu je jemné bílé podsvícení, při aktivaci Bluetooth® se k němu přidá i modrá LED. Je to efektní hlavně při nočním poslechu.

Soundsticks

U všech generací Soundsticks je vstupní branou do systému klasický analogový konektor s průměrem 3,5 mm, ta s přívlastkem Wireless má významné rozšíření v podobě bezdrátového připojení přes Bluetooth®. I když je audiosystém deklarovaný jako doplněk k PC, touto konektivitou se jeho využitelnost podstatně rozšiřuje. Může totiž plnohodnotně nahradit domácí mikrosystém. A to doslova. Harman/Kardon Soundsticks Wireless hraje totiž tak, že nejeden mikrosystém se vedle něj může jen červenat. Reprodukce je na daný druh výrobku totiž vysoce nadprůměrná. I přes neobvyklý konstrukční materiál, ze kterého je systém vytvořen, a atypický tvar reprosoustav, ja zvuk akustických nástrojů nečekaně reálný. U designovek to opravdu nebývá samozřejmostí. Nezřídka bývá efektní design spíš překážkou dosažení dobrého zvuku. Klavír je jednoduše klavírem, basa basou, bicí bicími, lidský hlas zní přirozeně. K překvapení stačí subwoofer jen jemně dávkovat, daleko od krajní pozice potenciometru. I když je systém primárně určen k blízkému poslechu, hraje překvapivě dobře při velkých hlasitostech - odtud pramení i moje odvážné prohlášení, že může plnohodnotně nahradit domácí mikrosystém. Aktuální cena Harman/Kardon Soundsticks® Wireless je 5 380 Kč. Těm, kdo se obejdou bez připojení přes  Bluetooth®, je k dispozici verze Soundsticks ® III s cenovkou nižší o 1 350 Kč.
comments powered by Disqus