JBL Synchros E40BT – kvalitní bezdrátová sluchátka střední třídy

JBL Synchros E40BT – kvalitní bezdrátová sluchátka střední třídy

JBL u těchto sluchátek zvolil matný plastový materiál, pouze skládací část u náušníků je vyvedena z kovu. Materiál se ostatně podepsal na váze, která se pohybuje pod hranicí 200 gramů a hmotnost sluchátek tak na hlavě prakticky ani nepocítíte.

JBL E40BT

U Synchros E40BT výrobce zjevně dal velký důraz na pohodlí uživatelů, sluchátka jsou nastavitelná hned třemi způsoby. Délka hlavového mostu je nastavitelná pomocí šoupacího mechanismu a poskytuje prakticky libovolný rozsah, jaký by člověk mohl potřebovat. Samotné náušníky jsou výkyvné pro přizpůsobení úhlu a nakonec je tu otočný mechanismus náušníků, díky kterému je možné je natočit až o 90 stupňů do strany. Právě tento mechanismus je klíčový pro pohodlné nošení a u spousty konkurenčních sluchátek jej vůbec nenajdete

Hlavový most má celkem úzký oblouk s malou vůlí, díky čemuž jsou sluchátka na hlavě pevně připevněná a kromě lepší stability na hlavě napomáhají také lepšímu tlumení hluku z okolí. Trochu jsem měl obavy, že mě díky tomu začnou po delší době bolet uši. Ovšem výše zmíněný otočný mechanismus v kombinaci s velmi příjemným polstrováním nezanechal na uších ani po téměř dvouhodinovém nošení žádné následky. Ve skutečnosti jsem po deseti minutách vůbec nevěděl, že mám sluchátka nasazená. Tvar vašich uší však může v tomto případě hrát také velkou roli; co může být pohodlné pro jednoho, může jinému být nepříjemné.

JBL E40BT

Připojíte-li sluchátka bezdrátově (k dispozici je i 2,5mm jack vstup), lze hudbu na zařízení ovládat tlačítky na levém náušníku. Ovládání hlasitosti je samozřejmostí, tlačítko play/stop slouží i pro přeskakování nebo převíjení skladeb při kombinaci násobných stisknutí/podržení. Jelikož mají sluchátka i zabudovaný mikrofon, lze je využít jako handsfree, tlačítko play/stop pak mimo přijímání a odmítání hovorů dokonce dokáže přepínat mezi více hovory.

Nepřehlédněte:
Sluchátka JBL Synchros E-Series spojují cool design s úchvatným zvukem PureBass
Poslední tlačítko ze čtveřice slouží pro funkci ShareMe. Tato specifická funkce JBL umožňuje sdílet přehrávané audio s dalším uživatelem, tedy za předpokladu, že má kompatibilní sluchátka s ShareMe. Dva lidé tak mají možnost poslouchat přes Bluetooth audio z jednoho zdroje bez nutnosti rozdělovače a drátového připojení přes kabel. Bohužel tuto funkci jsem neměl možnost vyzkoušet.

JBL E40BT

Zbývající tlačítko pro zapnutí/vypnutí a párování se nachází na straně levého náušníku, což se ukázalo jako ne úplně šťastné umístění. Při štelování sluchátek na hlavě se mi občas stalo, že jsem sluchátka omylem vypnul. Navíc ne vždy se po zapnutí sluchátka s telefonem automaticky znovu spojí.

Nabíjení Synchros E40BT je řešeno 2,5mm jack audio vstupem, tedy obdobně jako u iPodu Shuffle. Jedna zdířka tak slouží jak pro nabíjení, tak pro drátový přenos hudby. Velikost 2,5 mm není ale úplně obvyklá, naštěstí JBL ke sluchátkům dodává i dva kabely. Jeden nabíjecí s USB koncem a druhý s 3,5 mm jackem, kterým sluchátka propojíte s libovolným zdrojem.

Zvuk a sluchátka v praxi
Dobrá izolace sluchátek od JBL se projeví ve chvíli, kde je vezmete ven na projížďku v městské hromadné dopravě. Tradičně hlučná místa jako autobusy či metro se sluchátky na uších se při poslechu hudby skoro až ztrácela v záplavě tónů a dala o sobě více vědět až při poslechu podcastů. Nicméně i tehdy bylo mluvené slovo ze sluchátek dobře zřetelné s motorem autobusu hučícím někde v dáli od mých uších. Izolace je skutečně výborná v rámci třídy sluchátek.

Nepřehlédněte:
JBL Synchros E40BT
JBL E40BT

Zvuk samotný je lehce laděný do středových frekvencí, zatímco basy a výšky jsou příjemně vyrovnané. Osobně bych uvítal trochu více basů, ale to je spíše osobní preference, rozhodně jich mají sluchátka dostatek. Výraznější středy se dají řešit ekvalizérem, nejlépe se ukázal ekvalizér v přehrávači hudby v iOS s názvem „Rock“. Při použití ekvalizéru jsem ovšem narazil na jeden menší nedostatek sluchátek.

Hlasitost Synchros E40BT totiž nemá větší rezervu a při aktivním ekvalizéru jsem musel mít systémovou hlasitost na maximum, abych se dostal na optimální úroveň. Ve chvíli, kdy se do playlistu dostane tišší písnička, už nelze jít s hlasitostí nahoru. Ne každý ale poslouchá hudbu nahlas a tak ne úplně dostatečnou rezervu vůbec nemusí pocítit. Jste-li však milovníci hlasité hudby, měli byste si úroveň hlasitosti před koupí vyzkoušet. Hlasitost se také může lišit zařízení od zařízení, například iPad má výrazně vyšší úroveň audio výstupu než iPhone.

JBL E40BT

Nakonec musím zmínit výborný příjem přes Bluetooth, na kterém kolikrát jinak dobrá sluchátka padají. Signál se nepřeruší ani ve vzdálenosti patnácti metrů a k mému překvapení prošel i čtyřmi stěnami na deseti metrech. S takovými podmínkami má problém i většina přenosných reproduktorů. Se sluchátky tak můžete volně chodit po bytě, aniž byste museli řešit, kam umístit zdroj hudby, signál se totiž jen tak nepřeruší. Při poslechu přes Bluetooth sluchátka vydrží dlouhých 15–16 hodin na jedno nabití.

Závěr
JBL Synchros E40BT jsou kvalitní sluchátka střední třídy. Sice mají nenápadný až neutrální design, který si na nic nehraje, na druhou stranu ale vynikající zpracování, výborný a předně dobrý zvuk s drobnou vadou na kráse v podobě malé rezervy hlasitosti. Za zmínku rozhodně stojí také vynikající příjem Bluetooth, kde signál nezastaví na kratší vzdálenost prakticky nic a dosah přes 15 metrů je ideální pro domácí poslech po celém bytě.

Nepřehlédněte:
Reportáž: Harman Group na IFA 2014
JBL E40BT

Pokud se vám nelíbí zrovna modrá barva, jakou měl náš testovací vzorek, je k dispozici ještě další čtveřice v barvách červené, bílé, černé a modro-fialové. Zvlášť bílá varianta je skutečně vydařená. Sháníte-li pohodlná Bluetooth sluchátka kolem ceny 2 500 Kč, JBL Synchros E40BT jsou bezesporu dobrou volbou.
comments powered by Disqus