Jak jsem testoval nepřetržitě 2 měsíce hodinky TomTom Spark a TomTom Runner 2

Jak jsem testoval nepřetržitě 2 měsíce hodinky TomTom Spark a TomTom Runner 2

Těsně po uvedení hodinek na trh koncem září jsem dostal k dlouhodobé zápůjčce hodinky TomTom Spark v základní verzi za účelem testování, a to především proto, abych Vám jako zákazníkům mohl s těmito hodinkami plnohodnotně poradit. Jenže sediím denně za počítačem minimálně 10 hodin a někdy toho pohybu není mnoho a o pravidelném běhu se nedá vůbec mluvit. Takže jak ITčkář vlastně otestoval sportovní hodinky?
K testu jsem přistupoval tak, že jsem nabité hodinky připojil na zápěstí a nosil je neustále na sobě. Doslova neustále. Za celé dva měsíce jsem je sundal z ruky možná 3x. Mám je stále. Po dobu spánku, ve sprše, na nákupech, vycházkách, opravdu neustále. Sundal jsem je, když jsem je potřeboval zaktualizovat pomocí počítače nebo sem je vyměnit za TomTom Runner 2 Cardio + Music.

Veľký test TomTom Runner 2

Výdrž
Hodinky běžným nošením se zapnutým režimem fitness vydrží velmi dlouho. Za celou dobu nošení jsem je nestihl vůbec vybít, i když při synchronizaci se trochu nabili, ale vidím to opravdu na výdrž přibližně 30 dní. Což je veli dobé, takto vydrží např. fitness náramky, které jsou bez displaye. Samozřejmě jsem neměl zapnutou žádnou aktivitu, max. jsem je ještě synchronizoval pomocí bluetooth s mobilem či přehrával hudbu v rámci testování.

Fitness režim
Nejnovější modely TomTom Spark a TomTom Runner 2 mají v sobě zabudovaný digitální gyroskop na základě kterého dokáží měřit vaši aktivitu přes den. S hodinkami nemusíte nic dělat, stačí je nosit. Dokáží změřit aktivní čas, přejděnou vzdálenost, počet vykonaných kroklů, spálené kalorie a samozřejmě monitorovat spánek. Sám jsem byl překvapený, co všechno jsem přes celý měsíc dělal.

Nepřehlédněte:
Nejtěžší atletický závod světa v běhu do schodů
Jak jsem říkal, především sedím přes den za počítačem a navíc pracuji z domu, takže o nějaké extra aktivitě se nedá mluvit. To je vidět i na některých dnech, kdy jsem v  rámci bytu přšel sotva 1km za celý den. Ale stačí vytáhnout paty z domu a hned je to vidět. Za minulý měsíc (11/2015)  je vidět, že jsem ušet téměř 70 km a udělal skoro 100.000 kroků. A průměrný spánek představuje téměř 9 hodin.  I když k tomu se ještě dostanu.

Veľký test TomTom Runner 2

Přesnost monitorování aktivit
Žádný přístroj nedokáže přesně monitorovat vaši celodenní aktivitu úplně přesně. Oproti realitě je to většinou +/- 10% a záleži i na použitém algoritmu. Výsledky jsem si porovnával s aplikací zdraví v iPhone 6 a docela se shodovaly s výše zmíněnou odchylkou. Přeci mobil nenosím na zápěstí a nedokáže tak přesně monitorovat chůzi, jako když máte hodinky přímo na ruce. A taktéž si telefon neberu úplně všude s sebou.

S tím souvisí i monitorování spánku, na kterém jsem zpozoroval, že není měřeni úplně přesně. Sám vím, že dennodenně s pár výjimkami chodím spát mezi 02.00 a 03.00 hodinou noční a vstávám mezi 09.30 - 10.00. Těsně před spánkeom jsem už jen v klidu a dívm se na nějaký film či seriál. Když je tělo tedy v klidu a je dost pokročilá hodina, hodinky zaznamenávají spánek (asi algoritmus počítá i s nějakým časem, ale to nedokážeme potvrdit), následně zaznamenávají přerušení spánku, když se už opravdu odebírám ke spánku. Ale probuzení ze spánku dokáže monitorovat téměr s úplnou přesností. A sami vidíte, že spím tvrdě a nepřerušovaně. To v mém okolí může hodně lidí potvrdit :)

Veľký test TomTom Runner 2

Další aktivity
K testování samotných aktivít jsem přistupoval s velkou lájdáckostí. Pokud se dá mluvit o nějakém tetování. Za celé dva měsíce jsem spustil jen jednu aktivitu a to konkrétně 20.10, kde vidíte vzdialenosť 21.92km. To jsem testoval, zda dokážu hodinky oklamat. Zapnul jsem režim běhu, sedl do auta a jen do práce. Hodinky sice zmonitorovali danou vzdálenost, ale kroků bylo velmi málo a navíc i spálené kalorie. Takže za toto +. 

Nepřehlédněte:
Tomáš Čelko vyběhl na Eiffelovku za 8:33!
Veľký test TomTom Runner 2

A navíc všechny sportovní aktivity zohledňují hodinky do celkové celodenní aktivity. Takto máte rychle přehled o tom, co děláte pro své zdraví.

Veľký test TomTom Runner 2

Cena
Záleži na vašich preferencích a výbavě hodinek. Začíná na ceně 4300 Kč a připlatíte si, pokud chcete kardio snímač nebo hudbu v hodinkách nebo oboje. Jinak se funkcionalitou neliší. Když si to porovnám s obyčejným fitness náramkem, tak za ně dáte přibližně kolem 1300 až 1900 Kč a slouží jen k monitorování aktivity, ale žádných sportovních tréninků. Případně neobsahují ani display s časem.

Proč si zvolit TomTom Runner 2 či TomTom Spark?
V základním režimu si monitorujete celodenní aktivitu při velmi dlouhé výdrži baterek. Při zvolené vhodné kombinaci snadno vyměnitelného náramku, je můžete nosit kdekoliv. A samozřejmě máte digitálního trenéra s GPS při sportovních aktivitách jako: běh, kolo, plavání, běžecký pás, posilovna, vnitřní aktivita a volný styl. A jako jedny z mále hodinek jsou kompletně lokalizované do češtiny i s aplikací pro PC či mobilní telefony. Navíc výrobce pravidelně aktualizuje hodinky a do budoucna přislíbil převratné novinky do existujících modelů, ale ty nebudu zatím prozrazovat, dokud to nebude potvrzené. 

Veľký test TomTom Runner 2

Tak co, jdete do nich? Jako vánoční dárek pro sportovně založené jedince jistě potěší. Případně, pokud se nemůžete rozhodnout, ktrerý model si vybrat nebo chcete více informací, nebojte se zavolat na podporu.
comments powered by Disqus