Virtuální realita za 400 Kč

Virtuální realita za 400 Kč

Podobně jako mnozí z vás nemám s virtuální realitou mnoh zkušeností. Poprvé jsem se s ní setkal, když byla ještě v plenkách někdy uprostřed 90. let. Potom se to na hodně dlouhou dobu odmlčelo a teď znovu nastal boom. Na trhu jsou řešní za pár korun až po několik tisícovek. Ta ze spektra dražších nejsou dostupná každému, ale my se dnes podíváme právě na to nejlevnější.
MediaTech 5510

Problémem všech řešení virtuální reality je, že to stále ještě není ono. K pocitu, že vás to někam "přenese" chybí ještě hodně poděntů, jako je hmat, čich .... ale už se k tomu přibližujeme. Pro obeznámení s virtuální realitou nemusíte sahat ihned po nejdratších řešeních. Stačí sáhnout po Google Cardboard, které dorazily na trh v létě 2014 v ceně přibližně 400 Kč (15,- €). Do dnešního dne jsou dostupná jen pro určitý trh a tak se k nim našinec nedostane oficiální cestou. Naštěstí konstrukcí či řešením se nejendná o nic komplikovaného a výroby se chytli i ostatní výrobci. Namísto papírového provedení nabízí plastové a začínají přibližně na stejné ceně. K plnohodnotnému fungování potřebujete kromě samotných brýlí i mobilní telefon.

MediaTech 5510

Konstrukce brýlí za pár korun
Ta je triviální. Skládá se z těla, držáku na mobilní telefon, krytu telefonu spolu s polstrováním okolo očí (aby nepronikalo světlo z okolí), hlavový pás pro uchycení na hlavě. V těle se nachází ještě dvě čočky, které jsou přizpůsobitelné rozestupem na šířku. Na některých brýlích můžete ještě korigovat vzdálenost telefonu od očí. A to je opravdu všechno. Právě proto jsou tak levné. Drahá řešení mají totiž, mimo jiné, v brýlích integrované LCD panely a různé senzory pro snímání pohybu, ovládání a propojení se zdrojovým zařízením pro přehrávání obsahu v brýlích. Vám to nahradí telefon.

Jaký telefon zvolit
Většina takových levných brýlí má univerzální nastavitelný držák. Proto je možné použít mobilní telefony s uhlopříčkou od 3.5" přibližne do 6" (proto není problém použít i iPhone 7 Plus). Jelikož telefon máte dost blízko očí, je dobré zvolit ten s nejkvalitnějším displayem s vysokým rozlišením. Jinak uvidíte jednotlivé body. Na druhou stranu, při delším používání to už nebudete vnímat. Taktéž by telefon měl mít i dostatečný výkon pro přehrávání multimediálního obsahu. Hlavně když bude muset 2x zobrazovat videa v 4K rozlišení, ale o tom si povíme za chvíli.

Nepřehlédněte:
Výstava Audio, Video a Domácí kino 2015
MediaTech 5510

Rozbalujeme MediaTech MATRIX PRO VR
Tyto brýle stojí v obchodě 390 Kč (14.49,- €). Donesete si je v přiměřeně velké a přitom lehké krabici. V ní, kromě samotných brýlí najdete už je povinný manuál a hadřík na vyčištění optiky nebo displaye telefonu. Nic víc. Samotné brýle působí masivně s hmotností 380g. Jsem zvědavý, jak se projeví hmotnost při delším používání. Papírové  Google Cardboard váží jen 180g. Ale ty zase nejsou tak propracované. U MediaTech už vidíte, že asi budou pohodlné. Hlavový pás je nastavitelný ve třech směrech pomocí suchých zipů. To zajistí správné nastavení na jakoukoliv hlavu. Pohodlí doplní i perforované polstrování z umělé kůže, které znáte určitě ze sluchátek. Navíc je důležité, aby vám z boku nepronikalo rušivé světlo.

MediaTech 5510

Na těle samotných brýlí najdete ještě tři nastavovací kolečka. Vrchní slouží k nastavení rozestupu mezi brýlemi a boční (která se točí naráz a je jedno kterým nastavujete) zase slouží k nastavení odstupu telefonu od očí. 

MediaTech 5510

Přední část brýlí je uchycena pomocí jednoduchého pantu v kombinaci s magnetickým přichycením. Po odklopení můžete uložit telefon. Pokud šířka nevyhovuje, stačí jemně zatáhnout za úchyty, které jsou na pružinách, a tak vám vznikne dostatek prostoru i na uložení 6" telefonu. Osobně mi tu chybí jen nějaká ryska na určení středu. Její vyznačení by se hodilo i na telefonu. Pokud máte nějaký tenky obal, můžete si střed vyznačit přímo na obalu, a totéž můžete udělat i na brýlích, abyste do budoucna neměli problém s nastavením. 

MediaTech 5510

MediaTech 5510

Z vyklápěcí části se dá ještě odebrat přední část. Sice nevím, k čemu slouží, dokonce i manuál o tom mlčí, ale při bližším prozkoumání tipuji, že k větrání. Pokud by totiž přední část byla z jedné části, tak by odvětrávání mohl být velký problém. Tak řešením zůstavají malé otvory na odvod přebytečného tepla.

Nepřehlédněte:
JBL Xtreme – přenosný reproduktor s extrémním zvukem a výkonem
MediaTech 5510

MediaTech 5510

Přehrávání obsahu
Abychom tyto brýle využili správně, potřebujeme mít na telefonu aplikaci s nějakým obsahem. Což není až takový problém, hlavně když jsou všechny typy takových brýlí kompatibilní se standardem, který nastaví firma Google svým Cardboard. Je to dané i tím, že se brýle nijak nepropojují s telefonem. Jde jen o pasivní zobrazování. Proto stačí hledat na AppStore či Google Play aplikace kompatibilní s Google Cardboard. Totéž se týka i multimediálního obsahu.

MediaTech 5510

Dobrou výchozí aplikací je Cardboard dostupná pro Android i iOS. Dohromady nic nedokáže, jen ukáže, jaké jsou možnosti a je dobrým rozdělovníkem na další aplikace. Na jednu, na kterou upozorňuje je Within, která poskytuje videa natočená v 360 a nádherně se ponoříte do prostředí  New Yorku či ponorky. Dnešní telefony mají i gyroskop s akcelerometrem, nepotřebujete nic ovládat, jen otáčet hlavu v libovolném směru a obsah se vám promítne kdekoliv, kam se podíváte. Videa mají i třetí rozměr, přesně takový, jaký znáte z filmů promítaných v kině ve 3D formátu. Možná ze začátku budete vnímat nedokonalost displaye. U mého testování s iPhone 6 to bylo vidět též, ale časem sem to už nevnímal. Tento telefon má "jen" 326ppi. Což je počet pixelů na palec. Toto rozlišení se tahalo už od iPhone 4 až po dnešní iPhone 7. Jen telefony s přívlastkem +, už mají 401ppi. Čím větší číslo, tím lépe. Nejlepším na trhu v tomto parametru je asi Sony Xperia Z5 Premium s 806ppi. Na 5.5" palcové obrazovce s rozlišením 2160x3840 to musí být radost sledovat. Ale to se dostáváme už i k další části promítání 3D obrazu.

MediaTech 5510

Právě díky aplikacím dokážete přehrávat téměř jakýkoliv obsah. Dokonce vám dokáží nasimulovat i "pseudo" 3D z klasického videa. Ale to si už žádá i výkon telefonu. Lepší bude, pokud už budete mít video ve 3D nahrané spolu s 360 obrazem. To je potom ten pravý zážitek. Aplikace ješte nedokážou příliš rozpoznat, jak je video nahrané, proto je potřeba u každého videa nastavit parametry. Ať se jedná o video, kde je obraz vedle sebe nebo nad sebou. Také je třeba nastavit, zda jde o 360, 180 nebo širokoúhlé video. Je to jen otázka pár kliknutí. Jakmile máte takovéhle   360 video ve 3D, můžete hlavou otáčet a pohybovat jakýmkoliv směrem a gyroskop zabudovaný v telefonu zabezpečí, že vidíte všude kam se podíváte.

MediaTech 5510

My jsme si otestovali pár aplikací a nejlepší je asi Mobile VR Station. Ta poskytuje nejvíc možností a přehrávání z různých zdrojů. V základě je zadarmo, ale pokud chcete přehrávat více než 5 minutové video, potřebujete si ji zakoupit. Dalšími aplikacemi, které by vás mohly zaujmout jsou: Homido Player, VR Player Free či VRPlayer. Jen ne každá podporuje všechno, což zjistíte až později. Mně se jednalo hlavně o široké spektrum nastavení, kde pohořela aplikace VRPlayer spolu s Homido Player. Ty nedokáží nastavit 180 záběr. Na druhou stranu VRPlayerFree má podporu všemožných nastavení. Ještě dalším parametrem bylo přehrávání z domácího NAS servru, či streaming z webu. Tam zas zazářily aplikace, které nedokáží právě ty široké možnosti nastavení. Do telefonu jsem nechtěl žádná videa nahrávat, protože 15 min video při maximálním rozlišení může klidně zabrat i   4GB.

Nepřehlédněte:
Recenze: JBL Clip+
Aplikace, které nabízí Cardboard, dokáží streaming přímo z webu (i stažení pro offline režim). Zážitkem bude určitě použití aplikace Google Street View. To jako byste se opravdu nacházeli na daném místě. K dokonalosti opravdu chybí, abyste cítili počasí či vůni.

Využití na cestách
Takové virtuální brýle můžete bez problémů využít i na cestách a můžete si sledovat, co chcete, bez toho, aby vám někdo koukal na display notebooku. Připojte si navíc k telefonu bluetooth sluchátka a uvidíte, jak rychle vám cesta uběhne. Takto můžete sledovat i obsah pro dospělé. Právě porno průmysl udává směr v nových technologiích. Ten může za to, že se dnes prosadily BluRay disky namísto HD DVD. Taktéž i v minulosti prosadily  VHS kazety namísto Betamax. A dnes? Podporují standard "Google Cardoboard" při Oculus Rift a Samsung Gear.

MediaTech 5510

Ovládání
To je kamenem úrazu. Jakmile posadíte telefon do brýlí, nemáte ho jak ovládat. To si zase brýle musíte dát z hlavy dolů a udělat úkon, který chcete. V případě, že máte napárovaná sluchátka, můžete alespoň pauzovat a ovládat hlasitost. Záleží jaká tlačítka obsahují sluchátka a co aplikace podporuje. MediaTech proto nabízí ke sluchátkům ještě možnost dokoupit si bluetooth ovladač do ruky přibližna za 135 Kč (5€).

MediaTech 5510

Závěr
"Ochutnání" virtuální reality za necelých 400 Kč určitě stojí za to. Telefonem se 4" uhlopříčkou disponuje téměř každý. Proč ho tedy nevyužít i na další věci.
comments powered by Disqus