Krok do vyšší ligy

Krok do vyšší ligy

Sluchátka JBL už beru v rámci časopisu jako svou povinnou jízdu a víceméně vím, co od nich mohu očekávat. Jejich zvuk bych z největší pravděpodobností rozpoznal i při slepém testu. V průběhu roku se ke mně dostalo pár informací, že by mělo JBL představit něco nového a prý to bude "pecka". Když ke mně jednoho chladného jarního dne dorazila zásilka sluchátek, mezi nimiž byla jedna o něco hmotnější krabička s označením CLUB ONE, pomyslel jsem si, že toto by mohl být ten slibovaný zázrak.
Provedení
Nebudu chodit kolem horké kaše, ale dám vám hned trochu ochutnat. Uvnitř krabičky, v malém kompaktním a odolném obalu, na mě čekají šikovně složená sluchátka nadstandardní kvality a doufám, že i zvuku. Ochranný obal je vzhledem k velikosti sluchátek skutečně neobvykle "malý". Má kvalitní utěsněný zip chránící sluchátka před vniknutím vody i prachu. Šikovná skládací konstrukce umožňuje složit tyto Hi-Res sluchátka do maximálně kompaktních rozměrů. Jejich konstrukce sestává z kvalitního tmavého kovového závěsu a z kovových skládacích a otočných pantů. Kovová je i konstrukce hlavového mostu s možností precizního nastavení velikosti sluchátek ve více stupních. Je čalouněná jemnou syntetickou kůží s pěkným přiznaným stehem. Na obou stranách je hlavový most v místě mechanismu nastavení velikosti ukončený matně tmavou kovovou plaketou s nápisem CLUB. Do vnitřní strany hlavového mostu směřují z náušníků kablíky s odolným opletem. Hodnotně působí i samotná konstrukce náušníků sluchátek. Jejich vnější část s logem JBL je opět kovová a od plastové části, ve které jsou osazeny ovládací tlačítka, ji odděluje decentní imageový metalický proužek. Přechod mezi použitými materiály postřehnete pouze díky jejich rozdílné povrchové teplotě. V levém náušníku je integrovaný mikrofon a senzor snímání okolního hluku. V jeho spodní boční části směrem nahoru jsou v zhruba 6-centimetrovém pásu soustředěny tlačítka na zapnutí s bílým LED indikátorem, párování přes bluetooth signalizuje modrá LED-ka a také aktivaci funkce ANC provází světelná LED dioda. Zcela ve spodní části je 2,5 mm vstup pro připojení kabelu. Stejný 2,5 mm vstup se nachází také v pravém náušníku. Máte tak možnost volby a časem zjistíte, že tato drobnost může být často velmi praktická. Následuje rychlý USB-C nabíjecí konektor a sloučené trojtlačítko na ovládání přehrávané hudby a hlasitosti. Všechna tlačítka jsou soustředěna a vystouplá tak, abyste je během poslechu intuitivně ovládali palcem nebo ukazováčkem. Kablík přibalený ke sluchátkům má pozlacené koncovky na obou koncích a 6,3 mm redukci pro připojení k serióznímu sluchátkovému zesilovači. Novinkou jsou jednoduše vyměnitelné náušníky, které se časem přirozeně opotřebují. Díky revolučnímu magnetickému uchycení vám jejich výměna zabere pouze několik sekund. Zapomněl jsem na něco?

JBL Club Headphones

Funkce

Jaký by to byl topmodel sluchátek JBL bez všech dostupných vymožeností a vychytávek z domácí dílny. Model CLUB ONE je kromě základní technologie bluetooth páté generace vybaven i aktivním potlačením okolního hluku ANC a také funkcemi TalkThru a Ambient Aware. Funkce ANC se v aplikaci nedá regulovat, ale její intenzita se ve sluchátkách CLUB ONE reguluje automaticky vzhledem k intenzitě hluku v okolí. Je to chytré řešení, které se mi docela líbí a se kterým jsem se dosud ještě nesetkal. V JBL tento inovativní systém nazvali jako True Adaptive Noise Cancellation. Další dvě šikovné funkce, Ambient Aware a TalkThru, se dají aktivovat a přepínat manuálně tlačítkem přímo na sluchátkách a rovněž v šikovné aplikaci JBL Headphones. Pro ty, co se s nimi ještě nesetkali, jde o aktivní zesílení okolních zvuků. Ambient Aware vám při poslechu na ulici umožňuje poslouchat hudbu, ale současně vnímat dění okolo pro vaši bezpečnost. TalkThru naopak potlačí hudbu do pozadí, abyste například během cvičení dokázali komunikovat s trenérem bez nutnosti dát si sluchátka dolů z uší.

JBL Club Headphones

Zvuk
Mám rád zvuk JBL. Zlehka vystouplé basy a dostatečné množství informací na středech a výškách. Sluchátka CLUB ONE jsou však jiné. Jsou branou do vyšší zvukové ligy. Hrají přesně, velmi čistě a transparentně. Ve skladbě nic nepřibarvují, ani zbytečně netlačí do popředí. Lehkost, s jakou se nese hlas Bradleyho Coopera v písni Maybe It's Time (A Star Is Born Soundtrack 2018), je příznačná pro výrazně dražší modely sluchátek, patřících do highendové kategorie. Z posledního studiového alba Zaz (Effet miroir 2018) si pouštím Qué vendre. Skladba s bohatým hudebním nástupem má po celou dobu ukázkovou dynamiku a nezaměnitelnou atmosféru. Sluchátka dávkují jednotlivé pásma v dokonalé harmonii s perfektním basovým základem, přičemž nechávají vyniknout hlas poprockové francouzské šansoniérky. Trojice kytaristů Al Di Meola, John McLauglin a Paco de Lucía si začátkem osmdesátých let minulého století zahráli společné "live" z čehož následně vzniklo legendární album (Friday night in San Francisco 1981). Úvodní, téměř 12-minutová skladba, mě přivedla do středu dění přímo mezi tyto famózní kytaristy vyprávějící své příběhy bez jediného slova na strunách svých nástrojů. Famózní interpretace, pěkný prostor a věrnost podání nástrojů. Během vystoupení mi neunikl jediný tón.

Nepřehlédněte:
První recenze JBL Club ONE: Dokonalá sluchátka
Závěr
Sluchátka JBL CLUB ONE jsou aktuálně nejvyšším a přirozeně i nejdražším modelem v portfoliu značky JBL. Po několikadenním testování však mohu říci, že to jsou i zvukově nejlepší a technicky nejdokonalejší sluchátka, jaká jsem od JBL testoval. Jejich plné nabití trvá díky USB C portu něco málo přes dvě hodiny. Jejich maximální výdrž 45 hodin se zapnutou funkcí BT je řadí na absolutní vrchol z hlediska výdrže. I při aktivovaných funkcích BT a ANC nabízejí stále neuvěřitelných 23 hodin přehrávání. Pochvalu zaslouží za prvotřídní kvalitu zpracování, odolné přenosné pouzdro, kvalitní kabel s 6,3 mm redukcí a také s nástavcem do letadla. Sluchátka JBL CLUB ONE nemají z mého pohledu absolutně žádný nedostatek. Tedy žádný, který bych byl schopen odhalit za dobu, během níž jsem si užíval jejich maximálně příjemnou společnost.

JBL Club Headphones

HODNOCENÍ
+ Zvuk na úrovni výrazně dražších modelů
+ Provedení
+ Inovovaná funkce ANC
+ Možnost jednoduché výměny náušníků
- Vůbec žádné

JBL Club 950NC & JBL 700BT
JBL Club One jsem testoval společně se dvěmi dalšími modely sluchátek nové série Club. Původně jsem měl v plánu napsat nižšími, ale toto vyjádření by nebylo úplně správné. Všechny tři modely jsou totiž mimořádně povedené a při výběru kteréhokoli z představované trojice neuděláte krok vedle. JBL Club 950NC je od modelu ONE téměř k nerozeznání a dokonce sdílejí i stejné odolné přenosné pouzdra. Velikostí jsou absolutně totožné, a až při podrobném zkoumání odhalíte drobné rozdíly, které je od sebe odlišují. Jedním z nich je například možnost připojit audio kablík do spodní části pouze jednoho z náušníků. Jednodušší kablík 950-tek s designovým opletem působí kvalitně, ale oproti kabelu vlajkového modelu se mi jeví jako odolná šňůrka ze značkové trekingové boty. I uvnitř kvalitně vyhotovených náušníků se skrývají měniče se stejným 40 mm průměrem, které jsou osazeny i v základním modelu Club 700BT. Jejich rozměr je však oproti dvěma odrostlejším bratrům výrazně kompaktnější a náušníky, i když jsou stejně pohodlné a kvalitní, překryjí pouze část ucha. Kvalita použitých materiálů je však i u cenově nejdostupnějších sluchátek série Club na stejně vysoké úrovni. JBL Club 950NC mají podobně jako vlajkový model jednoduše odnímatelné náušníky. Je to jedna z vychytávek, kterou si mě sluchátka kromě zvuku získala. Model JBL Club 950NC je, po vzoru lídra ONE, vybaven adaptivní funkcí aktivního potlačení hluku ANC. Nejnižší model tuto funkci sice nemá, ale za to má implementaci funkcí Ambient Aware a Talk Thru. Chybět nemůže ani zabudovaný mikrofon pro komfortní telefonování u všech tří modelů.

JBL Club Headphones

JBL Club 700BT má oproti vyšším modelům navíc tlačítko s funkcí pro okamžité posílení basů, což při poslechu pořádně ucítíte. I proto si dovolím osobní postřeh, že právě tento model mi více sedí pro mladší posluchače, kteří však dbají na kvalitu, a časem dozrají možná právě na vlajkový model ONE. Za zmínku určitě stojí i podpora služeb Google Assistant a Amazon Alexa pro celou sérii modelů Club.

Nepřehlédněte:
JBL CLUB SERIE: Zábavná trojka pro každého
Pokud bych se měl zlehka vyjádřit i ke zvuku sluchátek, tak kompletně celá trojice si prošla stejnými nahrávkami, a tak jak jsou postaveny cenově, tak jsou na tom i zvukově. Model ONE je zkrátka právem králem a nic na tom nezmění ani podstatně příznivější cena Club 950NC. Sto eur mínus oproti top modelu může být velké lákadlo, a pokud zkrátka principiálně nechcete mít doma vždy jen to nejlepší a nejdražší, tak i s modelem JBL Club 950NC budete maximálně spokojeni. Sluchátka jsou pouze půl kroku za nejvyšším modelem, a nejsem si jistý jestli byste rozdíl ve zvuku při slepém testu postřehli. Já jsem si to samozřejmě vyzkoušel a nějaké ty drobnůstky navíc ve prospěch ONE tam v některých skladbách byly. Pokud však v praxi nevyužijete profi HiFi kabel a možnost volby připojit se jak do levého tak do pravého náušníku, doporučuji připlatit si ještě 59 € a budete mít doma z nové série Club za cenu 408 € i entry model JBL Club 700NC pro svého teenagera nebo teenagerku. Zvukově je celá trojice v dané cenové kategorii po každé stránce výjimečná. Vysoká kvalita provedení, bohatá výbava, a kvalitativně nadstandardní zvuk tak nastavují poměrně vysokou laťku okolní konkurenci. Snad jediným drobným nedostatkem celé série Club je chybějící pouzdro pro sluchátka JBL Club 700NC. To není tak hrozné. Co říkáte?

JBL Club Headphones

HODNOCENÍ JBL CLUB950NC
+ Zvuk
+ Provedení
+ Možnost jednoduché výměny náušníků
- Žádné

HODNOCENÍ JBL CLUB700BT
+ Zvuk
+ Provedení
+ Okamžité posílení basů
+ Možnost jednoduché výměny náušníků
- nemá ochranné pouzdro
comments powered by Disqus