AKG N40 – top model, který není pro každého

AKG N40 – top model, který není pro každého

Testovali jsme jeden z nejvyšších modelů in-ear sluchátek od AKG. Model N40 nás příjemně překvapil, ale není pro každého.
AKG N40

Společnost AKG, která se od roku 1947 specializovala na ozvučení a vybavení kinosálů (Akustische und Kino-Geräte), je v dnešní globalizované době součástí firmy Harman, kterou zastřešuje mateřská korporace Samsung.

Mnozí AKG znají hlavně z oblasti sluchátek jako divizi AKG by Harman, ale firma nikdy neopustila ani pole professional audio. Stále ji můžeme najít jako AKG PA v segmentu špičkových bezdrátových či studiových mikrofonů.

AKG N40

I přes rozmanitost in-ear modelů v portfoliu chyběl model, který by tvořil spojení komerční produkce s tou profesionální. Tuto mezeru v divizi AKG by Harman chtěli vyplnit právě novinkou AKG N40.

Nepřehlédněte:
Audiofilský zážitek s AKG N40
Už při rozbalování zjistíte, že se jedná skutečně o prémiová sluchátka. Tedy alespoň obsahem. Samozřejmostí jsou vyměnitelné nástavce do uší různé velikosti. Balení však obsahuje i užitečné pouzdro či čistící kartáč.

AKG N40

To celkem potěší, pokud sluchátka sdílíte se sourozencem, který neví, kde jsou vatové tyčinky. Zaujala mě i dvojice kabelů s 3.5 mm konektorem. Rozdíl mezi nimi je jen v tom, že jeden má ovládání na smartphone a druhý ne. 

AKG N40

Jako kdyby vám k novému autu přibalili 2 autorádia, jedno s ovládáním, druhé bez. Používat budete i tak jen to s ovládáním. Oba kabely jsou potažené látkou, což zabraňuje jejich zamotání - ale jen do poloviny. Takže druhou půlku můžete rozmotávat.

AKG N40

Sluchátka AKG N40 přináší i vyměnitelné zvukové filtry, které svou variabilitou použití mají zřejmě umocnit prémiovost, protože sluchátka byla navržena pro profesionální odposlechy a skutečné audiofily. Jsou odstupňované podle preference charakteristiky zvuku, referenční, výškové a na zesílení basů. 

Nepřehlédněte:
Jednoduše perfektní špunty
AKG N40

Pokud mám být upřímný, i při použití kvalitní nahrávky ve formátu FLAC a zesilovače, sem mezi nimi velký rozdíl nepostřehl. Sluchátka však mají skvělý čistý projev, detaily, a efektivně odhalí nedokonalosti jakékoliv kompresní nahrávky, kterou vám vaše sluchátka doposud s radostí tajila. 

AKG N40

Je ale třeba poznamenat, že na skutečný hudební zážitek si musíte obstarat adekvátní zdroj zvuku. Bez něho to nemá žádný význam a sluchátka připojená například na váš smartphone znějí hůř než levné atrapy, které vám při letu rozdá letuška.

AKG N40

Pokud je chcete používat i na takovýto zdroj zvuku, sluchátkový zesilovač je v tomto případě absolutní nutností. Sluchátka mají impedanci 20 ohmů, frekvenční rozsah je 10 Hz – 40 kHz a citlivost na úrovni 115dB SPL. Pokud si sluchátka chcete vyzkoušet i vy ještě před koupí, doporučujeme zajít do bratislavské prodejny Techhouse.

AKG N40

AKG N40 zaujala čistým zvukem a rozhodně potěší ucho nejednoho audiofila. Ale v této cenové kategorii bych přivítal tlumení vnějšího hluku a určitě kabely potažené látkou v celé délce.
comments powered by Disqus