Jak vyléčit rýmu? Zkuste alternativní způsoby

Jak vyléčit rýmu? Zkuste alternativní způsoby

Trápí vás otravná rýma nebo problémy s horními dýchacími cestami a hledáte způsoby, jak se jí co nejdřív účinně a přitom citlivě zbavit? Máme pro vás několik tipů, jak na rýmu alternativními způsoby! Od nepříjemné rýmy pomůže slaná voda, inhalace, zázvorová lázeň nebo kuřecí vývar.
Když se úlevy nedostává
Spousta z nás míří s ucpaným nosem do lékárny, odkud si obvykle odnášíme nějaký ten sprej, na který běhají v televizi nekonečné reklamy. Málokdo si ale přečte příbalový leták a uvědomí rizika, které jsou s těmito přípravky spojené. U nosních sprejů (netýká se mořských vod) je potřeba dodržovat přesné dávkování a neužívat sprej déle, než je nezbytně nutné. V opačném případě si totiž můžete zadělat na zdravotní komplikace nebo dokonce závislost.

Laica

Špatně léčená rýma může skončit operací

Nosní sliznice totiž po nějaké době přestane na nosní kapky reagovat a zůstane tak trvale zduřená. To je efekt, který je nevratný a je třeba zahájit jinou léčbu. Obvykle se v tuhle chvíli nasazují kortikoidové spreje. Pokud nepomůžou ani ty, je v mnohých případech nevyhnutelná operace. Závislost na kapkách na chemické bázi vede i k bolestem hlavy a krvácení z nosu. Někteří lékárníci dokonce tvrdí, že může vzniknout už po třech dnech (nesprávného) užívání! Naštěstí existují citlivější alternativy, jak se rýmy zbavit i bez kapek z lékáren.

Vývar do břicha a sůl do nosu
Účinným prostředkem, jak se zbavit ucpaného nosu a nepříjemné rýmy, je poctivý kuřecí vývar. Domácí kuřecí polévka má silné protizánětlivé účinky, což zmírňuje příznaky infekce horních cest dýchacích. Zajímavý je i výzkum vědců a lékařů z Nebrasky, kteří zjistili, že silný kuřecí vývar zpomalil pohyb bakterií a umožnil tělu, aby škodliviny samo vyplavilo.

Nepřehlédněte:
Vybíráme inhalátor pro dítě: Na co se zaměřit a co nepodcenit?
Další osvědčenou radou, kterou znaly už naše babičky, je výplach nosu solným roztokem. Výplach pomáhá ukočírovat právě probíhající rýmu, ale zároveň se doporučuje jako prevence viróz. A co se během výplachu vlastně s naším tělem děje?

Solný roztok odstraní suché kousky hlenu, prachu či jiných nečistot včetně alergenů a infekčních částic, a zlepší tak průchodnost dýchacích cest. Zároveň zvlhčí oschlé sliznice, a dopřeje tak lepší komfort při dýchání. Účinný je také při povzbuzení činnosti řasinek, jejichž funkce je důležitá pro prevenci zanesení infekce do vedlejších nosních dutin. A zajímavým benefitem je i to, že přispěje k uvolnění takzvané zadní rýmy.

- Solný roztok si připravíte doma. Jak na to? Stačí do 3 dl vody vysypat 2,7 g kuchyňské soli a nechat ji rozpustit.

Dobu nutnou pro léčbu rýmy může zkrátit i horká vana s mořskou solí, do které přidáte nastrouhaný zázvor zavázaný do plátěného pytlíčku (postačí kapesník nebo kousek plátýnka).

Nepřehlédněte:
Inhalace s maskou anebo náustkem? Otázka komfortu!
Pokud vás trápí bolavý a odřený nos, ulevte mu po domácku vyrobenou majoránkovou mastí. Stačí smíchat obyčejné máslo s mletou majoránkou a nos několikrát denně potírat.

Laica

Inhalace jako účinný pomocník při rýmě, astmatu a jiných dýchacích potížích
Dalším alternativním způsobem, jak zahájit léčbu rýmy je inhalace. Inhalování je vhodné jak pro alergiky, astmatiky, tak pro ty, kteří trpí častými infekcemi dýchacích cest. Zároveň jde o účinnou formu prevence. Inhalační terapie má velmi daleké kořeny. Znali ji už ve starověkém Egyptě nebo Římě, kde inhalovali páry provoněné třeba eukalyptem. Dnešní možnosti jsou samozřejmě více variabilní a pohodlnější.

Inhalovat můžete jak minerální vody, tak roztoky, které koupíte v lékárně. V jednom z dřívějších článků se zmiňujeme o deseti inhalačních roztocích, které si vyrobíte jednoduše doma. Pro léčbu rýmy je ideální třeba roztok z eukalyptu a borovice lesní nebo ten, který je ovoněný mátou peprnou. Vedle nešlápnete ani s rýmovníkem nebo cibulovým roztokem. Ten sice nevoní, v boji s rýmou ale dosahuje značných kvalit.

Laica

S účinnou inhalací pomůžou moderní značky Laica, která patří mezi průkopníka v oblasti inhalace. Vybrat si můžete jak inhalátor ultrazvukový, tak kompresorový (tipy, jak konkrétní inhalátor vybrat, najdete v tomhle článku). Inhalování je nesmírně jednoduché, pohodlné a především účinné. Stačí jen vědět, jak na to.

Nepřehlédněte:
Nepříjemné projevy alergie lze mírnit inhalací
A jaké jsou konkrétní benefity inhalace? Třeba to, že je dosaženo vysoké koncentrace léčiva ve specifické oblasti. Inhalace dále rozpouští přebytečné hleny, odstraňuje otok a tím zlepšuje průchodnost dýchacích cest. Nemůžeme zapomenout ani na to, že správně prováděná a pravidelná inhalace má vliv na celkové zlepšení přirozených funkcí sliznice dýchacích cest a je tak dobrou prevencí proti chřipce a nachlazení.
comments powered by Disqus