Recenze TomTom Runner Cardio: hodinky nejen pro ty, kteří to s běháním myslí vážně!

Recenze TomTom Runner Cardio: hodinky nejen pro ty, kteří to s běháním myslí vážně!

Inteligentní hodinky se začínají objevovat na trhu čím dál více a dnes už existuje množství výrobců, kteří chtějí tento vznikající trh ovládnout. Jenže existují i tací výrobci, kterým nejde o tržní podíl, ale o účelnost produktu a proto se na trh dostanou například takové hodinky, jakými jsou TomTom Runner Cardio. Jedná se o hodinky, které jsou určeny výhradně na sport a uživatelé to poznají velmi jednoduše – nasvědčuje tomu nejen jejich přívětivý design, ale i funkce. Samozřejmě, na funkcích se podepsala i dlouholetá historie společnosti TomTom a skutečně poznáte, že hodinky vyrobil výrobce GPS systémů.
Hodinky totiž kromě jiného obsahují GPS modul, který se zapne v momentu, kdy uživatel začne sportovat. Jedná se přitom o data, která se synchronizují s vaším iOS zařízením a doplňují tak informace o vaší fyzické aktivitě mapou s vyznačenou trasou. GPS pochopitelně není jediný modul, který se uvnitř hodinek nachází a při pohledu na ně si na spodní části všimnete senzoru, který je už celkem dobře známý uživatelům Samsung Gear 2. Snímač krevního tepu je totiž dalším senzorem, který je aktivní neustále při fyzické aktivitě, díky čemuž se po cvičení dozvíte, jaký byl váš krevní tep při cvičení. Tento senzor můžete uvést do provozu i bez nutnosti cvičit, protože v tomto případě vám stačí, abyste jednoduše přejeli prstem do menu a v položce “Sensors” si vybrali Heart Rate, který vám začne okamžitě monitorovat krevní tep.

TomTom Runner Cardio

V menu se pohybujete pomocí směrového tlačítka. Ovládání je velmi jednoduché a tomu napomáhá skutečnost, že máte k dispozici jen čtyři tlačítka, každé směřující do jiné strany. To je pro sportovce pochopitelně výhoda, protože hodinky je tím pádem možné jednoduše ovládat i během běhu a uživatelé se nemusejí zastavovat. Když máte na obrazovce ciferník, stisknutím tlačítka doleva zobrazíte informace o zařízení, mezi které patří název, verze software, uložiště a stav baterie – o který se tedy skutečně nemusíte bát, protože tyto hodinky nejsou žádnými žrouty elektrické energie. K tomu se ale vrátím později. Stisknutím tlačítka doprava spustíte aktivity, kam patří režimy Běh a Běžící pás a stejně tu najdete i stopky. Nakonec se můžete posunout směrem podél, kudy se dostanete do hlavního menu. Tu najdete celkem obsáhlé možnosti nastavení, které vám mimo jiného umožní nastavit si budík, změnit čas a datum, aktivovat režim Letadlo, přenastavit informace o uživateli a další. Stejně si tu můžete přenastavit, v jakých jednotkách se mají zobrazovat údaje nebo zda mají hodinky vibrovat při ovládání.

TomTom Runner Cardio

Kromě toho se na hodinkách nachází ještě jedno tlačítko, senzorové, hned vedle displeje. Toto tlačítko slouží na zapnutí podsvícení displeje na pár sekund. Hodinky totiž neobsahují žádný senzor okolního osvětlení a tak si musejí uživatelé sami zapnout podsvícení v případě, že to potřebují. V zájmu šetření baterie je světlo dostačující na to, aby věděl uživatel přečíst údaje na displeji ve tmě. Na šetření baterie se podílí i to, že hodinky disponují 1,37″ černobílým displejem, díky čemuž jsou hodinky při neaktivitě schopné vydržet na jedno nabití týdny, ale při aktivitě a zapnutém GPS približně 10 hodin. Výdrž baterie je tak opravdu ohromující, zvlášť když si ji porovnáme s jinými hodinkami, například Samsung Gear Fit, které také nabízejí snímač krevního tepu a měří fyzickou aktivitu. Je ale třeba zdůraznit, že Gear Fit je náramek, který slouží i jako doplněk pro telefon a tak je u něho potřeba počítat se slabší výdrží baterie – i když je prodávaný jako fitness náramek. Když hodinkám dojde šťáva, potom je nasunete na nabíječku, která působí opravdu zajímavě – je to totiž stojánek, díky kterému fitness hodinky postávají na stole a neleží, což je možné pokládat za takový estetický bonus.

Nepřehlédněte:
Kolik sportů podporují hodinky TomTom?
TomTom Runner Cardio

TomTom dbá na to, abyste měli svoje tělo při sportování co nejvíc odlehčené a proto fungují jeho hodinky i samostatně, bez toho abyste museli s sebou všude brát svůj iPhone. O problémy s pamětí se nemusíte bát, hodinky majú totiž vestavěné uložiště, i když ne velké, které slouží k uchovávání nastavení a měření vašich fyzických aktivit. Ty můžete potom pomocí Bluetooth synchronizovat se svým iOS zařízením za předpokladu, že na něm máte nainstalovanou TomTom MySports aplikaci. Zajímavé je, jak funguje spojení hodinek s iOS. Na rozdíl od jiného příslušenství, které připojíte tak, že otevřete Nastavení, zapnete Bluetooth a kliknete na dané zařízení, tady stačí mít jednoduše zapnutý Bluetooth a zapnout aplikaci, která si už hodinky najde sama.

TomTom Runner Cardio

Aplikace vás následně překvapí přehledným prostředím, které nabízí přehled nad všemi informacemi o vašich cvičeních. Nechybí tu ani zobrazení zaběhnuté trasy na mapě, která byla stopovaná pomocí GPS, díky čemuž máte přehled nad tím, kam vás vaše tenisky zavedly. A jako bonus, který rozhodně potěší, v aplikaci uvidíte informace o změnách nadmořské výšky během sportování a díky snímači krevního tepu i detaily o vašem krevním tepu. Co už ale potěší méně, je to, že na používání aplikace MySports potřebujete mít alespoň iPhone 4S s iOS 6.0, ale a když už ho nemáte, potom tento problém vyřeší iPad nebo počítač, ke kterému připojíte hodinky s pomocí USB.

TomTom Runner Cardio

Trasy určitě upoutají pozornost a když vám nějaká trasa přijde zajímavá, potom je možné, že dostanete chuť si ji znovu zopakovat. Právě proto se při každém jednom měření, které bylo zesynchronizované s iOS aplikací, nachází tlačítko Race This, díky kterému můžete z dané trasy vytvořit závod. Ten si potom můžete kdykoliv aktivovat v menu hodinek, v sekci Run napravo od hlavní obrazovky, kde se nacházejí i mnohé další možnosti. Po zapnutí běhu se automaticky zapne snímač krevního tepu, který nabízí velkou výhodu, protože běžci ztratí potřebu obstarávat si sportovní pás, který, přiznejme si, i tak není zrovna nejpohodlnější a i tak se časem opotřebuje. Zároveň se zapne GPS, které začne běžce navigovat po zvolené trase prakticky hned po tom, kdy se zkontaktuje s družicí – a díky rozhraní QuickGPSfix, které je spuštěné na pozadí, se hodinky připojí ještě rychleji.

TomTom Runner Cardio

Software hodinek dále nabízí možnost stanovit si určitý cíl, který chcete dokončit. Patří sem délka tratě, čas běhání a nakonec i to, kolik chcete spálit kalorií. Pokud vás nebaví běhat z bodu A do bodu B, potom si můžete nastavit běhání na kola, kde se dává GPS opět do pozoru a na základě vaší trasy potom umí porovnat, ve kterém kole se vám dařilo lépe. Nakonec je tu i zmiňovaný režim Závod, který nabízí i několik přednastavených “závodů”.

Nepřehlédněte:
Zkvalitnění přípravy orientačního běžce se zaměřením na sprint
TomTom Multi-Sport Cardio
Jak jsem už vzpomínal výše, do prodeje se kromě TomTom Runner Cardio dostal i model TomTom Multi-Sport, který je o neco dražší. Tento model sice zvenku vypadá stejně jako Runner, ale je určený na širší spektrum aktivit a je vhodný pro triatlonisty. Podle slov společnosti byl tento model obohacený o vodotěsnost do hloubky 5 barů, díky čemuž jsou vhodné na povrchové plavání. V rámci triatlonistického zaměření tu nechybí ani měření cyklistické aktivity, k čemuž patří i držák na jízdní kolo, který je dostupný k těmto hodinkám. K dispozici je ve dvou verzích, přičemž dražší je obohacená o snímač rychlosti a kadence a výškoměr.

Zdroj: letemsvetemapplem.eu
comments powered by Disqus