Youtubeři si užívali sjezd koloběžkami z Hradu Hrušov do Topolčianok.

Youtubeři si užívali sjezd koloběžkami z Hradu Hrušov do Topolčianok.

Pokud bych měl hlasovat o nejdokonalejší zážitek na koloběžce, hlasoval bych dnes za nejlepší slovenskou koloběžeckou destinaci sjezd do Topolčianok. V rámci kolobežkářského turné sr známými československými youtubery  Exploited, DenisKubikTV, VladasVideo a TouhasTomášem jsme si to trochu zpestřili o adrenalín navíc s Mistrem světa v mushingu Jarem Bánocim a jeho pejsky. Ale popořadě.
Na hrad Hrušov jsme se dostali autem provozovatelem této jedinečné atrakce. Po vystoupení z auta jsem měl pocit podobný jako ze středomořských historických památek. S tím rozdílem, že za mnou byla krásná slovenská pahorkatina a paseky, předemnou borovicové stromořadí vytvářející stín a za ním sluncem zalité vysoké hradby Hradu Hrušov. Pár let jsem nebyl na slovenských hradech, ale Hrušov mě uchvátil čistotou a topami po přeobíhající rekonstrukci, kde nadace pracuje výhradně s materiálem, který získá při vykopávkách.

Zjazd YouTuberov z Hradu Hrušov

Z hradu Hrušov můžete vidět lesy se seníky, oborou pro zubry, pastviny pro koně a rozsáhlé topolčanské vinohrady. Napadne vás, že takto asi vypadaly dokonalé panské kratochvíle v minulosti. Za to, že to dnes takto konzistentně stále existuje můžeme děkovat československé historii. Topolčianky byly totiž letním sídlem prvního československého prezidenta T.G. Masaryka a žádni páni po něm neměli naštěstí čas to zruinovat.

Po aktivitách a blbnutí na Hrade Hrušov jsme se vydali do „polní půjčovny koloběžek“ Tribosport sto metrů pod hradem, kde jsme si za 8 eur půjčili terénní koloběžky Kostka Mushing Max, jinak speciály pro musherský sport. Tyto koloběžky mají zvýšený nášlap, pneumatické tlumení předních kol, masívní kola 26“/20“,  masivní terénní pneumatiky Schwalbe.  Majitet Tribosportu koloběžky evidentně miluje a na svýchh klientech rozhodně nešetřil.

Samotná trasa do Topolčianok meří asi 8km a lze ji projet v čase od 20 minut do 2 hodin. To když vás zlákají nástrahy na trati.... jako nás (proto jsem si dal trasu hned 2 krát...). První asi kilometr vede po lesní cestě se šotolinovým povrchem. Postupně naberete rychlost nad 45km/h, kterou musíte tlumit abyste u Horárně bezpečně odbočili na lesní, velmi kvalitní asfaltku. I přes šotolinu a pravouhlou zatáčku, vcelku bezpečná. Všichni začátečníci to hravě zvládli.

Zjazd YouTuberov z Hradu Hrušov

Následně se ponoříte do nádherného lesa, musím přiznat, že jak češi tak slováci konstatovali, že tento les, je úplně jiný, než na jaký jsme u nás zvyklí. Nevím čím to je. Či péčí lesníků, protože všechno je neuvěřitelně čisté, nebo samotnou přírodou.  

Nasleduje první krásny sjezd dokonalou jednopruhovou asfaltkou, kde se ukáže rozdíl v rychlosti mezi terénní Kostka mushing Max a cestní koloběžkou Kostka Tour, lehkým a těžším běžcem... Poprvé můžete atakovat s pocitem plného bezpečí 45-50km/h.

Po zhruba 2,5km se les otevře a dostáváte se na paseky ohrazené drátem a připadáte si jako na farmě. Ne kýčovité americké. Krásné slovenské. Vaši rýchlost hravě slumí mírný kopeček, aby vás upozornil, že si to máte vychutnat.

Zjazd YouTuberov z Hradu Hrušov

Následujících 2,5km celkem určitě narazíte na několik stád unikátního topolčianského chovu lipicanského koně. Vzpomeňte si na mnoho fotek TGM na bílém strakatěm koni, místním lipicanovi. V 4 stádech by sej ich tu mělo chovat okolo 400-500. Nedá vám to, zastavíte, odtrhnete z jabloně a krmíte koníky, vychutnáváte.... nasáváte atmosféru a nabíráte časovou ztrátu pro majitele půjčovny.... :)


Pokud vás proberou nějaké povinnosti, odlepujete se od koníků a vstupujete do dalšího lesa a sjezdu. Následuje mírný sjezd 1km lesem, po kterém se vám otívrají krásně opracované topolčianske vinohrady.  Cesta se zvažuje, vy nabíráte stále vyšší rychlost. Vychutnáváte si trápících se cyklistů šľapajících naproti a rychlost, která stoupá až na 50-55km/h.  Cítíte volnost, rychlost a bezpečnost zároveň. Velmi pečlivé značení na cestě vás upozorní, že máte zpomalit. Je vám to trochu líto, ale vstupujete do zámeckého parku s klikatými chodníky a pro změnu nasáváte přímo kouzelnou atmosféru Topolčianok. Zlehka míjíte prezidentský zámek, letohrádky a historické, či méně historické, ale vkusně zasazené vily. Probíráte v hlavě, co jste právě zažili a proč jste tu poprvé. Vůbec se nedivíte TGM, že tu trávil každý rok.

Uvědomujete si neuvěřitelně krásnou přírodu a zážitek z rýchlé jízdy. Provozovatel půjčovny poskytl to nejlepší. Z jízdy nemáte pocit nebezpečí (porovnal bych to s rychlostí, kterou si neuvědomujete např. v audi).


Naši youtubeři si jízdu podle svých slov vychutnali též. Ja osobně jsem měl pocit, že si to musím dát ješteě jednou. A hned jsem si ještě jednu jízdu i dal. A i když jsem u 30 koloběžek musel chvilku čekat. Pokud bych měl tuto trasu hodnotit, dal bych jí 10 z 10 bodů. Jediné, na co si musíte dát pozor je, že trasa je dostupná jen přes víkend. Lesní správa nepochopitelne omezuje provoz koloběžek na 2 dni v týdnu, zatémco individuální cyklisti mohou jezdit celoročně...  Někdo by se měl vzbudit... Pokud by se na tom mělo něco změnit, kontakt provozovatele je www.tribosport.sk
comments powered by Disqus
comments powered by Disqus