Reportáž z IFA 2013 v Berlíně (část 1)

Reportáž z IFA 2013 v Berlíně (část 1)

     Také my jsme měli tu příležitost se zúčastnit největší mezinárodní výstavy spotřební elektroniky (IFA 2013), která se konala v Berlíně. Výstavy se účastnili všichni velcí světoví hráči v oblasti spotřební elektroniky, nás však zajímaly především novinky od značek Russell Hobbs, Remington, Rio Beauty, TomTom, TnB, Salter, Status, Homedics, AirFree nebo Harman Group (Harman/Kardon, AKG, JBL). A právě novinkách Harman Group je věnován tento článek.
     Brány se otevíraly v 10:00 a už od počátku bylo výstaviště plné návštěvníků především z řad odborné veřejnosti.

     Ze zmíněných stánků, které jsou pro nás atraktivní, jsem strávil nejdelší dobu v expozici Harman Group. K přístupu tam byste se s běžnou vstupenkou nedostali, bylo potřeba mít speciální povolení, které jsme jakožto oficiální distributor získali. Prezentace Harmanu se nekonala jako tradičně v budově, ale byly využity zaparkované předváděcí automobily. Jedině tento výrobce měl vystavované modely, o kterých mi nebylo dopředu vůbec známo. Takže v první části Vám představím produkty vystavované v této části. Věřte, že je toho dost a navíc všechny uvedené produkty by měly být ještě tento rok dostupné na trhu.

VIP vstupenkyPermanentní vstupenka na celé trvání výstavy + VIP kartička pro vstup do Harman Group stánku

Nepřehlédněte:
Je dTest opravdu objektivní?
Stánok Harman GroupStany Harman Group pod vysílací věží

Dominanta IFADominanta výstaviště

Sluchátka AKG
AKG K518 sluchátka už můžete poznat z naší nabídky. Jsou dostupné v osmi různých barvách. Stejně tak jsou K935 už nějaký ten pátek v nabídce, a hlavně získaly důležité ocenění EISA jako nejlepší mobilní audiosystém pro rok 2013 - 2014.
AKG K845BT, bezdrátová bluetooth sluchátka s NFC technologií. Mimochodem NFC technologie byla tento rok synonymem výstavy. Pomalu na každém produktu jste viděli tuto zkratku. Je to opravdu šikovné. Pokud máte mobilní telefon s touto technologií (bohužel se to netýká produktů Apple) stačí přiložit telefon k zařízení a všechno se vám automaticky spojí, nastaví a nakonfiguruje. Takže stačilo k těmto sluchátkům přiložit telefon a automaticky se napárovala přes Bluetooth a audiovýstup se automaticky nastavil. Jednoduché a krásné.

AKG K935Sluchátka AKG K935 oceněné EISA

Nepřehlédněte:
Zboží skladem? E-shopy často lžou.
AKG K323XSAKG K323XS ultra malá sluchátka

AKG K845BTAKG K845BT nová referenční bezdrátová sluchátka

AKG K545BTAKG K545, dostupná budou ve čtyřech různých barvách

AKG a JBLAKG a JBL sluchátka v dokonalé symbióze

Nepřehlédněte:
Legendární značky – Varta – část. 7
Sluchátka JBL
     Doplněnou J Sérii v červnu doplnily modely určené pro telefony Android. V prosinci asi tuto sérii uzavřou bluetooth sluchátka a to hned ve dvou verzích. Malá přenosná do uší (J46BT) a potom větší přes uši (J56BT). Právě druhá jmenovaná zaujala parametry. Výrobce udává až 12 hodinovou výdrž a v případě, že Vám baterie nepostačí, můžete je napojit kabelem na audio zařízení. V obou sluchátcích je navíc zabudován mikrofon a ovládací tlačítka.

     Navíc byla představena úplně nová série Synchros. Jsou to zajímavá sluchátka, pokrývající všechny druhy (od špuntů až po domácí provedení), ale osobně mě projevem extra neoslovily. Osobně preferuju čistý, nezkreslený zvuk, jaký nabízí značka AKG. A právě v některých recenzích a amatérských hodnoceních je vytýkáno, že tomu chybějí basy. I když tomu tak není, jen sluchátka podávají originální přednes. A právě Vám, kterým chybějí basy, jsou tato sluchátka určena. Této sérii je nemyslytelné vytýkat nedostatek basové složky.

     I v tejto sérií najdeme nějaké vychytávky. Např. model S500 je možné dotatečně napájet dvěma AAA batériemi s výdrží do 20 hodin. Baterky poskytují lepší zvuk díky LiveStage technologii, která zabezpečuje digitální zpracování zvuku. Nejvyšší model S700 má zabudovanou baterii, ale zase slibuje až 25 hodinovou výdrž.

Stánok JBL
JBL J46BTBezdrátové špunty JBL J46BT. Žádný 3.5mm konektor

JBL Synchros S700Nejvyšší model sluchátek ze série JBL, S700 slibuje až 25 hodinovou výdrž

JBL J56BTJBL J56BT doplňují J sérii

JBL Synchros S300JBL Synchros S300 přímo v provozu

Přesuňme se nyní k multimédiím Harman/Kardon a JBL
     Harman/Kardon NOVA nebudu představovat, protože vzorek tohoto produktu jsme dostali už před výstavou a měli jste možnost si exkluzivně přečíst recenzi na tento produkt mezi prvními na světě.

     Reproduktory ONYX zaujmou na první pohled svým netradičním designem. To se musí této firmě nechat. Při bližším přezkoumání budete překvapeni i kvalitou provedení. Masivní kovový držák, zadní část reproduktoru je potažená kůží a uvnitř jsou zabudovány až 4 reproduktory. Kvalitu reprodukce jsem neuměl posoudit, ale ocenění EISA za mobilní audio systém hovoří samo za sebe.

     Reproduktory AURA nápadně připomínají Soundsticks a podvědomě jsem hledal satelity. Tentokrát jsou satelitní reproduktory zabudovány ve spodní části po celém obvodu (až 8 reproduktorů).  Designem velmi nápadně připomíná nedávno představený Mac Pro, ale nevím, zda si za kopírování designu zaslouží ocenění "red dot design award".

     Poslední dva produkty od Harman/Kardon byly předváděny netradiční formou. A to jednou, příp. dvěma slečnami povalujícími se na posteli :). Chtěli právě tím říci, že produkty jsou určeny na cesty na sbalení a slečny s postelí představovaly ubytování na hotelu. Těmi produkty jsou reproduktor ESQUIRE a sluchátka SOHO.

     Reproduktor ESQUIRE je bezdrátový bluetooth stereo reproduktor. Stejně tak tu najdete už výše uváděné NFC pro jednoduché provozování.  Kromě toho je v reproduktoru zabudován mikrofon pro telefonování.

     Sluchátka SOHO jsou menším provedení dříve představených sluchátek CL a BT. Ano, právě určené na cesty. Provedení sluchátek špičkové, zvuk takový, jaký můžeme očekávat od Harman/Kardon a i na balení na cesty nezapomněli. Sluchátka můžete složit pomocí 3D mechanismu a odložit do kvalitní přibalené umělohmotné krabičky v barvě sluchátek. Právě sluchátka budou dostupná ve třech barevných kombinacích (hnědá, bílá a černá). Ale sami uznejte. Není to nádherné?

Harman/Kardon NOVAReproduktory Harman/Kardon NOVA vyniknou kdekoliv

Harman/Kardon OnyxNetradiční reproduktor ONYX v exkluzivním provedení

Harman/Kardon AuraHarman/Kardon AURA silně připomíná Soundsticks a najdete tu prvky z Mac Pro

Harman/Kardon SOHOSluchátka Harman/Kardon určená na cesty

Harman/Kardon SOHOSluchátka budou ve více barevných provedeních

     Multimédia JBL zase až tak velmi nepřekvapila. Nové barebné JBL Flip máme už nějaký čas k dispozici. To doplní verze s číslovkou 2. Flip 2 se od svého předchůdce liší přidanou NFC technologií. Naštěstí cenovka zůstává nezměněná. K modelu Flip patří neodmyslitelně Charge a Pulse, který též zaujal okolí. Nápadně připomínal odpuzovač komárů. Pulse je pokračovatelem Flip a odlišuje se zabudovanými 64 LEDkami, které si můžete nakonfigurovat na různé barvy a efekty. Jen bohužel konfigurovatelná aplikace ještě nebyla dostupná v AppStoru.

     Designem sice zaujali reproduktory Spark, ale tak jak byly prezentovány. Osobně si je neumím představit položené na stole, ale za to pěkně vyniknou, když jsou zavěšeny. S tím i počítají a v balení najdete montážní příslušenství uchycení na stěnu. Hudbu do reproduktorů můžete přímo streamovat přes Bluetooth.

     Příjemným a povinným doplňkem jsou PC reproduktory Pebbles. U konkurence je už samozřejmostí, ale u JBL novinka, že jsou napájeny přes PC USB konektor. Tady si též vyhráli s designem a střední boční část připomínající měnič, je ve skutečnosti ovládací tlačítko hlasitosti.

     Překvapením byl přenosný reproduktor JBL Voyager. Jedná se o světově první přenosný reproduktor se subwooferovou dokovacíu stanicí na nabíjení.  To znamená, střed reproduktoru si můžete kdykoliv vzít s sebou a streamovat hudbu přes bluetooth. Osazením reproduktoru do dokovací stanice získáte i subwooferovou složku, kromě toho že nabíjíte. Konečně se nejedná o bezduché nabíjení a nevyužitou dokovací stanici.

Známe produktyUž známé a prodávané produkty. JBL Micro Wireless, JBL Flip a Charge

JBL SparkNetradiční JBL Spark v různých barevných provedeních

JBL SparkV pozadí si můžete všimnout, kde ze stropu visí právě modrý JBL Spark

JBL SparkJBL Flip 2 se neodlišuje na první pohled nijak od své první verze
Načítám video ...
JBL Pulse přímo v akci

A teď se už pomalu dostáváme ke konci první části. Dostáváme se totiž k plnohodnotnému Home HiFi.
     JBL představil kromě kompaktních domácích kino systémů i plnohodnotné reproduktory, které jsou pokračovatelem Studio 1. Konečně někdo pochopil, že vysoký klavírní lak není vždy žádoucí. Takže tentokrát bílá barva je nádherně bílá a hlavně matná. Konečně konec leštění kvůli otlakům a navíc na bílé barvě není vidět ani tak prach. Na toto se čekalo. Nevím jak vy, ale já určitě.
JBL Studio 2JBL Studio 2 v plné kráse

JBL Studio 2Detail bílého matného provedení u JBL Studio 2

     Ze značky Harman/Kardon byly tradičně představená nová AVRka. Všechny mají společné a to už od nejnižšího modelu DLNA certifikaci, GreenEdge (pokročilé šetření energií) a vTuner. vTuner je vlastně internetové rádio nádherně konfigurovatelné přes web aplikaci přímo pro váš receiver. Nemusíte se bát, že v Česku to bude nepoužitelné. V seznamu jsem pro náš region našel cca. 40 stanic (mnohé z nich jsem ani neznal). Navíc si můžete nastavit, v jakém pořadí je budete mít uspořádané. Stejně tak byl představen nový BluRay přehrávač, tak aby ladil designem s novými AVR.

     Dobrý skok ve výbavě jsem postřehl právě v BDS systémech. Už i v nejnižších modelech najdete WiFi a to ne s jednou, ale hned dvěma anténami. AirPlay a Bluetooth potěšil též a navíc s NFC nastavením. Stejně tak, jako u AVR, také tady najdeme vTuner, DLNA certifikaci a navíc integrovanou službu pro YouTube a Picasa. Konečně může Harman/Kardon konkurovat noname výrobkům, co se týká funkcionality, ale daleko je překonává kvalitou zpracování a přehrávání. Celé je to podpořeno aplikací Remote dostupnou pro iOS a Android.

Nové BDSUž i na BDS systémech najdeme NFC a USB na předním panelu má dostatečný výstup, aby nabíjelo i iPad

     Největším překvapením byl produkt SABRE SB35. Je to soundbar u nás ne velmi prodávaný. Nejprve samotně nijak nezaujal, ale až po upozornění. A opravdu. Dívám se na něj blíže a hlavně z boku a samotný Soundbar je silný jen 28mm! A to hraje opravdu vynikajícně. Chvíli na to jsem zkoumal, odkud vlastně vycházejí basy. Poznajíc předcházející soundbary jsem hledal kostku bezdrátové napárování. Ale neúspěšně. Jednu jsem sice našel, ale na subwoofer byla příliš tenká. Ale bylo to ono. Ano, i subwoofer je v slim designu. Víc než v slim, spíš ultra slim designn. Na centrální jednotku je napárován bezdrátově. Samotný soundbar je 8.1 kanálový s 10 měniči, třemi HDMI vstupy a jedním výstupem a bluetooth streamováním. Ovládat ho můžete přes dálkové ovládání, nebo ho můžete naučit reagovat na televizní dálkový ovladač. Chceme velmi, abychom Vám tento skvost mohli osobně představit na HighEnd Slovakia a doufáme, že nějaký vzorek nám stihne výrobce doručit.

Harman/Kardon Sabre SB35Zapojené JBL Sabre. Soundbar uchycený pod TV a to v rohu je subwoofer

Harman/Kardon Sabre SB35Ano, tak toto je prosím subwoofer

Harman/Kardon Sabre SB35A tady je detail soundbar, kde můžete vidět jeho neskutečnou hloubku

Ve druhé části se můžete těšit na ostatní značky.
comments powered by Disqus