Co všechno dokáže JBL Playlist

Co všechno dokáže JBL Playlist

JBL začátkem roku představila inovované přenosné reproduktory JBL Flip 4 a JBL Pulse 2. Ve stínu těchto novinek byl představen i JBL Playlist a právě ten jsme dostali k otestování, abychom zjistili, co tento nenápadný reproduktor dokáže.
Tento kusek je primárně určen k domácímu použití, jelikož nedisponuje žádnou integrovanou baterií. Už při rozbalování reproduktoru nás potěšila jedna drobnost, která nám u ostatních produktů příliš vadí. Napájecí kabel neobsahuje žádný zbytečný adaptér a je úplně univerzální. Tuto napájecí šňůru si koupíte v jakémkoliv obchodě. Umíte si představit, že máte xy zařízení a drtivá většina má adaptér a vždy jinou koncovku? Už by se i zde měli výrobci sjednotit jako při nabíjení telefonů přes microUSB a používat jen jeden - dva typy napájení.

JBL Playlist

Samotný reproduktor stačí tak zapojit a nastavit. Nepotřebujete žádné další kabely. Tento kousek disponuje bluetooth rozhraním a WiFi konektivitou. Pokud byste náhodou takovými vymoženostmi nedisponovali, tak ještě vedle otvoru u připojení elektrického kabelu najdete i nenápadný AUX-In otvor a dále už jen resetovací tlačítko. To je všechno. Vypadá to tak, že tu se výrobce též zamyslel, a všechno je nenápadně schované. Zvrchu zase najdete jen pogumovaná tlačítka pro ovládání: Vypínání, ovládání hlasitosti, play/pauza a bluetooth tlačítko.

JBL Playlist

JBL Playlist

Konfigurace
JBL Playlist je primárně určený pro užívatele telefonů a tabletů s operačním systémem Android, protože reproduktor disponuje zabudovanou službou Google Chromecast. My, jako uživatelé Mac OS X a iOS jsme věděli, že něco takového existuje, ale to je tak všechno. I přes to, že nedisponujeme žádným android zařízením, jsme se pustili do testování. 

Užívatelé iOS si potřebují k prvotnímu nastavení stáhnout aplikaci Google Home, která potom už vůbec není potřeba. JBL Playlist si se svým zařízením spárujete přes bluetooth a spustíte aplikaci. Je to potřeba kvůli tomu, abyste reproduktor nakonfigurovali pro připojení přes WiFi do své domácí sítě. Nic víc není potřeba. Jakmile je JBL Playlist připojený k WiFi, už můžete přistupovat k reproduktoru z jakéhokoliv zařízení.

Nakonfigurovat si to můžete i z počítače, jen k tomu potřebujete mít prohlížeč Google Chrome. Jen přes něj to můžete nakonfigurovat. Stačí jít na stránku https://www.google.cz/chromecast/setup/ a postupovat podle nasledujících kroků.

JBL Playlist

Co je vlastně ten Google Chromecast?
Zkusíme to vysvětlit po lopatě. Je to služba, která vám umožní přehrávání cloudového či jiného online obsahu bez potřeby dalšího zařízení. Když tak nad tím přemýšlíme, stále to nedává smysl. Uvedeme konkrétní příklad. Na svém zařízení si spustíte aplikaci Spotify či Deezer, najdete si obsah, který chcete přehrávat a ní si zvolíte zařízení na kterém to chcete přehrávat. V našem případě JBL Playlist. Následně můžete telefon vypnout a odejít a reproduktor hraje dál. Dali jste totiž reproduktoru přímo pokyn, odkud má přímo z internetu přehrávat a už k tomu nepotřebuje dál přítomnost aplikace. Takových aplikací je na internetu bezpočet a stačí si najít takovou, co má podporu Google Chromecast.

JBL Playlist

Výše zmíněné aplikace mají tuto službu dostupnou jen v premium verzi. Ale existuje i dostatek volně dostupných aplikací povolených s touto službou. Nám se zalíbily konkrétně dvě: LocalCast a C5 - Stream DLNA. První zmíněná aplikace podporuje primárně streamování z různých úložišť jako DropBox, GoogleDrive či domácí NAS server. Druhá aplikace zase má databázi rádií (i slovenská a česká), která též umožňuje přehrávat na Google Cast reproduktoru. A zopakujeme, jakmila pustíte zdroj, např.: FunRadio, tak už k tomu telefon více nepotřebujete. JBL Playlist si to už sám obhospodařuje přímo z internetu. Celkem šikovná věcička.

Další možnosti využití
Google Chromecast využijete i v počítači, i když omezeně. Tuto podporu má jen prohlížeč Google Chrome a můžete jakoukoliv záložku v prohlížečí spustit přes WiFi síť přímo do reproduktoru. Osobně jsem počítač raději spároval s JBL Playlist přes Bluetooth a využíval ho po dobu testování jako plnohodnotný reproduktor, který přehrával zvuky z jakékoliv aplikace či hry.

JBL Playlist


Co nám chybělo?
Vím, že jsme užívatelé Apple řešení a my nejsme velmi cílová skupina pro tento reproduktor. Ale když už to má WiFi, mohli integrovat i službu AirPlay hodně využívanou právě užívateli Apple. Jenže potom by reproduktor nestál 4 800 Kč (179,- €), ale podstatně víc, protože by výrobce musel odvádět licenční poplatky. Jinak není reproduktoru co vytknout.

Zhodnocení
Asi tímto směrem se budou ubírat řešení digitální domácnosti. Dnes už téměř každý domov má internet s dostatečnou rychlostí vyřešený pomocí WiFi routeru.Taktéž v každé domácnosti má každý člen rodiny telefon s Android nebo iOS. Proto právě integrace takových doplňků se přímo sama nabízí. A nebojte se, nevytíží vám příliš vaši internetovou linku. Pokud rádio streamuje přes internet v kvalitě 128 kb/s, tak se za hodinu přenese necelých 60MB, což při nepřetržitém přehrávání celý měsíc činí jen 1.7GB. Toliko zabírá jeden film, který máte stažený za chvíli, případně hodinu sledování videa na YouTube ve Full HD kvalitě.

JBL Playlist

Tento sympatický a dobře hrajíci reproduktor nevyužijí jen užívatelé Android, ale na svoje si přijdou i s iOS díky Bluetooth a existenci aplikací se zaintegrovanou službou Chromecast. Je možné, že do budoucnosti výrobce aktualizuje firmware a povolí funkci AirPlay na kterou je tento reproduktor připravený. To jsme zjistili tak, že jsme přidelenou IP adresu reproduktoru zadali do prohlížeče a ukázala se následující obrazovka.

JBL Playlist
comments powered by Disqus