Recenze Nilox F-60 EVO: Jak nahrává kamera, kterou používá Peter Sagan?

Recenze Nilox F-60 EVO: Jak nahrává kamera, kterou používá Peter Sagan?

Po otázce: „Nechceš zrecenzovat tuto kameru?” prišla moje jasná reakce: „Určitě jo!”. Je to kamera NILOX F-60 EVO. Pro mě je určitě na zamyšlení otázka, proč se společnost vyrábějící outdoorové kamery chce vizuálně podobat svému, dovolím si tvrdit, největšímu konkurentovi? Jestli je to dobrá nebo špatná marketingová strategie prodeje, to nechme na marketingovém oddělení NILOXU. NILOX je italská společnost a proto je logickou volbou Peter Sagan jako jedna z tváří F-60ky, protože Peter to s kolem fakt umí.
Provedení
První, co mě neskutečně zaujalo, bylo ochranné pouzdro a po zjištění, že pouzdro zvládne 100 metrovou hloubku, nemám pochyb o tom, že tu firma Nilox vyniká. Na pouzdře najdete 3 tlačítka (spuštění nahrávání, fotografování, zastavení nahrávání/přepnutí do módu nahrávání zvuku), která se opravdu velmi snadno stlačují, a při jejich stisknutí není pochyb o tom, zda člověk nahrávání opravdu spustil. Sklo na pouzdře působí odolně jak vůči poškrábání, tak i vůči pádu. Tuto vlastnost však prověří jen dlouhodobé používání, ale určitě nezaostává za konkurencí. Pouzdro společně s kamerou a přídavným displejem je vcelku těžké. Při adrenalinových sportech, kde budete mít kameru přilepenou na helmě, doporučuji používat kameru bez displeje. Ušetříte pár gramů na hlavě. Možná by stálo za to pouvažovat o lehčím obalu, který nemusí nutně dosahovat parametr IP68 (vodotěsnost do 100m).

Samotná kamera je vyrobená z materiálu odolného proti poškrábání. Všechno pěkně lícuje. Tady také není pochyb o tom, že jde o profesionální provedení. Na přední straně zaujme hned několik věcí. Čtyři přepínače, jedno tlačítko na započetí nahrávání a objektiv se zvláštními zářezy po obvodu. Ze čtyř tlačítek stojí za zmínku dvě – první je měření expozice. Tu lze nastavit dvě možnosti, středové měření expozice nebo celkové. V praxi to znamená, že když natáčím člověka a chci, aby byl správně naexponovaný (nasvícený – jednoduše, aby byl na obraze vidět), zvolím středové měření světla.

V případě, že natáčím scenérii, zvolím celkové měření světla, aby byl obraz co nejvíc světelně vyvážený. Tato funkce pracuje spolehlivě a myslím si, že je vcelku užitečná. Druhým takovým tlačítkem je G-senzor, který po aktivaci zapne nahrávání okamžitě po pohybu kamery. Využití? Různé, hlavně při dlouhých čekáních na startu se nemusíte zaobírat tím, zda vaše kamera začala pracovat v ten správný čas. Určitě za pochvalu stojí tlačítko pro spuštění nahrávání, které svým vystoupením najdete okamžitě po uchycení kamery do ruky. Funkčnost zvláštních zářezů na objektivu prozradí příslušenství, kterého součástí je ochranný kryt objektivu pro případ, že se kameru rozhodnete používat bez ochranného pouzdra.

Na horní straně kamery najdete stavový displej, který vás bude informovat o režimu, kvalitě záznamu, stavu baterie, ale i o tom, jaké měření světla máte zvolené nebo zda máte zapnutou WiFi a jiné. Musím pochválit závit ze spodní strany kamery pro stativ, prodlouženou ruku nebo úchyt, který je součástí příslušenství. Škoda jen, že tento závit nemá i pouzdro. V tomto případě by už nebylo nutné nic dokupovat, pokud byste chtěli mít svou kameru chráněnou a používat například prodlouženou ruku/stativ.

Obsah balení
Balení je vskutku bohaté a mně tu chybí už jen zmiňovaná redukce se závitem na stativ. Co skutečně překvapí je externí mikrofon s opravdu dlouhým kabelem. Externí mikrofon se dá používat i s ochranným pouzdrem, což určitě považuji za velký přínos, když mikrofon, který je zabudovaný přímo na kameře, je při použití pouzdra velmi málo funkční.

Nepřehlédněte:
Sportovní kamery v akci – ty nejlepší záběry
Součástí balení je také displej s pěkným podáním barev a ostrostí. Kamera má v sobě zabudovaný i reproduktor, takže při prohlídnutí natočeného materiálu rovnou slyšíte, jaký zvuk jste zaznamenali.

Nilox F-60 Evo WiFi

Funkčnost
Odolné pouzdro a bohaté příslušenství předurčuje tuto kameru k opravdu extrémním a nevšedním záběrům. Můžete ji připevnit opravdu kamkoliv a na jakýkoliv adrenalinový nástroj a kamera vám vytvoří záběry z úhlů, které natočí jen profesionální kameramani. Vy ty záběry můžete navíc vidět ve svém vlastním telefonu a sdílet okamžitě na YouTube.

Kamera je velmi intuitivní a nepotřebujete žádný manuál. Při základních znalostech rychle pochopíte, jak kamera funguje, a které parametry v nastavení jsou pro vás důležité. Při funkčnosti nemůžeme zapomenout zmínit aplikaci od NILOXU, která je dostupná pro iOS ale i pro Android.  Jednoduše se připojíte, a kameru můžete ovládat v plném rozsahu přímo ve vašem mobilním telefonu. Používání aplikace je stejně jednoduché a intuitivní jako používání samotné kamery.  Každopádně na podrobný test této aplikace se můžete těšit už brzy.

Při zkoušení F-60ky v exteriéru mě opravdu bavil její širokoúhlý záběr. Opravdu škoda, že při testování nebylo nejvhodnější počasí a tak namísto koupání s kamerou jsem ji jen ponořoval do louží a zkoušel, zda pouzdro nepropustí vlhkost už při této zátěžové zkoušce. Nezklamala! Kamery byla suchá a záběry z louží byly přímo fascinující. No dobře, tak tak fascinující nebyly, ale dalo se celkem jednoduše otestovat, jak se kamera chová při snaze zaznamenat svět pod hladinou louže a svět nad ní. S tím si poradila slušně a věřím, že tento druh záběrů by se s touto kamerou stal mým oblíbeným. Nejen díky kvalitě výstupu, ale hlavně kvůli jednoduchosti použití. Neřešil jsem žádné clonové číslo, uzávěrku nebo citlivost ISO, prostě jsem jen mačkal spoušť a kamera fotila a točila tak, jak jsem chtěl. Určitě pro náročnějšího uživatele chybí plně manuální režim, ale tato kamera je právě tím výjimečná, že její použití je jednoduché a nezdržovala mě zbytečným nastavováním parametrů a tak mi neunikla žádná momentka.

Při natáčení videa si můžete zvolit 3 stupně kvality videa. Plné rozlišení HD 1080p (16:9), které zaznamenává 60 obrázků za sekundu, 960p s poměrem stran 4:3 a stejně 60fps nebo nejnižší rozlišení 720p (16:9). Při rozlišení 720p můžete zachytávat obraz rychlostí 120 snímků za sekundu. Z toho mohou vzniknout zajímavé, akční záběry, použitelné do samotného střihu, kdy můžete pohyb natolik zpomalit, abyste vidět jeho celou dynamiku.

Nepřehlédněte:
Pravidelné fitness aneb 13 tipů jak s posilovnou neskončit po týdnu
Co se týká samotného výstupu a kvality obrazu. Při použití standardního ohniska, což je v tomto případě 28mm (širokoúhlý záběr) je pro mě obraz soudkovitý a aberace při kontrastním světle výrazná. Tento neduh umíme u blízkých objektů odstranit digitálním zoomem. Což však automaticky přináší ztrátu kvality obrazu a tak je lepší to nechat na post-proces.

Pochválit však musím světelnost objektivu a tím pádem i slušný záznam obrazu ve slabších světelných podmínkách. Kamera se umí rychle přizpůsobit expozičním změnám (přechody z tmavých míst na světlo a opačně), co však zvládá trošku pomaleji, je vyvážení bílé. Při přechodu z umělého osvětlení na denní světlo jí chvilku trvá, než pochopí změnu podmínek a přizpůsobí se. Objektiv umí zaostřit už od cca 6 cm. Ostrost ovlivňuje snímaný objekt a okolní světlo.

F-60 EVO se samozřejmě dá použít i jako fotoaparát i jako diktafon. Fotografie umí F-60 udělat v rozlišení 16 megapixelů ve formátu JPG. Audio zaznamenává ve formát WAV. Ve fotografiích se taktéž projevuje aberace a ve velmi kontrastních částech fialový duch.

Resumé
Při testování kamery nebylo ideální počasí a já, jako uživatel, jsem na kvalitu obrazu výrazně háklivý. Když jsem zmiňoval nějakou barevnou aberaci, musím podotknout, že ta je výrazná především při škaredém počasí, kdy kontrast mezi oblohou a zbytkem světa je velký. Samotná kvalita obrazu je však konkurenčně schopná a při dnešních možnostech v post-procesu jsou všechny chyby, které jsem zmínil, zanedbatelné. Dovolím si tvrdit, že při koupi této kamery budete s jejím výstupem v 90% případů spokojeni. Kamera má opravdu bohaté příslušenství a různé technické vychytávky. Za cenu 9790 Kč dostanete všestranný nástroj pro záznam akčních a nekonvenčních záběrů, protože na to je NILOX F-60 EVO jednoznačně stvořená.

Zdroj: letemsvetemapplem.eu
comments powered by Disqus