Youtubeři si užívali sjezd koloběžkami z Hradu Hrušov do Topolčianok.

Youtubeři si užívali sjezd koloběžkami z Hradu Hrušov do Topolčianok.

Pokud bych měl hlasovat o nejdokonalejší zážitek na koloběžce, hlasoval bych dnes za nejlepší slovenskou koloběžeckou destinaci sjezd do Topolčianok. V rámci kolobežkářského turné sr známými československými youtubery  Exploited, DenisKubikTV, VladasVideo a TouhasTomášem jsme si to trochu zpestřili o adrenalín navíc s Mistrem světa v mushingu Jarem Bánocim a jeho pejsky. Ale popořadě.
Na hrad Hrušov jsme se dostali autem provozovatelem této jedinečné atrakce. Po vystoupení z auta jsem měl pocit podobný jako ze středomořských historických památek. S tím rozdílem, že za mnou byla krásná slovenská pahorkatina a paseky, předemnou borovicové stromořadí vytvářející stín a za ním sluncem zalité vysoké hradby Hradu Hrušov. Pár let jsem nebyl na slovenských hradech, ale Hrušov mě uchvátil čistotou a topami po přeobíhající rekonstrukci, kde nadace pracuje výhradně s materiálem, který získá při vykopávkách.

Zjazd YouTuberov z Hradu Hrušov

Z hradu Hrušov můžete vidět lesy se seníky, oborou pro zubry, pastviny pro koně a rozsáhlé topolčanské vinohrady. Napadne vás, že takto asi vypadaly dokonalé panské kratochvíle v minulosti. Za to, že to dnes takto konzistentně stále existuje můžeme děkovat československé historii. Topolčianky byly totiž letním sídlem prvního československého prezidenta T.G. Masaryka a žádni páni po něm neměli naštěstí čas to zruinovat.

Po aktivitách a blbnutí na Hrade Hrušov jsme se vydali do „polní půjčovny koloběžek“ Tribosport sto metrů pod hradem, kde jsme si za 8 eur půjčili terénní koloběžky Kostka Mushing Max, jinak speciály pro musherský sport. Tyto koloběžky mají zvýšený nášlap, pneumatické tlumení předních kol, masívní kola 26“/20“,  masivní terénní pneumatiky Schwalbe.  Majitet Tribosportu koloběžky evidentně miluje a na svýchh klientech rozhodně nešetřil.

Nepřehlédněte:
Nebojte se barev
Samotná trasa do Topolčianok meří asi 8km a lze ji projet v čase od 20 minut do 2 hodin. To když vás zlákají nástrahy na trati.... jako nás (proto jsem si dal trasu hned 2 krát...). První asi kilometr vede po lesní cestě se šotolinovým povrchem. Postupně naberete rychlost nad 45km/h, kterou musíte tlumit abyste u Horárně bezpečně odbočili na lesní, velmi kvalitní asfaltku. I přes šotolinu a pravouhlou zatáčku, vcelku bezpečná. Všichni začátečníci to hravě zvládli.

Zjazd YouTuberov z Hradu Hrušov

Následně se ponoříte do nádherného lesa, musím přiznat, že jak češi tak slováci konstatovali, že tento les, je úplně jiný, než na jaký jsme u nás zvyklí. Nevím čím to je. Či péčí lesníků, protože všechno je neuvěřitelně čisté, nebo samotnou přírodou.  

Nasleduje první krásny sjezd dokonalou jednopruhovou asfaltkou, kde se ukáže rozdíl v rychlosti mezi terénní Kostka mushing Max a cestní koloběžkou Kostka Tour, lehkým a těžším běžcem... Poprvé můžete atakovat s pocitem plného bezpečí 45-50km/h.

Po zhruba 2,5km se les otevře a dostáváte se na paseky ohrazené drátem a připadáte si jako na farmě. Ne kýčovité americké. Krásné slovenské. Vaši rýchlost hravě slumí mírný kopeček, aby vás upozornil, že si to máte vychutnat.

Nepřehlédněte:
Barevný náramek pro TomTom sportovní hodinky jen za 149 Kč!
Zjazd YouTuberov z Hradu Hrušov

Následujících 2,5km celkem určitě narazíte na několik stád unikátního topolčianského chovu lipicanského koně. Vzpomeňte si na mnoho fotek TGM na bílém strakatěm koni, místním lipicanovi. V 4 stádech by sej ich tu mělo chovat okolo 400-500. Nedá vám to, zastavíte, odtrhnete z jabloně a krmíte koníky, vychutnáváte.... nasáváte atmosféru a nabíráte časovou ztrátu pro majitele půjčovny.... :)


Pokud vás proberou nějaké povinnosti, odlepujete se od koníků a vstupujete do dalšího lesa a sjezdu. Následuje mírný sjezd 1km lesem, po kterém se vám otívrají krásně opracované topolčianske vinohrady.  Cesta se zvažuje, vy nabíráte stále vyšší rychlost. Vychutnáváte si trápících se cyklistů šľapajících naproti a rychlost, která stoupá až na 50-55km/h.  Cítíte volnost, rychlost a bezpečnost zároveň. Velmi pečlivé značení na cestě vás upozorní, že máte zpomalit. Je vám to trochu líto, ale vstupujete do zámeckého parku s klikatými chodníky a pro změnu nasáváte přímo kouzelnou atmosféru Topolčianok. Zlehka míjíte prezidentský zámek, letohrádky a historické, či méně historické, ale vkusně zasazené vily. Probíráte v hlavě, co jste právě zažili a proč jste tu poprvé. Vůbec se nedivíte TGM, že tu trávil každý rok.

Uvědomujete si neuvěřitelně krásnou přírodu a zážitek z rýchlé jízdy. Provozovatel půjčovny poskytl to nejlepší. Z jízdy nemáte pocit nebezpečí (porovnal bych to s rychlostí, kterou si neuvědomujete např. v audi).


Naši youtubeři si jízdu podle svých slov vychutnali též. Ja osobně jsem měl pocit, že si to musím dát ješteě jednou. A hned jsem si ještě jednu jízdu i dal. A i když jsem u 30 koloběžek musel chvilku čekat. Pokud bych měl tuto trasu hodnotit, dal bych jí 10 z 10 bodů. Jediné, na co si musíte dát pozor je, že trasa je dostupná jen přes víkend. Lesní správa nepochopitelne omezuje provoz koloběžek na 2 dni v týdnu, zatémco individuální cyklisti mohou jezdit celoročně...  Někdo by se měl vzbudit... Pokud by se na tom mělo něco změnit, kontakt provozovatele je www.tribosport.sk
comments powered by Disqus