Circumaurální jistota

Circumaurální jistota

Společnost JBL není třeba příliš sáhodlouze představovat. Jde o známého výrobce různých druhů reprosoustav, reproduktorů či sluchátek, jenž nejednou získal pro své produkty ocenění EISA. Do tohoto čísla jsme z jejího portfolia vybrali bezdrátová náhlavní sluchátka E55BT, které JBL vyvinula spolu se společností Harman.
Circumaurální, uzavřená sluchátka E55BT
mají v mušlích ukryté 50mm měniče s frekvenčním rozsahem 20–20 000 Hz, impedancí 32 ohmů a citlivostí 96 dB/mW. Bezdrátový přenos zajišťuje Bluetooth 4.0, který je sice méně energeticky náročný než předchozí verze, ale stále jde o ztrátovou technologii. Baterie má podle výrobce životnost až dvacet hodin a nabíjí se poměrně rychle – plné kapacity dosáhnete za zhruba dvě hodiny.

Poctivá konstrukce a jednoduché ovládání
Jsem opravdu ráda, že designéři v JBL mysleli na správnou velikost a tvar mušlí. Dobře přiléhají k hlavě, pěkně obejmou celé uši a hlavně – vnitřní konstrukce na ně netlačí, a to ani při několikahodinovém používání. Vzhledem k tomu, že model E55BT je určený pro poslech z mobilních zařízení, jsou sluchátka skládací, aby se dobře vešla do příručního zavazadla. Avšak hned na začátku musím říci, že v balení není žádný ochranný obal, do kterého by se dala sluchátka schovat. Při častém nošení v tašce tak hrozí rychlejší poškození, a to i navzdory skutečnosti, že otočné klouby, na kterých mušle drží, působí fortelně. Náušníky mají polstrování a koženkovou úpravu, hlavový most pak úpravu textilní. Sluchátka váží 232 gramů, což je na mě sice už trošičku vyšší číslo, ale objektivně to problém spíše není. Ač byl testovaný kousek celý černý, nabízejí se na trhu tato sluchátka i v bílé, modré a červené barvě.

Na pravé mušli najdete veškeré ovladače sluchátek. Je tu tlačítko pro zapnutí, které má i indikační diodu: ta je nejprve bílá, po spárování se zdrojem signálu zmodrá. Hned pod ním jsou tři ovládací tlačítka, která při krátkém a opakovaném stisku slouží k regulaci hlasitosti a při dlouhém k přeskakování mezi skladbami. Prostřední tlačítko má funkci Play/Pause. Dále se na mušli nalézá i jack pro připojení kabelu, ale pozor, jeho velikost je 2,5 mm. Na druhém konci, který slouží pro připojení do telefonu, PC či dalšího zdroje, je klasická velikost 3,5 mm. Kabel s dálkovým ovladačem, potažený ochrannou textilií a dlouhý 120 cm, je součástí balení. Pod konektorem je umístěný mikrofon a samostatné tlačítko pro aktivaci Bluetooth. Celkově je ovládání sluchátek velice snadné a hodně rychle jsem se s ním sžila. Na levou mušli výrobce umístil pouze konektor micro USB pro nabíjení. Nabíjecí kabel je taktéž součástí balení a po vzoru barvy loga společnosti JBL má sytě oranžovou barvu.

Nepřehlédněte:
Recenze JBL E55BT: Sluchátka s vynikajícím podáním zvuku
JBL E55BT

Kvalita reprodukce překvapí

U hodnocení jakosti zvuku reprosoustav a sluchátek záleží nejen na posluchačově uchu, ale samozřejmě také na kvalitě samotné nahrávky a zařízení, ze kterého hudbu poslouchá. Zejména při poslechu z mobilů může být výsledný dojem velmi zkreslený, neboť každý model má odlišnou kvalitu reprodukce (testu audio vlastností mobilních telefonů střední třídy jsme se věnovali v S&V 3/17). Jinak řečeno, pokud váš telefon interpretuje hudbu prachbídně, nepomůže ani svěcená voda a poslech nebude stát za nic. Telefon, se kterým jsem sluchátka testovala, naštěstí hraje velmi slušně, takže se až tak extrémní zkreslení nekonalo. Leckterý audiofil by asi namítl, že konalo, neboť jsem sice poslouchala kvalitně nahrané skladby ve formátech FLAC či DSD, ale prostřednictvím ztrátového Bluetooth. Ale na druhou stranu, zkouška sluchátek samozřejmě probíhala i přes kabel, a to nejen z mobilu.

Po důkladném poslechu mnoha skladeb různých žánrů mohu s klidem v srdci prohlásit, že jsem byla s reprodukcí sluchátek E55BT spokojená. Zvuk je sice trochu zemitější, nebo chcete-li tvrdší či těžší, ale potěšila mě absence přehnaných basů (tímto nešvarem některá mobilní sluchátka trpí) a ani vokály nebodají do uší. Poslech rockové hudby, zejména záznam z živého koncertu pro mě byl na procházce letní Prahou velmi příjemným zážitkem. Když pominu drobnosti typu mojí preference kulatějšího zvuku a uvědomím si fakt, že jde o sluchátka na cesty, není jim opravdu co vytknout. Nemají sice funkci potlačení okolního hluku, na druhou stranu však disponují svou vlastní regulací hlasitosti, takže mohou jít i přes maximum systémové hlasitosti telefonu. Znamená to, že dokážou (stále ještě nebolestivě) vyrušit ruch z ulice.

JBL E55BT

Sluchátka JBL E55BT se hodí pro posluchače,

kteří mají rádi klasickou konstrukci i pohodlí ve formě bezdrátové technologie a také vysokou kvalitu poslechu za příznivější cenu. JBL E55BT sice stojí kolem 3 500 korun, což se na první pohled může zdát dost, ale na ten druhý, detailnější, už vlastně ne. Kvalitou konkurují i o několik tisícovek dražším modelům.

HODNOCENÍ
+ kvalitní konstrukce; výborný zvuk; bezdrátová technologie; intuitivní ovládání; sluchátkový kabel s ochrannou textilií v balení; přátelská cena
- ztrátové Bluetooth 4.0; nemá ochranný obal; trošku vyšší hmotnost
comments powered by Disqus