Atmosférický zvuk

Atmosférický zvuk

Stlumte světlo, usaďte ji na pohovku a vystavte ji napospas vámi ověřenému hudebnímu výběru. Nejenže ji dostane romantická hudba, ale i hra světla. Harman/Kardon Aura Studio 2 je jednoduše sázka na jistotu.
Reproduktory Harman/Kardon jsou v jakékoliv kategorii velmi těžký oříšek. Zvuk je na tak vysoké úrovni, že na hledání nedostatků potřebujete téměř studiové ucho. Designově je společnost bezchybná a celkový zážitek je vždy jiný, svůj a nebojíme se říct, že až jedinečný. Pokud se na nás valí druhá generace nějakého modelu, tak můžeme očekávat posun laťky o úroveň výš. Pro fanoušky perfekní, pro recenzenta méně. Texty bez kritiky jsou fádní a zbytečně se rýpat v detailech zase nevyzní důvěryhodně. Harman/Kardon Aura Studio 2 byl pro nás těžkým oříškem.

Perfektní iluze
Unboxing vypadal, jako když dítě dostane na Vánoce vysněnou hračku. Nemohli jsme se dočkat, kdy bude před námi stát kus elektroniky s opravdu nádherným designem. Naštěstí toho v balení zbytečně moc nenajdete. Reproduktor, povinné čtení, tedy návod a papíry k záruce, a kabel do elektřiny. Samotný tvar startuje fantazii a jistě vás napadne mnoho přirovnání. My jsme v reproduktoru vyiděli centrální inteligenci domácnosti, naše něznější polovička vázu. Nechme však vtipy bokem. Průhledná plastová část mát tvar, díky němuž reproduktor perfektně pracuje se zabudovaným LED světlem. To je ve středu reproduktoru pod válcem klesajícím z obvodového průhledného pláště. Nadšení z rozložení prvků pramení z toho, že jsme v prvních chvílích měli pocit, jakoby světlo procházelo prostorem horní části reproduktoru. Neprochází, jen se velmi šikovně odráží. Perfektní iluze. U tlumeného světla umí reproduktor udělat opravdu zajímavou atmosféru právě díky světelnému efektu. Jediná věc, která nás trochu mrzí je, že světlo nereaguje na rytmus poslouchané hudby. Světlo má svou „choreografii“, na kterou tancuje, ať posloucháte árie, elektronickou hudbu nebo kytarovky. Pokud vám světelná vychytávka přijde jako zbytečný kýč, dá se snadno vypnout hardwarovým tlačítkem.

Harman/Kardon Aura Studio 2

Hodí se všude
Odbít design Aura Studio 2 dvěma vtipnými poznámkami, byli bychom barbary. Jak jsme již řekli, tvar reproduktoru nás doslova uchvátil. A tento názor jsme nezměnili po dobu celého testování. Avšak uvědomujeme si, že pracovat s takto futuristickým provedením v interiéru není vůbec jednoduché. Umístit ho někam do rohu a přijít o krásný třistašedesáti stupňový hudební zážitek je škoda. Položit Aura Studio 2 do středu konferenčního stolku v obýváku? Vlastně proč ne? Rozměrově nejde o žádného obra, proto zvládne umístění i na takto výrazném místě. Narazíte tu však na dva problémy. Prakticky a estetický. Praktický je ten, že subwoofer reproduktoru je umístěný právě ze spodní strany. Pokud jste fanoušky basového hudebního žánru, věci na stolku by vám zaručeně poskakovaly. Estetický problém? Elektrický kabel je připojený na obvodovou stěnu, což je, zdá se, jediné možné řešení, takže někde bude určitě trčet. Na zařizování a práci s interiérem je však nádherné to, že fantazií se meze nekladou. Takže zřejmě na naše zdanlivé problémy s umístěním rozhodně narazit nemusíte. Jediné, čemu bychom se vyvarovali je, aby byl reproduktor umístěný přímo na podlaze. Po stránce zvukového zážitku je toto umístění podle nás opravdu krizové. Pokud je reproduktor umístěný alepoň ve výšce kolen zvuk je zajímavější.

Nepřehlédněte:
JBL – Reflect Response, Reflect Mini BT & Everest 100
Opatrně s tlačítky
Aura Studio 2 je v nabídce v elegantním černém provedení. Vrchní část neprůhledné části tvoří nenápadný pásek, v němž jsou rafinovaně skryta ovládací tlačítka. Ovládání hlasitosti, tlačítko na vypnutí a zapnutí světla, Bluetooth tlačítko a tlačitko na přijetí a ukončení hovoru.  Piktogram znázorňuje sluchátko telefonu, ale můžete jím přerušit hrající hudbu. Kromě ovládání hlasitosti jsou tlačítka podsvícená. Zdroj hudby můžete připojit pomocí AUX. Tlačítka jsou opravdu citlivá, proto v případě, že hrající reproduktor musíte přenášet, buďte opatrní.

Komunikuje perfektně
My jsme připojovali reproduktor k iPhonu a MacBook Pro. V obou případech přes Bluetooth a v obou to šlo tak snadno, jakoby se zařízení poznala už z minula. Co se nám na Harman/Kardon zařízení líbí je označení přístroje pro připojení přes Bluetooth. Vždy je pěkně pojmenované podle názvu na krabici. Některé firmy totiž stále používají jako název zařízení sériové číslo, což není praktické a pokud máte v okolí vícero zařízení skrytá pod sériovým číslem nemusíte vybrat to správné. Komunikace zdroj hudby - reproduktor a naopak, byl promptní a bezproblémový. Avšak při sledování filmů na počítači přes VLC player se nám zdálo, jakoby byl signál přerušovaný a zvuk se občasně sekal. S jiným přehrávačem jsme reproduktor netestovali, je teda možné, že není úplně dokonalá komunikace jen v případě této konkrétní kombinace.

Harman/Kardon Aura Studio 2

I vícero naráz
U konektivity třeba rozhodně zmínit možnost spojit vícero reproduktorů Harman/Kardon pro dosažení lepšího zvukového zážitku. Párování je pomocí Buetooth, hardwarové tlačítko najdete na zadní straně reproduktoru a výrobce udává, že lze takto spojit dva kusy Aura Studio 2. My jsme při testování neměli vícero reproduktorů k dispozici, ale z minulých testováaní můžeme potvrdit, že komunikace mezi reproduktory je bezproblémová. Pokud byste měli tu možnost párovat reproduktory, řekněme i proto, abyste ozvučili vícero místností jediným zdrojem hudby, u této značky nemáte důvod váhat.

Zaplní místnost
To nejdůležitější. Zvuk! Načrtli jsme, ze Aura Studio 2 není právě obr. Má kompaktní rozměry, ale i přes to  dokáže průměrně velkou místnost doslova zalít nádherným zvukem. Nebojíme se říct, že reproduktor by bez problémů obstál i v opravdu velkých místnostech. Za schopnost doslova naplnit prostor zvukem vděčí  konstrukci. Reproduktor je téměř po celém obvodu, až na část stěny, kde se připojuje elektrický kabel.
Basy vás dostanou. Jsou hutné a nebudete se zdráhat říct, že mají „koule“. Při porovnávání středů a výšek jsou mírně upřednostněné výšky. Vyladění rozhodně není standardní. Cítíte specifickou charakteristiku, která se trochu hůř popisuje a spíš bychom doporučili otestovat reproduktor na vlastní uši. Nemusíte se však obávat nesmyslných pokusů a experimentů. Zvuk Aura Studio 2 má svůj vlastní šmrnc a to dokonce i skrz nejrůznější hudební žánry. Za tento zážitek vděčíme technologii DSP.

Nepřehlédněte:
Legendární výrobek Harman Kardon Soundstick aneb Víte, jak vypadá dokonalost?
Sumár?
K Aura Studio 2 jsme si vytvořili vztah. Proč? Repro „vajíčko“ nám učarovalo komplexností, kterou jednoznačně nabízí. Vskutku jedinečný design, osobitý zvuk, který pohltí všechno okolo, a to vše v kombinaci s jednoduchým světelným efektem je ten správný recept.
comments powered by Disqus