Jak správně nabíjet moje sluchátka / reprák?

Jak správně nabíjet moje sluchátka / reprák?

Každý se obává jak dlouhou životnost má baterie v přenosném reproduktoru či sluchátko. Pokud budeš dodržovat naše rady, životnost baterie víš prodloužit io několik let. Jen třeba zapomenout na to, co nám prodejci elektroniky několik let vtloukali do hlav a jaksi se tento mýtus zakořenil.
"Neformátuj" baterie. Poškodíš ji!
Zaprvé je třeba odlišit jaký typ baterie je v zařízení. Už dávno je pryč doba NiMH baterií. Dnes se v drtivé většině používají Li-Ion nebo Li-Pol. Ty najdeš i ve všech telefonech či noteboocích. Tímto bateriím škodí tzv. "Formátování" (úplně vybytie a nabytí). Liónové baterie nemají žádný paměťový efekt. Jejich životnost a kapacita je dána počtem nabíjecích cyklů.

Nabíjecí cyklus
Co mám pod tím rozumět? Jeden nabíjecí cyklus se počítá od zcela vybité baterie po nabytí na 100% kapacity. Už víš kam tím míříme. Pokud máš zařízení vybité na 80% a dáš ho na nabíječku nabít do 100%, je to jen pětina nabíjecího cyklu. Toto když uděláš 5x, máš jeden nabíjecí cyklus. Z toho je zřejmé, že je dobré mít zařízení neustále na nabíječce, pokud to je možné a tak si prodloužit životnost své baterie.

Nabíjanie

Co když mám zařízení nabité na 100%. Mám ho odpojit?

Vůbec nemusíš. Baterie se dále nedobíjí. Vše řídí vnitřní elektronika a baterie se ti nepoškozuje. Příklad. V naší výbavě je MacBook Air z roku 2013. Po 6 letech používání je počet cyklů 305! Do "zničení" baterie nám ještě zbývá necelých 700 cyklů a kapacita baterie oproti nové nám klesla pouze o nějakých 10%. To je díky tomu, že notebook je na nabíječce vždy, když je to možné.

Nepřehlédněte:
RECENZE JBL Pulse 3: Moje nové oblíbené příslušenství!
Nabíječka nebyla dodána, jak mám nabít zařízení?
Ve většině případů, už k přenosným reproduktorům či sluchátkům nedostaneš nabíječku do elektrické zásuvky, pokud se nabíjí pomocí nějaké verze USB. Ani to není nutné. Na trhu je množství univerzálních nabíječek s USB výstupem a určitě nějakou si dostal s telefonem nebo jiným zařízením. Rovněž na nabíjení můžeš použít i USB výstup na notebooku či počítači. Silnější či slabší energetický výstup na USB portu vůbec nevadí. Pokud je výstup na USB portu silnější, vnitřní řídící elektronika zařízení si to omezí tak, aby nezničila baterii. Pokud je slabší, pouze se zařízení déle nabíjí.

USB nabíjačky

Upozornění

Výše uvedené informace se netýkají fake či jiných necertifikovaných produktů. Ty nemusí obsahovat výše uvedenou řídící elektroniku.

Závěr
Na baterii se poskytuje v drtivé většině pouze letá záruka, ale pokud budeš dodržovat naše rady, životnost své baterie prodloužíš několikanásobně.
comments powered by Disqus