Co je užitečné vědět o voděodolnosti reproduktorů JBL

Co je užitečné vědět o voděodolnosti reproduktorů JBL

Abyste se nestali nešťastnými majiteli „utopených“ reproduktorů jen proto, že jste si nezkontrolovali, zda je reproduktor voděodolný, sepsali jsme pár užitečných informací. Pojďme se podívat na pojmy, které můžete najít nejen na krabici, ale i v manuálech. Především je důležité si ujasnit, jakým stupněm krytí disponuje konkrétní reproduktor.
Splashproof vs. Waterproof
Reproduktory od JBL jsou voděodolné už nějakou dobu, nejprve ale přicházely pouze se základní voděodolností definovanou jako Splashproof. To je oproti Waterproof podstatný rozdíl.

Splashproof je vlastně stupeň krytí IPX5. Norma o IPX5 říká, že zařízení je odolné proti stříkající vodě (voda z 6,3 mm trysky míří na zařízení ze všech úhlů, při průtoku 12,5 litru za minutu a tlaku 30kN/m2 po dobu 3 minut ze vzdálenosti 3 metrů).  To v praxi znamená, že zařízení se nesmí ponořovat do vody, ale pokud na něj prší, nebo chcete reproduktor umýt v umyvadle, můžete to udělat bez obav o poškození přístroje. Můžete si i ozvučit sprchový kout, pokud na reproduktor nebude během sprchování stékat voda. Anebo se sprchujte jen 3 minuty ;)

Splashproof

Waterproof je stupeň krytí IPX7, který je definovaný tak, že reproduktor můžete ponořit do vody po dobu 30 minut v hloubce 1 metru. I tak je ale třeba dodržovat zásady, které jsou napsané v manuálu. Ujistěte se, že všechny krytky jsou dobře zavřené.

Nepřehlédněte:
Letní úlet
Waterproof

Slaná voda
V našich končinách se slaná voda přirozeně nevyskytuje, ale během dovolené si mnoho z nás bere reproduktor s sebou k moři. Reproduktor je samozřejmě odolný také vůči slané vodě, potom je ale potřeba ho umýt v pitné vodě, protože vykrystalizovaná sůl by ho mohla poškodit. Reproduktory nemají stupeň krytí vůči pevným tělesům.

To samé platí i o termální vodě, která bývá ve většině případů silně mineralizovaná. Reproduktor je proto po použití v takové vodě také dobré opláchnout, stejně jako v případě slané vody.

Hlavní je nezapomínat, že elektřina a voda se nemají rády. Reproduktor by se tedy měl nabíjet, až když je úplně vyschlý.

Dostáváme od vás celkem zajímavé otázky, proč reproduktor nehraje pod vodou, jak je to znázorněné v některých reklamách. Je to logické. Kromě toho, že vy také pod vodou neslyšíte, voda je vynikající izolant. Bluetooth signál tedy vodou neprojde, dostane se jen pár centimetrů pod hladinu a pak se ztratí. A i kdyby signál prošel, voda zatíží membránu měničů reproduktorů, a je těžké je pod hladinou rozpohybovat.

Nepřehlédněte:
Který přenosný reproduktor od JBL?
Záver
Pokud se chystáte použít reproduktor v kontaktu s vodou, pro jistotu si zkontrolujte v manuálu, co vše váš reproduktor zvládne. Jestli je Splashproof nebo Waterproof. Nevěřte všemu, co vidíte na sociálních sítích. Fotky můžou být fotomontáž nebo si můžete splést model, pokud je reproduktor podobný. JBL GO a GO2 si jsou podobné, ačkoli první model není vůbec voděodolný, zatímco GO2 má stupeň Waterproof. Tak abyste si svého starého dobrého miláčka Go neutopili. Na závěr vám přinášíme přehlednou tabulku.

Model Vodeodolnosť Plávanie na hladine
JBL GO žádná -
JBL Clip žádná -
JBL Flip, Flip 2 žádná -
JBL Charge, Charge 2 žádná -
JBL Pulse žádná -
JBL Tuner žádná -
JBL Clip+ IPX5 = Splashproof -
JBL Flip 3 IPX5 = Splashproof -
JBL Charge 2+ IPX5 = Splashproof -
JBL Pulse 2 IPX5 = Splashproof -
JBL Xtreme IPX5 = Splashproof -
JBL GO 2 IPX7 = Waterproof ne
JBL Clip 2 IPX7 = Waterproof áno
JBL Clip 3 IPX7 = Waterproof áno
JBL Flip 4 IPX7 = Waterproof ne
JBL Charge 3 IPX7 = Waterproof áno
JBL Pulse 3 IPX7 = Waterproof áno
JBL Xtreme 2 IPX7 = Waterproof áno
JBL Boombox IPX7 = Waterproof áno

V rámci našich interních testů zjišťujeme ještě jednu zajímavou vlastnost, kterou se nedočtete nikde v manuálech, a to jestli reproduktor zůstane plavat na hladině. Voděodolnost je dobrá věc, ale když reproduktor utopíte někde ve větší hloubce, už ho nemusíte nikdy najít. Takže jestli vám spadne do vody JBL GO2 nebo Flip 4, radši ho hledejte hned, pokud nevidíte na dno.  Ostatní reproduktory se stupněm krytí IPX7 zůstanou pěkně na hladině.

Waterproof
comments powered by Disqus