Art of Noise

Art of Noise

Novinka z renomovaného domu AKG se evidentně obrací na mladistvou klientelu. Ulice, hromadná doprava, jogging v parcích, posilovny a jiná sportoviště – tam všude jsou tato sluchátka svou kompaktní a odolnou, přitom však odlehčenou konstrukcí vhodná. A mají jeden trumf navíc - kromě toho, že báječně vypadají a stejně dobře i hrají - zbaví vás okolního hluku a dají vám tak možnost vychutnat si hudbu bez rušivých vlivů všeho, co vás obklopuje a bezohledně ruší. Kdo to jen řekl: Nerušte moje kruhy? Rozhodně nějaký moudrý chlapík.
KONSTRUKCE
Černou kůží čalouněný mostík je tenší než jaký mívají obvykle domácí sluchátka. Dobře pruží a působí pevně a odolně. Navazující 3D Axis mechanismus uchycení mušlí sestává z výsuvné rýhované kolejnice, zaklapnutelného kloubu a otočného mechanismu. To všechno umožňuje přesné vyladění sluchátek na vaši hlavu a vaše uši, jako i dobrou manipulaci při balení, skladování a transportu. Samotné aluminiové mušle kruhového tvaru mají zvenku jemně perforovaný kryt a zevnitř příjemně měkké náušníky z kůže a paměťové pěny. Samotné akustické otvory jsou poměrně malé a pokrývá je průzvučná tkanina. Pod ní se skrývají měniče s výkonným magnetickým systémem, jako i sofistikovaná řídící jednotka Noise Cancellingu a baterie s výdrží až 30 hodin. Odpojitelný kabel disponuje jednotlačitkovým ovladačem s vestavěným mikrofonem. Konektory jsou pozlacené a působí robustně. Součástí výbavy je i adaptér do letadla. Baterky jsou dobíjecí přes USB. Pokud vám i přes to dojde šťáva - žádný problém. Můžete dále fičet přes audio bypass kabel v pasivním módu, jak jen chcete. Vysoce výkonná technologie polačení okolního šumu vás zbaví ruchů ambientu až o -20 dB. No a to všechno při dodržení zvukové reference, na kterou jsme u AKG zvyklí.

AKG N60NC

POSLECH

Ano, jsou to nefalšovaná pravá „ákagéčka“. Sound je plnokrevný, plastický, s dostatkem basů a dodržením neutrální textury. Solidní analytickost bez zničení radosti z hudby. Znatelně načrtnutý prostor. Když sem se v pravěku své pubertální existence toulával sídlištěm s kazetovým walkmanem Asahi z Tuzexu, zažíval sem eufórii z prostorového zvuku uprostřed vlastní hlavy. Dnes sem na kole v zámeckém parku a v hlave mi hraje zvuk sestavy, která by v těch časech stála miliony. Přibližuju se k hlavní cestě a přes hudbu ke mně začíná doléhat hluk dopravy. Mačkám tlačítko NC a zapínám sofistikovanou technologii eliminace vnějších ruchů. A zázrak je tu. Opět se vracím do ztišeného auditoria koncertové síně a komorní orchestr dokonale sype zlato not barokního mistra Henryho Purcella. Jeho Golden Sonata je tak autentická, jak jen může na kole být. A i když se tvrdí, že svět je nejkrásnější z hřbetu koně, povím vám - ani toto není k zahození. Sluchátka jsem si vzal i do města s jeho charakteristickým industriálním hukotem. Noise Cancelling je pravým osvobozením od tohoto akkustického balastního smogu. A tak si nemusím jako novodobý chytat uši a přikrčeně se potácet ze strany na stranu s ušklebkem bolesti a znechucení. Naopak – usmívám se a oprotijdoucí mi můj úsměv opětují. Některé pohledy jakoby se ptaly: Čo tam máš? Depeche? Daft Punk? Ne, jsem „old schol boy“ a poslouchám Jana Hammera. Like Children. Nářez, jak se patří. Ale potom si tam ty depešáky nakonec šupnu a s radostí zjišťuju, že ani ta syntetika nezní vůbec zle. N60 se mi podařilo otestovat i ve výšce cirka 10 000 metrů. Monotónní zvuk proudových motorů letadla jsem vygumoval díky zázračnému NC tlačítku a výhled na andělsky kyprá oblaka mi dokonale dopĺnil Bachov Air. Tyto aerolinky by se tak měly definitívně přejmenovat na Air Bach a trupy jejich letadel by měla zdobit podobizna barokního génia v napudrované paruce.

AKG N60NC

ZÁVĚR
Senzační věcička, tato sluchátka. I když jich mám poměrně bohatou kolekci (privátních i studiových), tato si jednoznačně nachystám. Když budu sekat trávník nebo náš robotický vysavač bude páchat uklízecí orgie napříč naším domem, jednoduše po nich sáhnu a rázem budu v pohodě. Nic nebude rušit moje rendevouz s hudbou a to se mi líbí. Zážitek v čisté podobě je totiž niěco, co si jen velmi nerad odpírám.

Nepřehlédněte:
Recenze: AKG N60NC
AKG N60NC
comments powered by Disqus